Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych zielonych sąsiadów. W osiemdziesiątym dziewiątym epizodzie poznamy bez hebd – Sambucus ebulus z rodziny piżmaczkowatych – Adoxaceae.

Na tle łanu tych roślin sfilmowanych w lesie Rudno od strony Grojca kilka uwag natury taksonomicznej. Kiedyśmy się poznali u zarania mojej fascynacji botaniką gatunki z rodzaju Sambucus, nazywano po polsku dziki bez zapewne dla odróżnienia gatunków z rodzaju Syringa – lilak potocznie zwanymi bzem. Stąd druga nazwa naszego bohatera dziki bez hebd. Dawno temu ten rodzaj był częścią rodziny przewiertniowatych – Caprifoliaceae. Pojawia się także rodzina bzowatych – Sambucaceae.

Teraz zwróćmy uwagę na nieparzystopierzaste liście. Ich listki są znacznie dłuższe niż szersze. Ich brzeg jest gęsto ząbkowany. W odróżnieniu od dwóch krajowych przedstawicieli tego rodzaju jest on byliną, chociaż może mieć pokrój krzewu. Osiąga do dwóch metrów wysokości. W zasięgu naszych mediów widywaliśmy się rzadko. Generalnie w Polsce znaczna liczba jego stanowisk występuje na wschód od Odry, na zachód od Odry oraz na północ od równoleżników źródeł Warty i Pilicy to gatunek rzadki.

Kolejną wyraźną cechą są kwiaty tworzące baldachogrono na podobieństwo bzu czarnego – Sambucus nigra. Zasadnicza różnica tkwi w pręcikach, które są czerwone. Z kwiatów rozwijają się czarne owoce będące jagodami. Na tym tle wspomnę, że gatunek ma pewne znaczenie gospodarcze. Tym niemniej już Władysław Szafer traktuje go jako roślinę leczniczą oraz trującą. Patrz reguła Paracelsusa.

Teraz wymienię jego najważniejsze właściwości, opierając się na swoim ukraińskim kompendium. Tedy świeże ziele stosuje się w homeopatii. W medycynie wielu krajów wszystkie organy tego gatunku stosowano przy rwie kulszowej, nerwobólach, reumatyzmie, podagrze oraz rozstroju żołądka i jelit.

Ponadto napar z kwiatów i odwar z korzeni stosowano przy zapaleniu górnych dróg oddechowych, obrzękach, malarii, chorobach nerek. Korzeń stosowano jeszcze przy cukrzycy. Dzięki kwiatom jest to roślina miododajna.

Podaje się jeszcze, że owoce są źródłem barwnika do skór oraz tkanin bawełnianych. W Rumunii barwiono nim wina. Ponadto jest to ludowy środek przeciwko myszom, szczurom oraz owadom. Osobiście nie próbowałem. Dr Henryk Różański podaje kilka sugestii. Dlatego na zakończenie tradycyjna mantra. Co do reszty szukajcie, a znajdziecie. W gruncie rzeczy najważniejsze jest wiedzieć, jak ta roślina wygląda, bo nigdy nie wiadomo kiedy taka wiedza może się przydać.

Piotr Grzegorzek

[vc_facebook]

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

Recent Posts

Z czym nosić mokasyny na grubej podeszwie?

Mokasyny damskie to jeden z mocnych modowych trendów, które utrzymują się od wielu sezonów. Nic…

9 godzin ago

Obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Jaworznie

W Jaworznie odbędą się uroczystości związane z 233. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wydarzenia rozpoczną…

11 godzin ago

Pożar przy ul. Mysłowickiej

Pożar w okolicy ul. Mysłowickiej w Jaworznie. Paliły się tamtejsze nieużytki. Informację o pożarze dyżurny…

14 godzin ago

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – czy jaworznianie świętują?

My Polacy szczególnie lubimy wszelkie święta patriotyczne. Nic więc dziwnego, że 2 maja świętujemy wespół…

17 godzin ago

Prezydent Silbert zaprosił na spotkanie radnych opozycji

Opozycyjni radni KO zostali zaproszeni na spotkanie z prezydentem Silbertem. Skład Rady Miasta po wyborach…

17 godzin ago

9. Memoriał Mirosława Ciołczyka w piłce nożnej

LKS Ciężkowianka Jaworzno po raz dziewiąty zorganizował Memoriał Mirosława Ciołczyka w piłce nożnej. Na liście…

18 godzin ago