Darmowe ogłoszenia nieruchomości – zarówno sprzedaży, jak i najmu – zyskują coraz większą popularność. Kiedy można skorzystać z darmowego portalu? Samo wystawienie ogłoszenia to dopiero początek.

Ogłoszenia właścicieli nieruchomości

REKLAMA

Mnóstwo portali oferuje obecnie możliwość wystawienia darmowych ogłoszeń, w tym na sprzedaż czy wynajem budynku. Możliwość wyboru lokalizacji, metrażu oraz typu nieruchomości w opcjach wyszukiwania przybliża potencjalnego klienta do wymarzonego domu. Łatwo można znaleźć ogłoszenia dzierżawy, sprzedaży czy najmu nieruchomości. Na co zwrócić uwagę przy dodawaniu ogłoszeń, by wyróżnić się na tle konkurencji? Trzymaj się zawsze faktów, zadbaj także o profesjonalne, wyraźne zdjęcia, które przyciągną spojrzenia. Podstawowe informacje, jakie powinno zawierać ogłoszenie nieruchomości na sprzedaż lub wynajem, to:

  • lokalizacji i powierzchnia
  • typ nieruchomości (mieszkanie, dom jednorodzinny, stare lub nowe budownictwo)
  • ilość pomieszczeń wraz z ich metrażem
  • stan techniczny nieruchomości
  • meble oraz sprzęt
  • dojazd i opis otoczenia
  • termin dostępności
  • cena ( w przypadku najmu także kwota kaucji i czynszu) z zaznaczoną możliwością negocjacji

Wszystkie powyższe dane znajdziesz w księdze wieczystej nieruchomości bądź innym dokumencie dotyczącym mieszkania. Jak jednak zwrócić uwagę czytelnika na największe zalety nieruchomości?

Krok pierwszy – wypełnij formularz na portalu

Zanim napiszesz choć słowo właściwego ogłoszenia, zadbaj o szczegółowe wypełnienie formularza wyżej wymienionymi danymi. To, co zwykle leży w gestii biur nieruchomości, można z powodzeniem wykonać samemu. Nawet jeśli zamierzasz powtórzyć część danych w treści ogłoszenia, zadbaj o konkretne informacje. W ten sposób dotrzesz do najbardziej niecierpliwych odbiorców. Poświęć na ten etap dodawania ogłoszenia dużo czasu i staraj się nie śpieszyć. Jeśli pominiesz pewne dane, na przykład fakt, że dany rodzaj nieruchomości posiada piwnicę, Twoje ogłoszenie pozostanie niewidoczne dla osób, które ustawiły ją jako kryterium wyszukiwania.

Na szczęście kolejne kroki w portalu ogłoszeń nieruchomości podpowiada sam program. Dlatego nawet osoby, które nie miały wcześniej styczności z rynkiem nieruchomości, bez problemu stworzą własne ogłoszenie. Jeśli pominiesz szczególnie istotne pola, program w wyraźny sposób o nich przypomni. Podpowie również, jakie dodatkowe parametry warto wprowadzić, by wyróżnić się w nowych ogłoszeniach. Prosty, wręcz intuicyjny interfejs programu do wystawiania darmowych ogłoszeń sprawia, że coraz więcej osób prywatnych decyduje się na dodawanie swoich niezależnych ofert.

Stworzenie treści ogłoszenia

Przechodzimy do meritum całej sprawy, czyli napisania skutecznego ogłoszenia sprzedaży lub wynajmu nieruchomości. Chociaż biuro nieruchomości za odpowiednią opłatą stworzy idealnie dobrane pod klienta hasła, korzystając z kilku prostych zasad, można stworzyć idealne ogłoszenie samemu. Po pierwsze, oferta nie powinna być zbyt długa, by nie zarzucić odbiorcy zbyt wieloma informacjami. Z drugiej strony, oszczędne w słowa ogłoszenia też nie robią dobrego wrażenia – zupełnie jakby wystawiający chciał coś ukryć. Najważniejszy jest pierwszy akapit. To w nim powinny się znaleźć wszystkie podane wcześniej na sucho fakty, które teraz możesz ładnie ubrać w słowa. To wcale nie jest ciężkie zadanie, wystarczy przyjrzeć się poniższemu przykładowi:

„Do wynajęcia 1-pokojowe mieszkanie – 35 m kw., na pierwszym piętrze 10-piętrowego bloku. Nieprzechodni pokój 17 m kw., osobna kuchnia z jadalnią oraz łazienka (w pełni wyposażone), balkon. Mieszkanie wyremontowane w 2019 roku. 200 metrów od lokalu przystanek tramwajowy i autobusowy Wyszyńskiego, 15 minut piechotą do Placu Grunwaldzkiego. Opłaty: 2200 zł (do negocjacji) + 450 zł czynsz i rachunki. Kaucja w wysokości 2200 zł płatna przy podpisywaniu umowy. Dostępne od zaraz.”

Te kilka zdań w zupełności wyczerpuje temat, można się jednak jeszcze pokusić o dodatkowe informacje. Wiele osób szuka opisu najbliższej okolicy nieruchomości (np. dostępu do parku lub lasu), dodatkowego sprzętu na stanie, możliwości posiadania zwierząt i wykończeniu nieruchomości. Interesujący z punktu widzenia najemcy będzie także garaż lub komórka lokatorska. Zwróć uwagę na to czego poszukują potencjalni odbiorcy.

Ogłoszenie o nieruchomości na sprzedaż

Tutaj możemy zaoszczędzić na prowizji pobieranej przez biuro nieruchomości nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Lokale użytkowe ciężej jest sprzedać niż wynająć, jednak i z tym można sobie poradzić w pojedynkę. Najważniejszą informacje to nie tylko lokalizacja i metraż, ale przede wszystkim fakt, czy nieruchomość pochodzi z rynku wtórnego czy z rynku pierwotnego. Decydujący się na zakup nieruchomości chcą się dowiedzieć więcej niż najemcy. Trudno się dziwić – w końcu to inwestycja na całe życie. Wyróżnij ponad resztę te podstawowe parametry, które są według Ciebie największymi atutami nieruchomości. Może leży w wyjątkowo spokojnej okolicy? Może dojazd do centrum zajmuje tylko kilka minut? To właśnie te cechy sprawiają, że darmowe ogłoszenia nieruchomości nie tracą na popularności wśród potencjalnych klientów.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki