środa, 24 kwietnia, 2024

Dymnica lekarska

Strona głównaEkosektorDymnica lekarska

Dymnica lekarska

- Advertisement -

Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych zielonych sąsiadów. W dziewięćdziesiątym pierwszym epizodzie poznamy dymnicę lekarską – Fumaria officinalis z rodziny dymnicowatych – Fumariaceae.

Bohaterkę tego filmu uwieczniłem w Chrzanowie. Jest to jednak roślina w miarę pospolita i wszędzie wygląda tak samo. Obecnie takson jest podzielony na dwa podgatunki. Ten tutaj jest typowy. Kiedyśmy się poznali po raz pierwszy, była ona zaliczana do rodziny makowatych – Papaverace. Po jakimś czasie gatunki o kwiatach grzbiecistych takich jak tutaj skupiono w odrębnej rodzinie.

Roślina kwitnie od maja do września. Jednakże wprawnie oko botanika rozpozna ją nawet teraz. Tak wyglądała w listopadzie na poboczu ulicy Księdza Ignacego Skorupki. Przy okazji można zauważyć, że jej liście są hydrofobowe. Znaczy się, woda ich się nie ima i tworzy na ich powierzchni malownicze skupiska kropli. A poza tym zdarza jej się, kwitnąć nawet w grudniu.

Wracamy do okazów kwitnących. Teraz coś o niej jako niezłym ziółku. Wszak nazwy polska i łacińska zobowiązują. Posiłkuję się swoim ukraińskim kompendium. Otóż badania wykazały, że preparaty z jej ziela rozszerzają naczynia krwionośne i tym samym obniżają ciśnienie krwi. W małych dawkach mają dodatnie działanie inotropowe na serce, modulując częstość jego skurczów. Poza tym leki z dymnicy wzmagają działalność przewodu pokarmowego oraz wątroby.

Jako zioło jest od dawna lekiem medycyny ludowej. W tym przypadku stosowano ją wewnętrznie między innymi przy migrenie, podwyższaniu apetytu, przy szkorbucie. Zewnętrznie pomagała między innymi przy alergii, egzemie, liszajach, świerzbie. Należy także do grupy ziół, o których powiadam – do rany przyłóż. Lista zastosowań jest znacznie większa.

Dlatego na zakończenie tradycyjna mantra. Co do reszty szukajcie, a znajdziecie. W gruncie rzeczy najważniejsze jest wiedzieć, jak ta roślina wygląda, bo nigdy nie wiadomo kiedy taka wiedza może się przydać.

Piotr Grzegorzek

[vc_facebook]

- Advertisment -

Quiz TOZ Jaworzno na Światowy Dzień Ziemi (cz. 3)

Z okazji Światowego Dnia Ziemi jaworznicki oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami przygotował quiz, na który składają się trzy zestawy pytań publikowane zarówno na www.jaw.pl...

Mieszkańcy Jelenia oglądali proces produkcyjny ekologicznych płyt

Mieszkańcy Jelenia wzięli udział w pokazie linii technologicznej do produkcji płyt budowlanych,. Jest to kompletna testowa linia produkcji ekologicznej płyty dekoracyjno-budowlanej. Przedstawiciele firmy BMD zbudowali...

Zaproszenie na Piknik Strzelecki LOK

Jaworznicki Zarząd Miejski Ligi Obrony Kraju zaprasza na Piknik Strzelecki. Wydarzenie odbędzie się w piątek 26 kwietnia o godz. 13.00 na terenie Remizy OSP Jeleń ...