piątek, 19 kwietnia, 2024

Grób legionisty

Strona głównaHistoriaGrób legionisty

Grób legionisty

- Advertisement -

Na Pechnickim cmentarzu jest grób, nad nim orzeł, skrzydła do lotu szykuje. Bluszcz oplata kamień, krzyż betonowy złamał się. Pani Anna oparła krzyż o grób. Ktoś zabrał. Czyja to mogiła?

„Hej, strzelcy wraz, nad nami orzeł biały – śpiewali powstańcy styczniowi. I tak szła ta pieśń pokoleniami, z pierwszą i drugą wojną światową. Najgłośniej z legionami Piłsudskiego. Ku zwycięstwu.
Mogiła z orłem, to ostatni hołd złożony przez rodziców poległemu synowi. Kazimierzowi Kowalskiemu. Studiował we Lwowie, w Krajowej Szkole Gospodarki Leśnej o statusie Uniwersytetu. Przerwał naukę. Na stos rzucił swój życia los: wstąpił do Legionów Polskich. Służył w 2 Pułku Ułanów, następnie w 3 Pułku Strzelców konnych w Dębicy. W listopadzie 1918 brał udział w walce o Lwów. Odznaczony został orderem Virtuti Militari. Zginął 7 lutego 1919 roku. Miał 25 lat.

Grób Kazimierza Kowalskiego legionisty
Tablica nagrobna

Był synem Michała Kowalskiego (1868-1932), leśniczego z Dąbrowy Narodowej, który należał do „Sokoła”, co odnotowuje Maria Leś -Runicka w książce „Historia Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół w Jaworznie”. Dbał o patriotyczne wychowanie syna, więc decyzja odłożenia przez niego studiów na czas wojny, była oczywista. Urodził się Kazimierz 18 lipca 1894. Jego matką była Maria ze Staszewiczów (1872-1957). Miał młodsza siostrę Irenę (1900-1967). Tuż przy jego grobie są także groby jego najbliższych. Stąd wiedza. Co roku na Wszystkich Świętych, ktoś stawia białe chryzantemy i zapala znicze. Mogiły wyłożone są korą z drzew.

W piątek uroczyście świętowaliśmy dzień 11 listopada 1918. Przemówienie, orkiestra, kwiaty. Oczywiście wspólne śpiewanie hymnu. Na Rynku pięknie. Przy Pomniku Niepodległości – który mnie nie wzrusza tylko przeraża, to przecież pociski – biało i czerwono aż do przesytu bogatych wieńców. Po złożeniu wiązanki od klubu radnych Koalicji Obywatelskiej, poszłam z naszym przewodniczącym klubu Maciejem Bochenkiem na cmentarz Pechnicki. Dołączył do nas pan Kazimierz Gwóźdź. Zapaliliśmy znicze i położyliśmy kwiaty na mogile legionisty Kazimierza Kowalskiego, jaworznianina, który przeszedł cały szlag bojowy. I poległ w walce na odcinku Medyka – Sądowa Wisznia. Walczył wtedy w 9 Pułku Ułanów Małopolskich Wojska Polskiego. Niepodległa Ojczyzna, tak krwawo wywalczona wreszcie była, ale nie dla niego.

Przy grobie legionisty Maciej Bochenek

Mogiła Kazimierza Kowalskiego uczy historii. Tak od serca. Rodzice stracili syna, siostra brata. Zginął w obronie Ojczyzny. Choć zaszczytna to śmierć – otwarta droga do nieba – to młodzieńca żal. Teraz grób z orłem niszczeje. Wpatrywałam się w nagrobną rzeźbę, a w myślach brzmiały mi słowa poety: „Leć nasz orle, w górnym pędzie. Sławie, Polsce, światu służ!” Ze smutnego zamyślenia wyrwały mnie słowa Macieja Bochenka: „ty się tym zajmij zgłoś na najbliższej Komisji Kultury Rady Miejskiej”. Ja w chmurnym myśleniu nad kondycją orła, a przewodniczący twardo stąpa po ziemi. I ma rację.

Podejmijmy zatem my wszyscy radni wraz z naszym Muzeum – kontaktującym się z IPN – wszelkie działania zmierzające do zrekonstruowania grobu legionisty. 11 listopada 2022 roku przy Pomniku Niepodległości, prezydent Paweł Silbert mówił o zgodnej współpracy. Spróbujmy.
W Krzywopłotach w 100 rocznicę odzyskania niepodległości postawiono legionistom obelisk. Nie tylko Instytut Pamięci Narodowej był fundatorem. Warto podpowiedzieć IPN-owi, aby i u nas w Jaworznie ten patriotyczny grób, niegdyś z krzyżem i z białym orłem, przywrócić do świetności. Wspólnie.

Barbara Sikora
radna Rady Miejskiej

- Advertisment -

Borys Budka w reakcji na manipulacje Pawła Silberta z wizytą na JOG

Minister Aktywów Państwowych odpowiedział ostro na wpis internetowy Pawła Silberta na temat przyszłości projektu budowy fabryki samochodów elektrycznych w Jaworznie. Borys Budka ostro skomentował wpis...

XVIII Zlot Food Trucków na Rynku w Jaworznie już w ten weekend

Zapraszamy serdecznie wszystkich mieszkańców i gości na kolejny Zlot Food Trucków, który odbędzie się na jaworznickim Rynku! Nie przegapcie okazji, aby cieszyć się wspólnym...

Centrum Kulturalno-Społeczne w Ciężkowicach otwarte

W Jaworznie Ciężkowicach otwarto Centrum Kulturalno-Społecznego im. Mirosława Ciołczyka. Koszt inwestycji wyniósł około 5,5 mln zł. Centrum Kulturalno-Społeczne swoją siedzibę znalazło budynku dawnej noclegowni, który...