REKLAMA

Poziom zarobków to wartość, która w 2022 roku poddawana jest szczegółowej analizie. Ceny produktów, paliw, a szczególnie nieruchomości galopują bez pamięci do góry, a zarobki już niekoniecznie. Dobrym sposobem na poradzenie sobie w tej ciężkiej sytuacji jest chociażby podjęcie kariery pośrednika nieruchomości, w której zarobki, jak wiadomo, w głównej mierze opierają się na prowizjach. Wówczas od nas samych zależy, czy będziemy wyciągać stawkę minimalną naszego pracodawcy, czy też będ

Czego wymaga dzisiejszy pracodawca?

Głównym wymogiem w ogłoszeniach zamieszczanych przez agencje nieruchomości jest przede wszystkim doświadczenie nie tylko w samej branży, ale i w sprzedaży. Czasami, chociaż bardzo by się chciało, nie każdy jest w stanie ten aspekt zagwarantować, ponieważ dopiero próbuje wstrzelić się w rynek pracy tej branży. Do tego gorąco poszukiwani są agenci, od których wręcz bije ambicja i profesjonalizm (z takim nastawieniem możesz też liczyć na sporo wyższe zarobki).

Doświadczenie to jedno, a wiedza to drugie, więc warto wykazać się również w sferze edukacji. Mimo, że licencja pośrednika nieruchomości nie jest wymagana od 2014 roku, każda wiedza zdobyta przed podjęciem pracy będzie oceniona przychylnym okiem. Każdy doceni potencjalnego pracownika, który jest non stop głodny wiedzy, monitoruje zmiany i stale zdobywa kwalifikacje oraz doświadczenie w branży. Mile widziane będą dokumenty takie jak kursy nieruchomości, np. kurs pośrednika nieruchomości lub kurs agenta nieruchomości.

W dobrych agencjach nie stawiają na półśrodki, dlatego naprawdę należy się wykazać. Niemal zawsze wymagane jest prawo jazdy kategorii B i własny samochód, w końcu jest to zawód wykonywany w terenie, więc auto będzie tutaj niezbędne. Miłym, a gdzieniegdzie obowiązkowym dodatkiem będzie znajomość języka obcego na poziomie komunikatywnym.

Ile zarabia agent nieruchomości w 2022 roku?

Okazuje się, że mediana zarobków agenta nieruchomości wcale nie jest tak wysoka jak mogłoby się to wydawać. Należy w tym miejscu ponownie podkreślić, że wynagrodzenie pośrednika w głównej mierze opiera się jednak na prowizji od dokonanych transakcji. Owa mediana to ok. 5 500 zł brutto. Co to zatem oznacza? Mniej więcej tyle, że ok ¼ osób na stanowisku agenta nieruchomości zarabia poniżej 4 200 zł brutto, zaś co drugi pracownik może liczyć na pensję rzędu od 4 200 zł brutto do 6 830 zł brutto. Kolejna ¼ to ta najzamożniejsza grupa, której zarobki oscylują na poziomie 6 830 zł brutto i więcej. Oczywiście mówimy tutaj o samej podstawie.

W przypadku prowizji, jej procent ustalany jest odgórnie poprzez agencje nieruchomości i wynosi ona około od 2 do 5% kwoty transakcji. Oczywiście można spotkać się również z wyższym i niższym procentem prowizji, w zależności od pracodawcy

ziemy osiągać najlepsze sukcesy finansowe w całej firmie. Zadając sobie pytanie czy faktycznie agent nieruchomości wyciąga dobre pensje, bez wahania odpowiemy, że tak. Należy jednak zaznaczyć, że nie jest to praca dla każdego, lecz dla osób z powołaniem i pożądanym zestawem cech osobowości, które kreują afektywnego i dobrego agenta. Tutaj absolutnym musem jest pełne zaangażowanie w swoją pracę i stałe monitorowanie trendów i zmian, które następują na rynku nieruchomości niezwykle dynamicznie. Ponadto, niezbędna będzie tu m.in determinacja, poczucie misji, osobiste podejście do klientów, dobra organizacja pracy, elastyczność, charyzma, umiejętność prowadzenia negocjacji i odporność na stres.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki