Kilka dni temu Szkołę Podstawową nr 7 w Jaworznie odwiedziła po raz kolejny pani Krystyna Sokół, mama zmarłej jedenaście lat temu jaworznickiej bajkopisarki Anny Sokół. Pani Krystyna przeprowadziła dla dzieci projekt pt. „Dziecięcy savoir vivre, czyli jak nie nadepnąć światu na odcisk”.

REKLAMA

Dzieci wysłuchały bajek: Grzeczny jak auto pełne oleju i Mali przyjaciele. Bajki Ani przybliżają dzieciom rzeczywisty świat, ukazują prawa rządzące światem dorosłych ludzi, uczą dzieci funkcjonowania w tym świecie. Po zapoznaniu się z tymi bajkami, dzieci chętnie wzięły udział w dyskusji na temat przyjaźni, jak zła może być zazdrość i zawiść, a jak dobra wzajemna pomoc, zabawa i szacunek. Chętnie popisywały się znajomością „czarodziejskich” słówek. Dzieci wiedzą, kiedy ich należy użyć, wiedzą, że trzeba bardzo szybko przeprosić za wyrządzoną krzywdę, bo pani wychowawczyni w klasie lub rodzice w domu będą bardzo smutni. Dzieci, zwłaszcza z klasy pierwszej, drugiej i trzeciej same podawały przykłady właściwego zachowywania się. Dzieci z ciekawością wysłuchały bajki o grzeczności i przyrównania jej do oleju w samochodzie. Bo czyż nie jest prawdą, że samochód bez oleju, benzyny, gazu czy prądu nie pojedzie a dzieci niegrzeczne wciąż się kłócą, rozrabiają i sprawiają same kłopoty?

Mama Ani – pani Krystyna Sokół stopniowo wprowadzała najmłodszych czytelników w świat trudnych zależności społecznych oraz kultury osobistej. W empiryczny sposób, poprzez zabawę z dziećmi, zilustrowała im m.in. pojęcie „grzeczności” i „przyjaźni” – jako podstawę działania, kształtowania dziecięcej wyobraźni, konsekwencji postępowania dorosłych, dostrzeganie potrzeb innych i przyjaźni. Nawiązała do Światowego Dnia Dobroci, który obchodziliśmy 13 listopada i do Międzynarodowego Dnia Życzliwości, który przypada 21 listopada.

Następnie dzieci z klas I, II, III obejrzały prezentację multimedialną na temat Ani Sokół. Przekonały się, że Ania była bardzo ciekawą osóbką. Przede wszystkim bardzo dobrze się uczyła, brała udział w wielu konkursach literackich, matematycznych, językowych i plastycznych. Jeździła na łyżwach, nartach i snowboardzie, kochała żagle, konie i rower. Trzy razy była wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, brała udział w pierwszej edycji akcji „Cała Polska czyta dzieciom” w 2001r. zorganizowanej przez II LO. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały opowieści o Ani.
Podsumowując spotkanie – bajki Ani uczą wszystkich szacunku, przyjaźni, grzeczności i życzliwości.

Krystyna Sokół

 

 

 

 

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki