REKLAMA

Palenie kawy ma istotny wpływ na aromat i smak małej czarnej. Co ciekawe, wpływa także na ilość kofeiny. W niniejszym artykule nieco bardziej przyglądamy się temu jak stopień wypalenia wpływa na walory smakowe.

Stopnie wypalenia

Palenie jasne – w ten sposób mówimy, gdy po wypalaniu ziarna mają kolor jasnobrązowy. Gdy ziarna trafiają do wysokiej jakości palarni kawy z reguły mają kolor zielony, dlatego przy delikatnym wypalaniu przechodzą na barwę jasnobrązową. Z reguły takie ziarna są matowe, bez olejków na swojej powierzchni. Takie delikatne palenie sprawia, że kawa ma więcej kofeiny i z reguły smak kawy pozostaje bardziej charakterystyczny dla danej plantacji kawy. Innymi słowy nie jest on tak mocno zmieniony jak mógłby być w przypadku mocniejszego wypalenia. Często taka kawa charakteryzuje się bardzie kwaskowatym smakiem.

Palenie średnie – kolor przyjmuje barwę ciemnego brązu. Nuty smakowe uchodzą za zrównoważone, innymi słowy są mniej kwaskowate w porównaniu do palenia na jasno.

Palenie średnio ciemne – przy wypalaniu na średnio ciemno kolor ziaren przypomina barwę charakterystyczną dla czekolady. Na ziarnach mogą pojawiać się drobne olejki smakowe, co sprawia, że ziarno w niektórych miejscach staje się bardziej połyskliwe. Taka kawa z reguły ma dosyć wyczuwalne akcenty smakowe przypominające czekoladę lub kakao, czasami pojawiają się także nuty smakowe, które są określane jako pikantne.

Palenie ciemno – w przypadku wypalania na ciemno wciąż ziarna mają kolor czekolady, jednak jest on jeszcze ciemniejszy. Ziarno kawy jest wyraźnie błyszczące, dzięki wykwitom olejków. Taka kawa ma wyjątkowo intensywny aromat, dlatego czasami bywa polecana do esperesso.

Stopień wypalenia a ilość kofeiny

Co ciekawe, wypalanie ziaren wpływa także dosyć mocno na ilość kofeiny w przygotowywanym na bazie tych ziaren napoju. Poziom kofeiny spada wraz z coraz mocniejszym wypaleniem kawy. Innymi słowy, kawa, która jest palona na jasno ma największy poziom kofeiny. Natomiast kawa palona na ciemno powinna mieć mniej kofeiny.

Podsumowując, warto wiedzieć jak stopień wypalenia wpływa na smak i ilość kofeiny bo dzięki temu łatwiej można dokonać świadomego wyboru w sklepie z kawą.

Źródło zdjęcia:

Africa Studio / Shutterstock.com

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki