REKLAMA

Praca przez Internet oznacza często możliwość wykonywania obowiązków zawodowych na rzecz różnych zleceniodawców, z dowolnego zakątka na świecie. W ten sposób mogą zarabiać np. copywriterzy, dziennikarze, tłumacze, analitycy internetowi czy też programiści. W każdym z wymienionych zawodów można pracować jako wolny strzelec, czyli freelancer. Co oznacza słowo freelance? Gdzie freelancer może szukać zleceń? Czym kierować się podczas wyboru portalu dla freelancerów? Odpowiadamy na te pytania.

Freelance — co to znaczy?

Zacznijmy od tego, co oznacza słowo freelance. Freelancerami nazywamy wolnych strzelców, czyli osoby, które są zatrudniane przez różnych kontrahentów do wykonania konkretnych zleceń. Freelancer nie jest stale związany z jednym przedsiębiorstwem i może wykonywać pracę online na rzecz różnych podmiotów. Do jego obowiązków może należeć np. tworzenie treści na strony internetowe, przeprowadzanie korekt, optymalizacja contentu pod kątem SEO, realizowanie tłumaczeń czy też prowadzenie księgowości dla swojego klienta.

Oto najważniejsze różnice pomiędzy pracą w trybie freelance a pracą na etacie:

  • freelancerzy nie pracują pod żadnym szefem, tylko sami rozliczają się z wykonanych zadań przed swoimi klientami (najczęściej jest ich kilku),
  • freelancerzy są zatrudniani najczęściej na podstawie umowy o dzieło, umowy zlecenia lub kontraktu B2B,
  • freelancer może mieć urlop płatny lub niepłatny (w zależności od warunków umowy), a także, jeśli opłaca składki, może liczyć na państwową opiekę medyczną, L4 i zasiłek chorobowy,
  • w przypadku wielu freelancerów czas pracy jest nielimitowany i zarządza nim tylko i wyłącznie zleceniobiorca, w oparciu o ustalone z klientem deadline’y.

Praca online — gdzie jej szukać?

Gdzie freelancer może znaleźć pracę? Świetnym punktem zaczepienia są portale dla freelancerów, takie jak np. Freelancehunt. Platforma łączy ze sobą zleceniobiorców i zleceniodawców, tym pierwszym pomaga pozyskać nowego klienta, natomiast tym drugim ułatwia znalezienie odpowiedniej osoby do wykonania danego zadania. Zasada działania jest bardzo prosta — obie strony muszą się zarejestrować i podpisać umowę z serwisem. Następnie zleceniodawca musi wystawić ofertę freelance, poczekać na zgłoszenia ze strony chętnych i wybrać spośród nich tę osobę, której opis, umiejętności oraz portfolio są najbardziej przekonujące.

Jak rozliczane są zadania zlecone poprzez wspomniany portal dla freelancerów? Serwis zapewnia gwarancję bezpieczeństwa finansowego obu stronom. W przypadku zleceniodawcy gwarantowany jest zwrot środków, jeśli freelancer nie wykona powierzonego mu zadania rzetelnie, natomiast zleceniobiorca może liczyć na gwarancję otrzymania pełnego wynagrodzenia za dany projekt w przewidzianym terminie. W sytuacji jakichkolwiek konfliktów zarówno klient, jak i freelancer mogą skorzystać z arbitrażu.

Praca online — czym wyróżnia się dobra strona dla freelancerów?

Czym się kierować podczas wyboru strony dla freelancerów? Osoba, która poszukuje zleceń, powinna zwrócić uwagę na:

  • aspekty prawne (możliwość podpisania umowy z przekazaniem praw autorskich),
  • aspekty finansowe (stawki, sposób rozliczania za zlecenia, bezpieczeństwo),
  • jakość obsługi (dział wsparcie powinien być dostępny i szybko rozwiązywać problemy związane z komunikacją ze zleceniodawcą czy też rozliczeniami),
  • zasady obsługi danej platformy.

W poszukiwaniu idealnego portalu warto sprawdzić recenzje na temat platformy oraz jej reputację w sieci. Pomocna jest również możliwość założenia darmowego profilu, ponieważ dzięki temu można przetestować wszystkie funkcje serwisu.

A jak to wygląda z punktu widzenia zleceniodawcy? Dobry portal z ofertami pracy online daje firmie zlecającej zadania wiele korzyści — pomaga w odnalezieniu najbardziej popularnych usług freelancerskich w danym regionie, umożliwia również przeanalizowanie liczby oraz jakości projektów w różnych obszarach. Dzięki rejestracji w serwisie z ofertami dla freelancerów można nie tylko wybierać spośród szerokiego grona najlepszych specjalistów, ale także prowadzić analizy konkurencji w danych branżach.

 

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki