Jesienne sadzenie lasu. Film edukacyjny o gospodarce leśnej

Nadeszła jesień. W lesie to czas przygotowań do chłodnej, deszczowej pogody. Las powoli nabiera jesiennych kolorów. Drzewa zaczynają zrzucać liście. Zwierzyna zmienia futra lub w przypadku ptaków zagęszcza upierzenie oraz gromadzi zapasy na zimę. Niektóre gatunki odlatują do cieplejszych krajów lub przygotowują się do zimowego snu. Jesienią życie w lesie zwalnia.

Jednak prace Leśników w tym okresie nie ustają. Nie tylko wiosną, ale również jesienią leśnicy sadzą las. Co ciekawe, okres jesienny pod wieloma aspektami, bywa korzystniejszy od wiosennego. Jest kilka powodów, dla których warto sadzić drzewa również jesienią.

REKLAMA

Obecnie można zauważyć, że okres zimowy zaczyna się coraz później i może się przeciągnąć do miesięcy wiosennych. Aby uniknąć ryzyka przedłużającej się zimy, a co za tym idzie opóźnienia terminu odnowień wiosennych, nawet do momentu rozpoczęcia wegetacji, w Lasach Państwowych sadzi się drzewa także we wrześniu, październiku, a nawet w listopadzie. Drzewa liściaste są inaczej uwarunkowane fizjologicznie. Potrafią szybciej niż iglaste przejść w stan spoczynku przed zimą. Dlatego sadzenie jesienią gatunków liściastych jest całkowicie bezpieczne.

W Lasach Państwowych wszystkie odnowienia są dokładnie zaplanowane. Szkółki leśne wytwarzają określoną ilość sadzonek, a każdy leśnik na swoim terenie organizuje sadzenie, gdy jest na to najlepszy moment. Więc jeśli część sadzeń zaplanuje się na jesień, terminarz wiosennych prac odnowieniowych trochę się rozluźni. Do tak przygotowanych planów, trzeba również dostosować pracę szkółek leśnych. Leśniczy szkółkarz musi wyhodować odpowiednią liczbę różnych gatunków sadzonek, których w danym roku będą potrzebowali jego koledzy. To wiąże się z potrzebą pozyskania odpowiedniej ilości nasion.

Przed sadzeniem drzew leśniczy planuje też sposób przygotowania gleby. Na wiosnę i na jesień sposób przygotowania podłoża jest taki sam. Najczęściej jest to orka specjalnymi pługami leśnymi, często poprzedzona kruszeniem resztek pozrębowych. Jeżeli warunki terenowe są bardzo trudne, trzeba się liczyć z koniecznością ręcznego przygotowania gleby motyką.

Jesienią leśna zwierzyna intensywniej poszukuje jedzenia. Młode pędy są smakowitym kąskiem dla jeleni, saren i łosi. Leśnicy muszą więc zabezpieczyć sadzonki przed zgryzaniem. Najskuteczniejszą metodą jest grodzenie upraw siatką leśną lub zabezpieczanie specjalnym repelentem, który jest dla zwierząt nieprzyjemny w smaku.

Lasy Państwowe, wykorzystując w swoich działaniach nawet te najzimniejsze miesiące, działają na korzyść leśnej gospodarki. O las i jego naturę należy dbać cały rok. Nie tylko na wiosnę, gdy życie w lesie kwitnie, ale również, gdy warunki życia leśnej fauny i flory są trudniejsze. Leśnicy mają tego świadomość, tworząc plany zagospodarowania lasu.

Materiał powstał przy współpracy z Lasami Państwowymi.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki