REKLAMA

Monitor panoramiczny i ultrapanoramiczny to dwa typy monitorów, o których mówi się cały czas bardzo głośno. Jedni chwalą je za podnoszenie produktywności, a inni — za świetne wrażenia wizualne. Tak czy inaczej, to wysokiej jakości sprzęt, który z pewnością niejedną osobę zaskoczy przyjemnością i szybkością korzystania z komputera. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem któregoś z nich, sprawdź, jakie są najważniejsze różnice pomiędzy szerokimi i ultra szerokimi monitorami oraz jaki monitor sprawdzi się w Twojej sytuacji. 

Panoramiczny monitor — czym różni się od zwykłych monitorów?

Różnice pomiędzy standardowymi monitorami a panoramicznymi są widoczne od razu. Największą z nich jest kształt i wielkość ekranu. Monitor panoramiczny cechuje się dużą szerokością ekranu, który wyświetla obraz w formacie 16:9 lub 16;10. Taki ekran sprawia, że wyświetlany obraz przypomina panoramę, dzięki czemu masz o wiele więcej miejsca na uruchamiane programy. Nie musisz wyświetlać jednego okna — tak szeroki monitor pozwala bez przeszkód odpalić kilka okien jednocześnie. 

 

Panoramiczne monitory są dostępne także w wielu wariantach w zależności od przekątnej, na jaką się zdecydujesz. Jeśli zatem wydaje Ci się, że monitor panoramiczny będzie dla Ciebie za duży, nie musisz się martwić. Z pewnością wybierzesz taki model, który swoim rozmiarem pasuje nie tylko do wolnej przestrzeni na biurku, ale i do Twoich potrzeb czy upodobań. Co więcej, dostępne są także w różnym przedziale cenowym 

Podstawowe różnice między monitorem panoramicznym a ultrapanoramicznym

Monitory panoramiczne to nie wszystko, co znajdziesz w sklepach. Popularny staje się również ultra szeroki monitor LCD. Czym różni się od “zwykłego” panoramicznego? Jak już sama nazwa wskazuje, monitory ultrapanoramiczne oferują jeszcze więcej przestrzeni w poziomie — ich proporcje wynoszą 21:9, a rozdzielczość może sięgać nawet blisko 50 cali. Warto zauważyć, że te urządzenia wznoszą jakość wyświetlanego obrazu na jeszcze wyższy poziom ze względu na modele z wysoką rozdzielczością. Nic dziwnego więc, że tak chętnie są wybierane do oglądania filmów czy grania w gry komputerowe.

Monitor ultrapanoramiczny a panoramiczny — w jakich sytuacjach je wybrać?

Różnica w wielkości obu tych monitorów decyduje o tym, kto i w jakich sytuacjach najbardziej zyska, używając szerokiego lub ultra szerokiego monitora. Panoramiczne monitory są uznawane za o wiele bardziej wszechstronne i funkcjonalne. Wiele osób zyska na ich wielkości podczas odpoczynku lub pracy praktycznie niezależnie od tego, co najczęściej robią przy komputerze. 

 

Niestety w przypadku ultrapanoramicznych monitorów sprawa nie wygląda tak samo. Te modele najlepiej sprawdzają się w przypadku wielogodzinnego grania w najnowsze gry komputerowe, oglądania filmów, edycji audio i wideo czy programowania. Niestety, zwykłe surfowanie po internecie czy pisanie staje się już mniej komfortowe. Zbyt duża, niewykorzystana przestrzeń staje się przytłaczająca dla użytkownika, a co więcej, nie wszystkie systemy operacyjne bądź oprogramowanie jest dopasowane do takiego formatu obrazu, a to rodzi frustracje podczas używania monitora w trakcie najbardziej prozaicznych czynności.

 

Jaki więc monitor wybrać? Jeżeli szukasz czegoś uniwersalnego do filmów, gier, ale również produktywnej pracy czy codziennego korzystania z PC — postaw na model panoramiczny. Duży wybór urządzeń, w tym ich rozmiarów, jakości wykonania ekranu czy wyglądu, sprawia, że znajdziesz coś w każdym przedziale cenowym i do każdych wymagań. Jeśli jednak liczą się dla Ciebie najlepsze wrażenia podczas oglądania filmów i grania oraz dysponujesz spory budżetem, możesz rozważysz wybór modelu ultrapanoramicznego.

Podsumowanie

Panoramiczne i ultrapanoramiczne monitory szybko zastępują monitory o bardziej tradycyjnych kształtach. Jak się okazuje, model panoramiczny jest uniwersalnym wyborem, który docenią zarówno pracownicy biurowi, osoby stawiające na produktywność, jak i fani spędzania wolnego czasu przed ekranem komputera. Monitory ultrapanoramiczne z kolei zostały stworzone z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach, którzy jednocześnie mogą pozwolić sobie na zainwestowanie większych funduszy w nowy sprzęt. Wybór zatem nie jest wcale taki trudny!

 

Artykuł przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

 

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki