Podniesienie podatków najważniejszym tematem Sesji Rady Miejskiej w Jaworznie

XLVIII Sesja Rady Miejskiej w Jaworznie odbyła się dzisiaj 24 listopada 2022 roku. Według radnych najważniejszymi punktami były te dotyczące podniesienia podatków, czyli 5. i 6. punkt obrad.

REKLAMA

Podatki, podatki, podatki i jeszcze raz podatki to według zapytanych przez nas radnych, najistotniejsze punkty Sesji Rady Miejskiej. Radni Koalicji Obywatelskiej rozumieją potrzebę podniesienia podatków, jednak nie rozumieją, dlaczego trzeba zrobić to od razu na maksymalny poziom.

Jak mówią radni — tym sposobem właściciele jaworznickich firm są dobijani z każdej strony, raz od rządu, potem od samorządu i nic dziwnego, że wielu z nich woli przenieść swoje działalności do gmin sąsiednich gdzie podatki są niższe. Lepiej mieć mniej w budżecie, a więcej przedsiębiorców — dodaje Dorota Guja. Tomasz Sędor zauważa także, że — upadek firm może skutkować recesją i wzrostem bezrobocie w naszym regionie.

Podobnie zresztą jest w stosunku do mieszkańców, którzy i tak już odczuwają na każdym kroku galopujący wzrost cen wszystkich produktów. Jest to drenowanie kieszeni jaworznian — mówi Renata Chmielewska, która dodaje, że — wszystko można zrobić ze zdrowym rozsądkiem.

Prezydent Miasta Paweł Silbert argumentował swoją decyzję rosnącą inflacją, rosnącą płacą minimalną, wzrostem świadczeń emerytalnych i ogólnym wzrostem kosztów utrzymania miasta przez samorząd. Według Prezydenta zmniejszenie tych podatków nie pomogłoby przedsiębiorcom z Jaworzna, którzy i tak są w trudnej sytuacji, a mogłoby sprawić, że miasto znalazłoby się w bardzo nieciekawej pozycji finansowej. Ponadto dodał, że mieszkańcy mają do samorządowców mnóstwo próśb, które z czegoś trzeba spełniać.

Opozycyjni radni, którzy głosowali przeciw, mają odmienne zdanie i uważają, że można znaleźć inne metody, aby wygenerować choćby oszczędności, które pozwolą pokryć wydatki i nie dobijać i tak pokrzywdzonych przedsiębiorców oraz samych mieszkańców.

Punkt 5. i 6. dzisiejszych obrad, które dotyczyły wysokości podatków, zostały przez radnych przegłosowane stosunkiem głosów 13 za i 8 przeciw w obydwu przypadkach, więc podatki zostaną podniesione.

 

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki

1 KOMENTARZ

  1. Bardzo dziękuję drogiej redakcji w imieniu braci kolejarskiej za życzenia w Dniu Kolejarza. Pamiętacie o górnikach, energetykach a przecież Szczakowa to dzielnica Jaworzna a tam mamy co………………stację, mało węzeł kolejowy i tam pracują mieszkańcy tego miasta.