Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych zielonych sąsiadów. W dziewięćdziesiątym siódmym epizodzie poznamy rezedę żółtą – Reseda lutea z rodziny rezedowatych – Resedaceae.

Bohaterka tego filmu ma charakterystyczny wygląd. Uchodzi za gatunek pospolity o dużej liczbie stanowisk. Wszelako dość rzadka jest w środkowej oraz północno-wschodniej części Polski. Uwielbia siedliska ruderalne. Bywa rośliną jednoroczną lub dwuletnią byliną.

Nasza bohaterka dorasta do 60 centymetrów wysokości. Na jej najczęściej podnoszących się łodygach znajduje się kilka rodzajów liści. Na dole są one pojedyncze, potem trójdzielne a w górze pierzastodzielne.

Kwiaty posiadają bardzo drobne płatki korony. Jest ich sześć. Każdy z nich jest podzielony na trzy łatki. Całość uzupełniają liczne pręciki. Chociaż trudno to dostrzec na pierwszy rzut oka są one grzbieciste, znaczy się, mają dwu boczną symetrię. Są one skupione w grono, które w miarę rozwoju rozluźnia się. Owocem rezedy jest torebka.

Dawno temu miała przede wszystkim zastosowanie jako roślina barwierska dostarczająca żółtego barwnika do wełny. Jako roślina miododajna dostarcza nektaru i pyłku. Miód rezedowy jest jednym z lepszych względem smaku i aromatu. Jest prawie taki sam jak lipowy.

Na naszym bardzo bliskim wschodzie w tamtejszej medycynie ludowej była ziołem. Jej liście stosowano jako lek o działaniu moczopędnym i robakopędnym. Świeże korzenie z miodem stosowano przy chorobach serca. Jakich – brak danych.

Są jeszcze nasiona, z których można tłoczyć olej znajdujący zastosowanie do produkcji farb i lakierów, w perfumerii oraz medycynie. Ponadto rezedę chętnie zjadają owce.

I na zakończenie tradycyjna mantra. Co do reszty szukajcie, a znajdziecie. W gruncie rzeczy najważniejsze jest wiedzieć, jak ta roślina wygląda, bo nigdy nie wiadomo kiedy taka wiedza może się przydać.

Piotr Grzegorzek

[vc_facebook]

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

Recent Posts

Motoserce biło na Rynku

XVI Edycja Motoserca odbyła się w sobotę 18 maja na jaworznickim Rynku. [gallery size="full" columns="1"…

1 godzinę ago

„Rolkuj po nadzieję”, czyli pasjonaci rolkowania w akcji

"Rolkuj po nadzieję", czyli akcja zorganizowana przez jaworznickie Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta odbyła…

2 godziny ago

PKM Jaworzno – zmiana rozkładu jazdy 19 maja 2024

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie informuje o zmianie rozkładu jazdy autobusów przewoźnika 19 maja. Zmiana…

4 godziny ago

Jaworzno mało znane – Porzucone nagrobki

W dzisiejszym odcinku wybieramy się do zakątka niemal zupełnie nieznanego, ukrytego pomiędzy Długoszynem i Dąbrową…

5 godzin ago

Zmiana organizacji ruchu na ul. Podwale 18 maja

18 maja na ul. Podwale, w okolicy skrzyżowania z ul. św. Wojciecha, będą prowadzone gwarancyjne…

16 godzin ago

Niedziele handlowe w 2024 roku. Czy 19 maja to niedziela handlowa?

W 2024 roku, podobnie jak w latach ubiegłych, przypada 7 niedziel handlowych. W które niedziele…

16 godzin ago