REKLAMA

Na ostatniej w 2022 roku sesji rady miejskiej został uchwalony budżet Jaworzna na 2023 rok. Ponownie będzie to budżet deficytowy – braki w kasie szacowane są na blisko 89 mln zł.

REKLAMA

 

Deficytowy budżet

W przyszłym roku Jaworzno planuje wydać 705,7 mln zł oraz uzyskać dochody w wysokości 616,8 mln zł. W ubiegłym roku na 624 535 476,20 zł planowano wydatki, na 580 000 000 zł. – wpływy do budżetu. Ponownie jest to więc budżet deficytowy.

Budżet Jaworzna na 2022 rok
Budżet Jaworzna na 2023 rok

Trudny rok 2023

Urząd miejski informuje, że 2023 rok może być dla Jaworzna jednym z najtrudniejszych od 2010 roku, m.in. poprzez kryzys spowodowany wysoką inflacją i spowolnieniem wzrostu gospodarczego. Miasto jednak, mimo niesprzyjających warunków, ma dalej się rozwijać.

– Przez lata realizowaliśmy założone cele. Zbudowaliśmy i zmodernizowaliśmy dziesiątki kilometrów dróg gminnych, niemal przebudowaliśmy centrum miasta, do nowej kanalizacji podpięto setki gospodarstw domowych, zapewniliśmy mieszkańcom nowoczesny, elektryczny transport publiczny w bezkonkurencyjnie niskiej cenie. Warto przypomnieć, iż wszystko to przy stałych stawkach podatkowych, bo przecież w Jaworznie podatki przez kilka lat były „zamrożone” – mówi prezydent Jaworzna Paweł Silbert.– Niestety w bieżącym roku sytuacja gospodarcza gwałtownie się pogorszyła, a zbliżający się 2023 rok może być jednym z najtrudniejszych w historii jaworznickiego samorządu pod względem wyzwań ekonomicznych. Jest to nadal budżet rozwoju, chcę uspokoić mieszkańców, że pomimo wielu wyzwań, a często i problemów – mogą nam zaufać, tak jak w poprzednich latach. Przeprowadzimy inwestycje, zapewnimy ich finansowanie. Chcę, żeby mieszkańcy czuli się bezpiecznie w Jaworznie i każdy kolejny rok stwarzał szansę rozwoju, lepszej pracy i komfortu życia w mieście.

Jak łatwo policzyć, deficyt ma w przyszłym roku osiągnąć poziom 88,9 mln zł. Gmina podaje kilka powodów, które spowodowały takie, a nie inne braki w budżecie. Wśród nich wymieniane są przekazanie zadań rządowych realizowanych dotychczas przez gminy (np. wypłatę świadczeń 500+ od 2023 roku realizować będzie ZUS; w 2022 r. wypłacano również dodatki węglowe, energetyczne – zadania jednorazowe i jednoroczne).

Urząd informuje również o drastycznym wzroście kosztów oświaty i edukacji (z 205 mln zł w 2022 do 254,8 mln zł w 2023), kosztów transportu miejskiego oraz gospodarki mieszkaniowej i komunalnej.

Urząd zapowiada, że nie planuje pokrywać deficytu, podwyższając ceny opłaty za odbiór śmieci oraz za bilety komunikacji miejskiej.

Miejskie inwestycje niezagrożone

Jak zapewnia urząd, trwające już inwestycje nie są zagrożone. A w mieście dzieje się sporo. Obecnie trwa m.in. przebudowa DK 79 w Jaworznie Byczynie, której koszt to 35,5 mln zł, przebudowa ul. Katowickiej za ponad 18,5 mln zł, modernizacja i przebudowa infrastruktury wodno-kanalizacyjnej za blisko 29 mln zł. Prawie 36 mln zł przeznaczone zostanie na inwestycje w budowę instalacji OZE w 11 miejskich placówkach oświatowych (wkład gminy – 6 mln zł).

Nadzieja w Jaworznickim Obszarze Gospodarczym

Prezydent Silbert, zdając sobie sprawę z trudnej sytuacji, pozostaje jednak optymistą, szansy miasta upatrując m.in. w Jaworznickim Obszarze Gospodarczym:

W roku 2023 musimy trzymać mocno w ryzach wydatki, poszukując oszczędności, a jednocześnie wykorzystywać wszelkie okazje zwiększenia dochodów i starać się o pozyskanie dodatkowych środków z funduszy krajowych i europejskich – wyjaśnia prezydent Paweł Silbert. – Dysponujemy atutem, którym jest Jaworznicki Obszar Gospodarczy. Przyszło nam przygotowywać wartościowe tereny inwestycyjne w okresie kryzysowym, co jest zadaniem bardzo trudnym. Należy jednak pamiętać, że to właśnie kryzysy są okresem największej aktywności inwestorów, wkraczających w nowe branże czy nowe lokalizacje. Nie wykluczam, iż ostatecznie może się okazać, że rok 2023 zapowiadający się jako niełatwy, będzie dla Jaworzna przełomowy – dodaje prezydent.

Jak szacuje urząd miejski, w Jaworznickim Obszarze Gospodarczym zatrudnienie może znaleźć nawet 12 tys. osób.

źródło: UM Jaworzno

 

 

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki