REKLAMA
REKLAMA

Osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z profesjonalnym inwestowaniem, niejednokrotnie zastanawiają się, czym są i jak działają fundusze ETF. Co warto wiedzieć o tego typu produktach inwestycyjnych? Jakie zagrożenia wiążą się z lokowaniem kapitału w ETF-y? W poniższym artykule przedstawiamy szereg cennych porad i wskazówek.

Fundusze ETF – co to takiego?

Wybór odpowiedniego produktu inwestycyjnego to nie lada wyzwanie. Obecnie liczba możliwości na inwestowanie kapitału jest ogromna, dlatego nie ma się co dziwić, że wiele osób poszukuje w internecie informacji na temat ETF na WIG 20. Czym dokładnie są fundusze ETF? Nazwa pochodzi z języka angielskiego – Exchange Traded Fund.

Jest to specjalny fundusz inwestycyjny notowany na giełdzie. Jego zadaniem jest śledzenie zmian konkretnego indeksu giełdowego. ETF może śledzić ruchy indeksów surowców, kryptowalut, indeksów giełdowych, akcji i obligacji. Historia funduszy ETF sięga 1993 roku – wówczas weszły na rynek amerykański. Z kolei na polskim rynku ETF-y pojawiły się w 2010 roku. W chwili obecnej fundusze ETF cieszą się ogromną popularnością wśród inwestorów z całego świata. Dają one szerokie możliwości na zarobienie, jednakże taka inwestycja niesie za sobą również dość duże ryzyko.

Inwestycja w ETF – korzyści i zagrożenia

Fundusze ETF posiadają szereg zalet i wad. Do najważniejszych atutów można zaliczyć fakt, iż inwestowania w tego typu produkty mogą nauczyć się nawet początkujący inwestorzy. Opanowanie podstaw wbrew pozorom nie jest takie trudne. Instrument ETF odwzorowuje ruch poszczególnych indeksów giełdowych. ETF-ami obraca się na tych samych zasadach co akcjami. Atutem ETF-ów jest również niski koszt zarządzania.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że inwestycja w fundusze ETF jest dość mocno ryzykowna. Zawsze istnieje szansa, że w związku z pogorszeniem sytuacji gospodarczej utracimy wszystkie zainwestowane środki finansowe. Z tego względu do tego typu inwestycji powinniśmy podchodzić w sposób rozważny i odpowiedzialny.

Kto powinien zdecydować się na inwestycję w fundusz ETF?

Większość funduszy ETF dedykowana jest inwestorom pasywnym – takim, którzy chcieliby postawić na dywersyfikację swojego portfela inwestycyjnego, a nie bazować na akcjach od jednej czy kilku firm. Dzięki temu ryzyko inwestycyjne wynikające ze spadku wartości akcji poszczególnych przedsiębiorstw jest ograniczone.

Na ETF-ach można też sporo stracić. Żaden instrument finansowy nie daje nam pewności, że na 100% zarobimy pieniądze, ponieważ takie prawa rządzą giełdą. Jednocześnie warto zdawać sobie sprawę z tego, że jedynie dzięki dywersyfikacji portfela inwestycyjnego, czyli zakup m.in. funduszy ETF, możemy zmniejszyć potencjalne straty finansowe wynikające z krachu na giełdzie spowodowanego nagłym pogorszeniem sytuacji gospodarczej – zarówno w Polsce jak i na świecie. Ryzyko to nieodłączny element inwestycji w ETF-y i powinni to brać pod uwagę wszyscy początkujący inwestorzy.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki