piątek, 29 marca, 2024

Jak wybrać system WMS?

Jak wybrać system WMS?

- Advertisement -

Szukasz sposobu na redukcję kosztów i maksymalizację zysków w swojej firmie? Zacznij od magazynu. Bardzo pomocne może okazać się na tym poziomie wdrożenie odpowiedniego systemu zarządzania magazynem, czyli tak zwanego systemu WMS (warehouse management system). Ponieważ tego typu rozwiązania cieszą się coraz większą popularnością, także i dostawcy proponują coraz ciekawsze opcje, aż po mocno rozbudowane systemy WMS. Wybór najlepszego może nie być łatwym zadaniem, dlatego podpowiadamy, czym się kierować, podejmując decyzję.

1. Czym jest system WMS? Korzyści

2. Dobry system zarządzania magazynem – najważniejsze elementy

3. Kiedy warto zainwestować w system magazynowy WMS?

4. Ile kosztuje program WMS?

Jak pokazuje praktyka, system WMS może stać się kluczowym komponentem infrastruktury magazynowej, zwłaszcza, gdy sprawność logistyki jest wyróżnikiem twojej działalności. Właśnie dlatego wybór odpowiedniego rozwiązania jest tak ważny.

Czym jest system WMS? Korzyści

Czym właściwie jest system WMS? Pod tym pojęciem ukrywa się kompleksowe oprogramowanie umożliwiające bieżące zarządzanie procesami magazynowymi oraz koordynację wszystkich zachodzących w magazynie działań. System magazynowy WMS (Warehouse Management System) zbiera na bieżąco wszelkie istotne informacje związane z magazynem, śledzi dane, kontroluje je i analizuje. W ten sposób możliwe jest połączenie wszystkich elementów we wspólną sieć.

Najważniejsze korzyści wynikające z wdrożenia systemu WMS to:

  • łatwiejsze i bardziej efektywne zarządzanie magazynem – w tym utrzymywanie stałego nadzoru nad przebiegiem procesów magazynowych, stanowiące podstawę szybkich i trafnych decyzji,
  • automatyzacja procesów – wyeliminowanie czynnika ludzkiego ogranicza ryzyko błędu i zwiększa sprawność – za przykład mogą posłużyć chociażby procesy inwentaryzacji, które można przeprowadzać szybciej dzięki listom inwentaryzacyjnym dla wybranych lokalizacji,
  • optymalizacja logistyki – zarówno w dużych centrach logistycznych i magazynach wysokiego składowania, jak w mniejszych przedsiębiorstwach, w których liczy się przede wszystkim optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej, bieżące informowanie o aktualnych stanach magazynowych oraz koordynacja przyjęcia towaru,
  • niższe koszty prowadzenia magazynu,
  • integracja z systemami automatyki magazynowej i systemami ERP.

Jak widać, korzyści płynące z posiadania systemu WMS są niebagatelne i to na różnych poziomach.

Dobry system zarządzania magazynem – najważniejsze elementy

Różne warianty systemu WMS mogą być mocno zróżnicowane, co ułatwia dopasowanie ich do potrzeb firmy. Istnieją jednak takie funkcjonalności i cechy, które stanowią absolutną podstawę. Co się do nich zalicza?

  • Kompleksowe zarządzanie transakcjami

Od przyjmowania dostaw, przez kompletację zamówień aż po procesy wysyłki – idealny system WMS powinien dostarczać wszelkich szczegółowych informacji na każdym poziomie.

  • Intuicyjność

Im mniej czasu pracownicy będą spędzać na konfigurowaniu i monitorowaniu operacji, tym sprawniejsze będzie ich codzienne działanie.

  • Skalowalność i elastyczność

Bardzo ważne jest, aby system WMS był skrojony na miarę potrzeb firmy nie tylko dziś, ale również w przyszłości. Właśnie dlatego zweryfikuj, czy będzie istniała możliwość przystosowania oprogramowania do zmieniających się warunków, potrzeb i trendów. Dzięki temu, zamiast inwestować w kolejny, nowy WMS, wystarczy zmodyfikować lub rozbudować ten istniejący.

  • Szerokie możliwości integracji

Sprawdź, czy interesujący cię WMS będzie współpracował z innymi systemami ERP oraz sprzętem, a także czy będzie mógł wykorzystać istniejące już dane.

  • Automatyzacja procesów

Ten punkt jest niejako wpisany w strukturę WMS, jednak warto upewnić się, w jakim stopniu automatyczne działanie będzie możliwe.

  • Indywidualizacja

Zweryfikuj, jak duża jest możliwość dopasowania oprogramowania do realnych potrzeb firmy. Mamy tu na myśli odpowiednie ustawienie poszczególnych funkcji oraz optymalną konfigurację parametrów określających działanie systemu. W teorii możliwe jest stworzenie własnego WMS-u od podstaw, jednak nie zawsze tak duża ingerencja w architekturę systemu jest konieczna.

Kiedy warto zainwestować w system magazynowy WMS?

Zaznaczyliśmy już, że systemy WMS znajdują bardzo szerokie zastosowanie we współczesnej logistyce i właściwie w każdej firmie mogą przełożyć się na mierzalne korzyści. Szczególnie warto zainwestować w nie, gdy liczba dostaw i wysyłek jest duża, przesyłki pochodzą od wielu nadawców i kierowane są do wielu odbiorców, zaś w magazynie pojawiają się czasochłonne trudności organizacyjne.

Ile kosztuje program WMS?

Dla wielu przedsiębiorców jedną z najważniejszych informacji spośród powyższych rozwiązań będzie rozstrzygnięcie, ile kosztuje zakup i wdrożenie systemu WMS. Niestety, nie sposób odpowiedzieć na to pytanie precyzyjnie na takim stopniu ogólności. Indywidualna propozycja i wycena wynika z wysokiego stopnia unikalności i dużej elastyczności takiego oprogramowania. Jeśli zatem interesują cię konkretne koszty, najlepiej skontaktować się z firmą, która dostarcza magazynowy system informatyczny i będzie w stanie zawęzić progi cenowe.

- Advertisment -

Młodzieżowa Rada Miasta Jaworzna wybrała Prezydium

Podczas II Sesji Młodzieżowej Rady Miasta Jaworzna, która odbyła się w środę, radni dokonali wyboru Prezydium. W Sali Obrad Urzędu Miejskiego w środę, 27 marca...

Policja apeluje o bezpieczną Wielkanoc

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie apelują o zachowanie bezpieczeństwa podczas Świąt Wielkanocnych. Zwracają uwagę na bezpieczną podróż, zakupy, zabezpieczenie mieszkania oraz zachowania...

Gdzie znów nie świecą latarnie?

Jeden z mieszkańców zgłosił się do naszej redakcji z problemem nieświecących latarni na Deptaku Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej. Od pół roku interweniuje w tej...