REKLAMA
REKLAMA

Padel, jak każdy inny sport wymaga odpowiedniego sprzętu, aby móc w pełni cieszyć się z kolejnych udanych odbić. Oprócz rakiety to właśnie buty są kolejnym z aspektów, na które należy zwrócić uwagę. Wybór odpowiednich butów w głównej mierze zależy od naszej stopy i czy nam w nich wygodnie, jednak jest kilka innych równie ważnych rzeczy, które warto pamiętać i sprawdzić przed zakupem. Ceny butów wahają się od około 200 do nawet 700 zł i więcej, co może wprawić w zakłopotanie czemu jest to aż taka różnica. Wybór również jest ogromny więc jest nad czym myśleć.

Czy buty do padla są inne niż każde inne?

Sport ten wymaga dużo gwałtownych ruchów. Skoki, bieganie na boki lub tyłem, nagłe zatrzymania. To wszystko sprawia, że bez odpowiednio dobranego obuwia, łatwo o nabawianie się nieprzyjemnej kontuzji. Warto zatem rozejrzeć się za butami, które mają wysoką amortyzacje a także wzmocnione zapiętki i boczne części buta oraz czubek, co by przy mocniejszym zrywie nie przebić cholewki. Trzymanie kostki oraz śródstopia jest tak samo ogromnie ważne. Największym błędem jest granie w przypadkowych butach, szczególnie gdy zaczyna się przygodę z danym sportem. Wtedy o kontuzję najłatwiej, gdyż nie ma się jeszcze wyrobionych odpowiednich ruchów i nawyków. Dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie już na samym początku.

Jakie buty na jaką nawierzchnię?

Jedną z ważniejszych kwestii podczas wybierania butów powinna być mimo wszystko podeszwa, chociaż nie dla każdego to oczywiste i zrozumiałe. Podeszwa zapewnia nam przyczepność na korcie, co jest niezwykle ważne, aby móc w pełni oddać się grze bez strachu o poślizgnięcie przy bardziej szalonych akcjach. Najczęstszymi kortami do padla jakie można spotkać są te ze sztuczną, syntetyczną trawą, na które wysypywany jest dodatkowo piasek. Wtedy warto spojrzeć na buty z tzw. jodełką. Taka konstrukcja umożliwia łatwiejsze zrywy i wślizgi. Bardziej uniwersalne buty do padla bedą posiadały podeszwę pozornie zbliżoną do tenisowej „all-court”, przy czym te tenisowe są dedykowane głównie na korty twarde.

Jakie są najlepsze buty do padla?

Najlepsze buty do padla to będą te odpowiednio dobrane zwracając uwagę na wszystkie wyżej wymienione kryteria. Zawodnik ma się w obuwiu czuć dobrze, swobodnie, żeby nic nie uwierało, obcierało lub bolało, co by mogło przeszkadzać podczas rozgrywki. Buty nie mogą być zbyt ciasne, ani też zbyt luźne. Wzmocnienie zapiętka oraz części bocznych, oraz odpowiednia amortyzacja to naprawdę ważny aspekt. Legenda „rozbijania” za małych lub niewygodnych butów, jak to legendy, ma zaledwie ziarnko prawdy w sobie i nie należy stosować takich zabiegów. Lepiej się zastanowić, przymierzyć niż później narzekać na bóle i inne dolegliwości. Ceny butów różnią się w zależności od stopnia zaawansowania. Te tańsze mogą się wydawać najlepsze na początek. Może i prawda, ale buty te często mają mniejszą amortyzację, gorszą wentylację czy słabsze wsparcie. Te aspekty znacznie potrafią wpłynąć na odczucia podczas gry. Buty z wyższej półki cenowej już lepiej sobie radzą z tymi rzeczami i w nich bezpieczeństwo jest na dużo lepszym poziomie. Należy zatem sumiennie się zastanowić i podsumować co oczekujemy od naszych butów i wtedy zacząć myślenie nad wyborem.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki