piątek, 19 kwietnia, 2024

Kredyt inwestycyjny dla firmy — na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneKredyt inwestycyjny dla firmy — na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Kredyt inwestycyjny dla firmy — na co zwrócić uwagę przy wyborze?

- Advertisement -

Rozwój firmy często wymaga dodatkowych środków finansowych. Szukasz sposobu na sfinansowanie inwestycji? Sięgnij po niedrogi kredyt inwestycyjny. W artykule wyjaśnimy, na co warto zwrócić uwagę, aby wybrać ten, który precyzyjnie odpowie na Twoje potrzeby.

Prowadzenie własnej działalności niesie za sobą ogrom wyzwań. Pozyskiwanie nowych klientów, ekspansja na zagraniczne rynki, otwarcie kolejnych oddziałów — rozwój firmy nierzadko wymaga dodatkowych środków. Jeśli nie chcesz lub nie możesz przeznaczyć na ten cel finansowych nadwyżek, sięgnij po niedrogi kredyt inwestycyjny dla firm.

Czym jest kredyt inwestycyjny?

Kredyt inwestycyjny dla firmy to jak wskazuje jego nazwa — kredyt na inwestycje. Pozyskane z niego środki finansowe możesz przeznaczyć m.in. na kupno pojazdów, nieruchomości (kredyt inwestycyjny dla firm na zakup nieruchomości), licencji i praw autorskich czy zakup maszyn i niezbędnego do prowadzenia działalności sprzętu.

Kredyt inwestycyjny może przybierać formę:

  • tradycyjnego kredytu gotówkowego wypłacanego w formie jednorazowego przelewu na rachunek ze spłatą w formie miesięcznej raty;
  • kredytu wypłacanego w transzach w terminach zależnych od postępu inwestycji;
  • kredytu w formie linii kredytowej.

W zależności od zdolności kredytowej przedsiębiorstwa i skali inwestycji dostępne kwoty kredytów inwestycyjnych wahają się od kilkudziesięciu tysięcy aż do kilku milionów złotych.

Kredyt inwestycyjny dla firm — warunki

Każda instytucja finansowa stosuje własne kryteria udzielania kredytów inwestycyjnych. Można uznać jednak, że wśród bogatej oferty dostępnych na rynku produktów z powodzeniem znajdziesz kredyt inwestycyjny dla małych firm, kredyt inwestycyjnych dla podmiotów z sektora MŚP czy kredyt inwestycyjny dla dużych przedsiębiorstw.

Aby pozyskać dodatkowe środki, potrzebne będą z reguły:
– dokumenty rejestrowe firmy. W zależności of formy prawnej może być to np. wypis z rejestru KRS czy potwierdzenie wpisu w CeiDG;

– dokumenty finansowe, które potwierdzą płynność finansową pożyczkobiorcy. Mogą to być np. bilans i rachunek zysków i strat czy roczna deklaracja podatkowa PIT.

Niektórzy kredytodawcy będą wymagać od wnioskujących również dostarczenia biznesplanu. Zawarte w nim informacje w znaczący sposób wpłyną na decyzję kredytową.

Kredyt inwestycyjny dla nowych firm — tak czy nie?

Czy nowa firma może pozyskać kredyt na inwestycje? Z powodu podwyższonego ryzyka towarzyszącego zawarciu umowy z nową firmą banki niechętnie udzielają finansowania podmiotom, które zarejestrowały działalność krócej niż 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o kredyt. Ze względu na fakt, że warunki towarzyszące udzieleniu kredytów inwestycyjnych bywają bardzo elastyczne (i co za tym idzie — dostosowane do specyfiki konkretnej firmy), pozyskanie dodatkowych środków także przez nową firmę nie jest wykluczone. Może być jednak bardzo trudne i obarczone dodatkowymi warunkami.

Finansowanie dla firm — na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Chcesz zaciągnąć kredyt inwestycyjny dla firm? Oto 4 kwestie, na które zwrócić uwagę przy wyborze.

 

  • Preferowana forma kredytu. Zanim złożysz wniosek kredytowy, zdecyduj, która forma kredytu będzie dla Ciebie optymalna: jednorazowa wypłata środków na konto, wypłata środków w transzach a może linia kredytowa?
  • Dostępne kwoty. Po oszacowaniu kosztów inwestycji wyselekcjonuj kredytodawców, którzy pożyczą Ci tyle pieniędzy, ile potrzebujesz.
  • Wartość wkładu własnego. Większość instytucji finansowych udzielających kredytów inwestycyjnych wymaga wniesienia wkładu własnego w wysokości kilkudziesięciu procent kwoty finansowania. Jeśli chcesz ograniczyć angażowanie środków własnych, wyselekcjonuj te, które pobierają najniższą opłatę wstępną.
  • Koszty kredytu inwestycyjnego dla firm. Oprocentowanie kredytu to nie jedyny koszt, jaki będziesz musiał ponieść, pożyczając pieniądze. Najlepszym wyznacznikiem atrakcyjności ekonomicznej będzie analiza RRSO — rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. RRSO zawiera w sobie bowiem wszystkie koszty towarzyszące pożyczeniu pieniędzy. Będzie więc najlepszym wyznacznikiem całkowitego kosztu finansowania.

Kredyt inwestycyjny dla firmy to świetny sposób na rozwój działalności bez konieczności angażowania wysokich środków własnych. Dostosowany do specyfik działalności pomoże realizować plany, nie obciążając jednocześnie portfela.

 

Źródło:

https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/kredyty/kredyt-inwestycyjny-definicja-przeznaczenie-oprocentowanie/38mynps

- Advertisment -

Borys Budka w reakcji na manipulacje Pawła Silberta z wizytą na JOG

Minister Aktywów Państwowych odpowiedział ostro na wpis internetowy Pawła Silberta na temat przyszłości projektu budowy fabryki samochodów elektrycznych w Jaworznie. Borys Budka ostro skomentował wpis...

XVIII Zlot Food Trucków na Rynku w Jaworznie już w ten weekend

Zapraszamy serdecznie wszystkich mieszkańców i gości na kolejny Zlot Food Trucków, który odbędzie się na jaworznickim Rynku! Nie przegapcie okazji, aby cieszyć się wspólnym...

Centrum Kulturalno-Społeczne w Ciężkowicach otwarte

W Jaworznie Ciężkowicach otwarto Centrum Kulturalno-Społecznego im. Mirosława Ciołczyka. Koszt inwestycji wyniósł około 5,5 mln zł. Centrum Kulturalno-Społeczne swoją siedzibę znalazło budynku dawnej noclegowni, który...