piątek, 12 kwietnia, 2024

Program do wystawiania faktur vat – komu jest potrzebny i jaki wybrać?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneProgram do wystawiania faktur vat - komu jest potrzebny i jaki wybrać?

Program do wystawiania faktur vat – komu jest potrzebny i jaki wybrać?

- Advertisement -

Faktura vat to dokument potwierdzający sprzedaż produktu bądź usługi. Okazuje się jednak, że nie wszyscy mogą i nie wszyscy muszą wystawiać faktury vat. Aktualnie czynność tę wykonuje się w specjalnym programie. Czy jest on konieczny?

Kogo obowiązuje wystawianie faktur vat?

Profesjonalny program do wystawiania faktur to nowoczesne rozwiązanie, które świetnie radzi sobie we wspomnianym zakresie. Zacznijmy jednak od tego, kogo tak naprawdę obowiązuje konieczność wystawiania tych dokumentów. Wystawianie faktur jest możliwe w sytuacji, jeśli prowadzi się własną firmę. Nie każda jednak firma ma obowiązek wystawiania faktury vat i to z prostej przyczyny. Nie wszystkie firmy muszą być tak zwanymi vatowcami, czyli płatnikami podatku vat. Mogą na przykład wystawiać faktury bez vat. Albo też po prostu rachunki, jeśli świadczą usługi wyłącznie dla klientów prywatnych.

Zupełnie inaczej jest w przypadku firm, które są płatnikami podatku vat. Te są wręcz zmuszone do rozliczania się z klientami na podstawie tego właśnie dokumentu. Co więcej, muszą mieć do tego odpowiedni program. Nie chodzi tu tylko o sam wygląd faktury czy to, w jaki sposób ona powstaje. Bardziej ma to znaczenie pod kątem konieczności generowania Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK).

Istnieją programy, które świetnie sprawdzają się w wielu firmach, niezależnie od tego, jak są duże i czym dokładnie się zajmują. Wystawić fakturę musi każda z nich i każda faktura musi zawierać konkretne dane.

Profesjonalny program do wystawiania faktur vat

Na szczęście w dzisiejszych czasach nie jest trudno o funkcjonalny program do fakturowania. Oczywiście wystawianie faktur w każdym z nich może się nieco różnić, ale przeważnie efekt pracy zawsze jest ten sam. Jaki program do wystawiania faktur warto wybrać? W zasadzie decyzja powinna być podjęta przez każdego przedsiębiorcę z osobna. Jednak nie zaszkodzi udzielić kilku cennych wskazówek. Bo inaczej jest dowiadywać się o programie od jego twórcy, a zupełnie inaczej od jego bezpośrednich użytkowników. To przede wszystkim podpowiedzi dla początkujących przedsiębiorców, którzy jeszcze nie mają dobrego programu, ale właśnie się za nim rozglądają.

Przede wszystkim program ten musi mieć wszystkie niezbędne funkcje, które umożliwią generowanie dokumentów zgodnych z zasadami. Posługiwanie się tym narzędziem powinno być proste, a samo wystawienie faktury, zajmować mało czasu. Warto, aby w jednym programie było więcej funkcji, niż tylko samo wystawianie tych dokumentów. Nawet jeśli one w tym momencie nie są potrzebne, warto je mieć, bo jeśli staną się koniecznością w przyszłości, to nie będzie trzeba wymieniać tego programu na nowy.

Najlepiej, aby program umożliwiał wystawianie faktur vat, faktur zaliczkowych, faktur eksportowych i innych również. Program, który będzie też służył do tworzenia dokumentów magazynowych.

Program ten tak naprawdę musi spełniać oczekiwania, potrzeby i możliwości jego użytkownika. Decyzja należy więc do każdego z osobna.

Funkcjonalny i prosty w obsłudze program do faktur, czyli jaki?

Wystawianie dokumentów zwanych fakturami w programie musi być proste. W końcu po to przedsiębiorca posługuje się tym narzędziem. Wystawianie faktur, listy, raporty, fakturowanie z magazynem, generowanie pliku JPK, to funkcje, których nie powinno w nim zabraknąć.

W sprzedaży dostępne są programy różnego typu. Jednym z nich jest program przeznaczony do instalacji na dysku komputera. Jest to program, z którego można korzystać tylko na jednym urządzeniu. Istnieje też drugie narzędzie, którego nie trzeba instalować. Wystarczy zalogować się do systemu, by móc korzystać z wszystkich jego funkcji. Można tym samym korzystać z programu na jednym komputerze, jak i na innych urządzeniach. Takie narzędzie umożliwia też wygodne wysyłanie faktur. Duży pakiet przedsiębiorcy zwykle obejmuje wiele bardzo przydatnych funkcji. Warto więc rozważyć między jedną a drugą opcją. Możliwość wyboru szablonu faktury też jest świetnym dodatkiem. Umożliwia to dostosowanie wyglądu dokumentu do własnych preferencji i upodobań.

Ważne jest również, aby w programie tym tworzyła się i zapisywała baza kontrahentów czy klientów. Dzięki temu nie będzie trzeba na nowo za każdym razem wpisywać danych. To ogromne udogodnienie zarówno dla średnich firm jak też małych i dużych przedsiębiorstw. Wystawianie dokumentów księgowych jest tylko jedną z wielu czynności, jakie każdego dnia muszą wykonywać osoby zarządzający własną firmą. Niech więc wystawianie faktury nie zajmuje za dużo cennego czasu.

Podsumowując, pakiet przedsiębiorcy faktura vat czy po prostu program do fakturowania, jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy, który jest płatnikiem podatku vat. Wybierając funkcjonalne, łatwe w użyciu narzędzie, można wygodnie i sprawnie wystawiać faktury w dowolnym momencie i miejscu. W nich można generować plik JPK, a także wykonywać inne ważne czynności. Każdy tego typu program zapisuje te dokumenty, dzięki czemu można w każdej chwili do nich dotrzeć i w razie konieczności ponownie wydrukować, czy tylko przeanalizować widniejące w tym dokumencie dane.

 

- Advertisment -

Czy nawierzchnia na ulicy Kalinowej na pewno jest naprawiona?

Na ulicy Kalinowej parę dni temu zapadła się nawierzchnia i powstała dość głęboka dziura. Mimo że została już zasypana, to jeden z mieszkańców zwraca...

Inicjatywy na ostatniej prostej kampanii wyborczej

Kampania wyborcza staje się coraz bardziej intensywna, do II tury wyborów o urząd prezydenta miasta pozostał trochę ponad tydzień. Dwóch kandydatów wychodzi z różnymi...

Problemy z cenami ogrzewania w Spółdzielni Mieszkaniowej „Górnik”

Mieszkańcy lokali pod nadzorem Spółdzielni Mieszkaniowej „Górnik” dostają rozliczenia z dużymi sumami niedopłaty za ogrzewanie. Jak w praktyce wygląda cała sprawa? Do lokatorów dotarły rozliczenia...