REKLAMA

Organizacja komunikacji miejskiej w mieście tak rozległym, jak Jaworzno może powodować czasem kłopot. O incydentach, w których kierowcy PKM Jaworzno nie znali trasy i musieli być instruowani przez pasażerów, informowała radna Dorota Guja składając interpelacje do prezydenta Jaworzna. Dodatkowo w swojej interpelacji przytacza incydent z urwanym kołem w autobusie na Osiedlu Stałym.

REKLAMA

 

„(…) w ostatnim okresie mieszkańcy zgłaszali, że zdarzały się przypadki, że kierowca nie znał do końca trasy i pasażerowie musieli instruować gdzie ma jechać. Dodatkowo kierowcy obcokrajowcy zatrudnienie w Jaworznie mają obowiązek sprzedaży biletów, ale nie znają dobrze języka polskiego i mają utrudniony w tym przypadku kontakt z pasażerem. – pyta Dorota Guja.

Na jej interpelacje odpowiedział prezes PKM Zbigniew Nosal.

Siatka połączeń transportu publicznego w Jaworznie jest bardzo rozległa, a autobusy kursują w głąb osiedli tak, aby minimalizować dystans przejścia pieszego od najbliższego przystanku. – zaczyna swoją odpowiedź Zbigniew Nosal prezes PKM Jaworzno.

Zbigniew Nosal, prezes zarządu PKM Jaworzno
Zbigniew Nosal, prezes zarządu PKM Jaworzno

Jeśli chodzi o kwestię nieznajomości trasy przez kierowców, sytuacje takie faktycznie się zdarzają w pierwszych dniach pracy nowych kierowców, ale odsetek takich pomyłek jest znikomy i liczony jest w promilach zaplanowanej w rozkładach jazdy pracy eksploatacyjnej. – dodaje Nosal.

Prezes przyznaje, że przez trudną sytuację na rynku pracy nie wszyscy kierowcy „biegle” posługują się językiem polskim. Aby nie dochodziło do problemów przy sprzedaży biletów, dwujęzyczni kierowcy mają na wyposażeniu specjalne kartki, na których pasażer ma możliwość wskazania potrzeby zakupu konkretnego biletu.

Urwane koło autobusu

Radna Dorota Guja zapytała również o stan techniczny pojazdów. Zaniepokoił ją incydent zgłaszany przez pasażerów, podczas którego z jednego z autobusów urwało się koło. „(..) tylko dzięki niezwykłemu zbiegowi okoliczności w efekcie tej sytuacji nikt nie ucierpiał, a mogło dojść do tragedii, ponieważ koło samoistnie pokonało trasę kilkudziesięciu metrów.” – pisze w interpelacji radna Rady Miasta Dorota Guja.

W odpowiedzi na te pytania dotyczące stanu technicznego autobusów prezes Zbigniew Nosal dodaje, że cała flota przechodzi regularne przeglądy techniczne, a większość autobusów objęta jest jeszcze gwarancją. To jednak nie eliminuje możliwości wystąpienia awarii wynikających np. Z wad fabrycznych lub materiałowych lub przedwczesnego zmęczenia materiałów.

Prezes nie odnosi się bezpośrednio do przyczyn odpadnięcia koła z autobusu, ale zapewnia, że częstotliwość występowania awarii w PKM Jaworzno jest zdecydowanie mniejsza niż u innych przewoźników.

 

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki