REKLAMA
REKLAMA

Drzwi stanowią jeden z najważniejszych elementów wyposażenia wnętrza. Z jednej strony pełnią istotną rolę funkcjonalną, wygłuszając pomieszczenie, zapewniając odpowiedni poziom intymności i dyskrecji, a także wpływając na użytkowość określonej przestrzeni. Z drugiej są to elementy, które mocno oddziałują na wygląd mieszkania, sprawiając, że to może stać się naszą oazą spokoju. W jaki sposób dobrać odpowiednie drzwi wewnętrzne? Podpowiadamy!

Zanim zabierzemy się jednak za wybór drzwi wewnętrznych, warto zapoznać się także z ościeżnicami. W praktyce to pod ich kształt, mocowanie i rozmiar dobiera się skrzydła. Futryna powinna mieć ten sam kolor co drzwi i stanowić harmonijnie funkcjonującą całość. W wyborze drzwi wewnętrznych jest równie kluczowa, co w przypadku zewnętrznych elementów.

Przede wszystkim kieruj się rozmiarem drzwi i ich stroną!

Masz już ościeżnicę? Czas na dobór odpowiednich drzwi. Podstawowa kwestia to kierunek otwierania drzwi oraz ich wymiary. W przypadku wymiarów istotna jest przede wszystkim szerokość – długość można zmienić przy pomocy profesjonalnej usługi docinania skrzydeł. Szerokość powinna być oparta na wymiarach otworu drzwiowego. Warto zmierzyć otwór w kilku wersjach, aby ewentualnie wykluczyć problemy w montażu.

Istotny jest także sposób otwierania drzwi. Na rynku są skrzydła prawe i lewe. Drzwi prawe mają klamkę po lewej stronie, patrząc w taki sposób, aby otwierały się w naszym kierunku. Lewe z kolei posiadają klamkę po prawej stronie. Dlaczego to istotne? Każdy rodzaj skrzydeł posiada inne miejsca mocowania zawiasów oraz otwiera się do wewnątrz lub do zewnątrz.

Zwróć uwagę na jakość skrzydła!

Warto spojrzeć na budowę drzwi. Najtańsze są skrzydła typu „plaster miodu” – są tylko częściowo wypełnione, gdyż ich konstrukcję stanowi też powietrze. Nie należą do najmocniejszych drzwi. Warto zainwestować w produkty drewniane albo wykonane z pełnej płyty wiórowej, MDF i HDF.

Wpływa to na jakość drzwi, czas ich eksploatacji, ale również np. na wygłuszenie. Jeżeli chcesz zapewnić sobie dyskrecję, spokój podczas odpoczynku albo skrzydła na lata – warto pokusić się o trwalsze produkty.

W wyborze drzwi wewnętrznych istotny jest wygląd i funkcjonalność

Jednak nie tylko na prawidłowym mocowaniu i wypełnieniu wnętrza opiera się wybór odpowiednich drzwi. Koniecznie dobierz ich wygląd do stylu w mieszkaniu. Możesz znaleźć drzwi w stylu klasycznym, nowoczesnym, ludwikowskim lub glamour. Producenci tworzą też skrzydła w wielu kolorach i wzornictwie. Pamiętaj o funkcjonalności. Do łazienki najlepiej zamontować drzwi pełne (z ewentualnie małą, mleczną szybą) oraz wywietrznikami. Salon może być oparty na przeszklonych skrzydłach wewnętrznych. Wiele zależy oczywiście od Twojego zapotrzebowania oraz oczekiwań.

Zobacz pełną ofertę drzwi i montażu w Wowstep

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki