Jak Wygląda Wykup Samochodu z Leasingu

Czy można kupić samochód po umowie leasingowej. Co trzeba zrobić, aby wykupić auto z leasingu. Sprawdź, z czym wiąże się wykup samochodu leasingowego w 2022!

Jak wygląda wykup samochodu z leasingu?

Leasing to bardzo opłacalna forma finansowania, na którą corocznie decyduje się coraz więcej przedsiębiorców, pozyskując w ten sposób samochody do użytku na rzecz firmy. Co jednak w przypadku, kiedy umowa leasingowa się kończy? Opcje są dwie: możemy wykupić przedmiot leasingu bądź zwrócić go firmie udzielającej. Co lepiej wybrać i jak wygląda wykup samochodu z leasingu?

Na czym polega leasing?

Leasingiem określamy formę umowy na dzierżawę danego przedmiotu (np. samochodu, maszyny, urządzenia), w której podmiot finansujący udziela leasingobiorcy prawa do korzystania z niego, pozostając przy tym jego wyłącznym właścicielem. W zamian za udzielenie przedmiotu leasingu, korzystający zobowiązany jest do uiszczania comiesięcznych rat leasingowych oraz dołożenia starań, aby utrzymać go w jak najlepszym stanie.

Pamiętajmy, że leasing to nie wynajem długoterminowy, mimo że oba sposoby finansowania są do siebie bardzo podobne. Sprawdź, jak działa wynajem długoterminowy samochodów.

Czym się różni leasing finansowy od leasingu operacyjnego?

Istnieje kilka rodzajów umów leasingowych, jednak podstawowe warianty wybierane przez przedsiębiorców to:

leasing operacyjny (usługowy) – przedmiot leasingu operacyjnego jest ciągle własnością firmy udzielającej, która go amortyzuje, natomiast korzystający nie wpisuje go w majątek firmy. Ponadto przedsiębiorca może comiesięcznie odpisywać ratę leasingu i wydatki wynikające z eksploatacji w formie kosztów uzyskania przychodów i podatku VAT. Dotyczy to także wspólnika spółki cywilnej.
leasing finansowy (kapitałowy) – korzystający z leasingu finansowego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ma prawo ująć jego przedmiot w rejestrze środków trwałych firmy i amortyzować go, natomiast raty leasingowe wpływają na mniejszy podatek dochodowy w momencie rozliczania PIT.

Przeciętny czas trwania umowy leasingu operacyjnego lub finansowego wynosi od pięciu do 7 lat.

Koniec umowy leasingowej – co dalej

Kiedy okres trwania umowy leasingu dobiega końca, warto już kilka miesięcy wcześniej ponownie sprawdzić jej zapisy. Zakończeniu umowy leasingu często towarzyszą dodatkowe formalności. Jeśli skorzystaliśmy z wariantu finansowego, to jej przedmiot wraz z zapłaceniem ostatniej raty leasingu automatycznie przechodzi na naszą własność i nie mamy możliwości zwrotu do firmy leasingowej.

Inaczej jest leasingu operacyjnym. Najpóźniej w momencie wpłaty ostatniej raty musimy zdecydować, co dalej z przedmiotem leasingu: czy pozostaje „w rękach” leasingodawcy, czy jednak chcemy go wykupić.

Pamiętajmy, że zwracając przedmiot, powinien być on w jak najlepszym stanie i posiadać komplet wyposażenia (w przypadku samochodu są to: wszystkie kluczyki, dokumenty, karta pojazdu i dowód rejestracyjny). Ponadto, jeśli rzeczoznawca uzna, że dany przedmiot jest zaniedbany lub jego stan wskazuje na ubytek wartości rynkowej, kosztami napraw zostanie obarczony korzystający.

Wykup samochodu z leasingu krok po kroku

W Polsce najczęstszymi przedmiotami leasingu są samochody. Stąd też właściciele chętnie decydują się na ich wykup po skończonym leasingu. Jak on wygląda w praktyce?

1. Dokładne warunki zakończenia umowy leasingowej, a więc także i wykupu jej przedmiotu, zawsze są określone w jej postanowieniach.
2. Niekiedy firmy leasingowe zastrzegają sobie konieczność złożenia dodatkowego pisma, w którym korzystający oświadcza o chęci wykupu samochodu.
3. Kwota wykupu określona przez leasingodawcę uzależniona jest od początkowej wartości rynkowej samochodu, jednak zazwyczaj jest to zaledwie jej kilka procent.
4. Większość firm leasingowych wymaga, aby kwota wykupu została uiszczona wraz z ostatnią ratą.
5. Po zapłacie ustalonej kwoty firma leasingowa ma obowiązek wystawienia faktury wykupu i przekazania wszystkich dokumentów niezbędnych do rejestracji.

Wykup samochodu osobowego z leasingu dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i wspólników spółek cywilnych jest możliwy zarówno na firmę, jak i na cele prywatne. Co ciekawe, nawet jeśli faktura wystawiona jest dla konkretnej działalności gospodarczej, to jednak nie ma obowiązku wpisania tak wykupionego samochodu do ewidencji środków trwałych firmy.

Wykup prywatny a kwestie podatku dochodowego

Pamiętajmy, że o ile w trakcie trwania umowy leasingu operacyjnego mogliśmy wpisywać raty do kosztów uzyskania przychodu, to jednak tracimy tę możliwość w przypadku wykupu do majątku prywatnego. Jeśli chcemy nadal to robić, powinniśmy wpisać samochód osobowy do majątku firmy. Ewentualne dalsze użytkowanie pojazdu na cele związane z działalnością gospodarczą może odbywać się na zasadach określonych w artykule 23 ust. 1 o podatku PIT.

Wykup auta z leasingu na cele prywatne będzie wiązać się z obowiązkiem rozliczenia tej transakcji w PIT i VAT w przypadku sprzedaży samochodu.

Wynajem długoterminowy samochodów możliwość wykupu prywatnego

Leasing samochodów a Polski Ład – co musisz wiedzieć?

Jeszcze do niedawna sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu do użytku prywatnego odbywała się na takich samych zasadach, jak wszystkich innych samochodów używanych. Co za tym idzie, po upływie pół roku od wykupu właściciel mógł zbyć pojazd bez konieczności zapłaty podatku do urzędu skarbowego.

W styczniu 2022 roku Ministerstwo Finansów ogłosiło przepisy zupełnie zmieniające dotychczasowe warunki. Obecnie sprzedaż samochodu osobowego wykupionego z leasingu traktowana jest za przychód z działalności, nawet jeśli wchodzi w skład majątku prywatnego właściciela firmy. Natomiast sprzedaży pojazdu tak, by nie musieć ujmować jej kwoty w podatku dochodowym, można dokonać dopiero po 6 latach od wykupu.

Ponadto, jeśli przedsiębiorca przy wykupie samochodu po zakończeniu umowy leasingowej miał prawo odliczenia VAT, będzie musieć uiścić również ten podatek w kwocie obliczonej od realnej wartości samochodu. Wcześniej VAT był naliczany od ostatniej raty leasingowej.

Nowe zasady sprawiły, że leasing operacyjny jest znacznie mniej opłacalny dla prowadzonej działalności gospodarczej. Alternatywą dla niego może być wynajem długoterminowy samochodów, który nie tylko charakteryzuje niższa rata, ale również nie jest traktowany na równi z leasingiem.

Wykupienie samochodu z wynajmu długoterminowego odbywa się na nieco innych zasadach, niż z leasingu, czyli płacimy kwotę realnej wartości samochodu.

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

Recent Posts

Ministerstwo Infrastruktury o planach związanych a autostradą A4. Od 2027 roku przejazdy mają być darmowe

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, iż nie zamierza przedłużać umowy z obecnym zarządcą odcinka autostrady A4 Kraków…

14 godzin ago

Motoserce biło na Rynku

XVI Edycja Motoserca odbyła się w sobotę 18 maja na jaworznickim Rynku. [gallery size="full" columns="1"…

16 godzin ago

„Rolkuj po nadzieję”, czyli pasjonaci rolkowania w akcji

"Rolkuj po nadzieję", czyli akcja zorganizowana przez jaworznickie Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta odbyła…

17 godzin ago

PKM Jaworzno – zmiana rozkładu jazdy 19 maja 2024

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie informuje o zmianie rozkładu jazdy autobusów przewoźnika 19 maja. Zmiana…

19 godzin ago

Jaworzno mało znane – Porzucone nagrobki

W dzisiejszym odcinku wybieramy się do zakątka niemal zupełnie nieznanego, ukrytego pomiędzy Długoszynem i Dąbrową…

19 godzin ago

Zmiana organizacji ruchu na ul. Podwale 18 maja

18 maja na ul. Podwale, w okolicy skrzyżowania z ul. św. Wojciecha, będą prowadzone gwarancyjne…

1 dzień ago