Mundial w Katarze a „L4” w Polsce, zaskakujące dane firmy Conperio

Mundial na „L4”? Jak wynika z danych Conperio, największej polskiej firmy doradczej zajmującej się problematyką absencji chorobowych, w trakcie rozgrywania piłkarskich Mistrzostw Świata w Katarze, odsetek pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich zwiększył się w niektórych zakładach pracy nawet o 12 %. Kontrolerzy szczególne wzrosty odnotowali wśród pracowników dużych przedsiębiorstw produkcyjnych, w których mężczyźni stanowią około 68 % załogi.

Dane Conperio obejmują okres od 22 listopada 2022 roku (pierwszy mecz reprezentacji Polski z Meksykiem), do 18 grudnia 2022 roku (finałowy mecz Argentyna – Francja). Pod lupę wzięte zostały duże zakłady produkcyjne, zatrudniające od 500 do ponad 1500 pracowników, na terenie całego kraju. W firmach, w których absencja kształtuje się w ciągu roku średnio na poziomie poniżej 10%, w tym czasie bardzo często osiągała dwucyfrowe wskaźniki.

– Szacujemy, że to właśnie mundial w Katarze przyczynił się do wzrostów absencji chorobowej wśród pracowników, tym bardziej że był to okres przed szczytem sezonowych zachorowań na grypę. Po raz pierwszy w historii największa piłkarska impreza na świecie odbyła się późną jesienią. Część spotkań rozgrywanych było w godzinach porannych oraz wczesno-popołudniowych. Dla spragnionych emocji kibiców, w wielu przypadkach pobranie fikcyjnego „L4” mogło być jedyną szansą, by bez przeszkód oglądać mecze i kibicować swoim ulubionym drużynom. Nie bez znaczenia pozostaje z pewnością fakt, że udział w imprezie czterolecia wzięła również reprezentacja Polski – mówi Mikołaj Zając, ekspert rynku pracy, prezes Conperio.

I jak dodaje, część współpracujących z jego firmą pracodawców, skarżyło się w trakcie mistrzostw także na spadek efektywności wśród niektórych pracowników.

– Oceniamy, że pracownicy którzy podczas trwania mundialu pozostali w pracy, poświęcali od kilkunastu do kilkudziesięciu minut dziennie na sprawdzanie wyników, oglądanie meczów w internecie czy słuchanie opinii specjalistów – dodaje Mikołaj Zając.

Zdaniem eksperta rynku pracy, obecnie, w dużej mierze za sprawą popularnych teleporad, pobranie „L4” nie stanowi dla pracowników większego problemu i tak naprawdę dostępne jest „od ręki”. Mikołaj Zając przypomina jednocześnie, że każde, nawet nieznaczne wzrosty wskaźników absencji chorobowych, to wymierne straty zarówno dla pracodawców jak i gospodarki.

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

Recent Posts

Ogłoszono wyniki naboru w programie „Mieszkanie za remont”

Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych w Jaworznie opublikował wykaz osób uprawnionych do wynajmu lokali w ramach…

8 godzin ago

PKM Jaworzno – zmiana rozkładu jazdy 2 maja 2024

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie informuje o zmianie rozkładu jazdy autobusów przewoźnika 2 maja. 2…

13 godzin ago

Miasto sprzedaje działki przy ulicy Jesionowej

Miasto Jaworzno oferuje na sprzedaż działki budowlane, które znajdują się przy ul. Jesionowej. Na sprzedaż…

14 godzin ago

Oleje do ochrony podłóg zewnętrznych: Czy warto inwestować w ich zastosowanie?

Podłogi zewnętrzne narażone są na różnorodne czynniki atmosferyczne, w tym deszcz, śnieg, promieniowanie UV oraz…

14 godzin ago

Klucz do sukcesu: Jak badania rynku wpływają na rozwój twojej firmy

W dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu, zrozumienie potrzeb i oczekiwań klientów jest fundamentem skutecznego zarządzania…

14 godzin ago

Perfumy niszowe pełne emocji. Top 5 propozycji

Luksusowe perfumy mają za zadanie uchwycić wyjątkowe chwile, aby człowiek mógł do nich stale wracać.…

14 godzin ago