Pierwszy butelkomat o nazwie PETfur pojawił się w Jaworznie

REKLAMA

Butelkomat w Jaworznie na Osiedlu Stałym zdecydowanie zwiększy możliwości mieszkańców miasta na uprawianie recyklingu. Przy okazji można na tym zarobić.

REKLAMA

PETfur, czyli pierwszy butelkomat pojawił się w Jaworznie, dokładnie w sklepie sieci Carrefour na Osiedlu Stałym. Idea jest bardzo ciekawa i dzięki niej dosłownie każdy może poprzez recykling zacząć dbać o środowisko, a przy okazji uzyskiwać gratyfikację finansową dzięki bonom.

Każda butelka lub puszka to 15 groszy zwrotu, które zwracane są w postaci bonu — mówi dyrektor sklepu Beata Balicka-Sieńko, która dodaje, że bon trzeba jednak wykorzystać tego samego dnia. Butelki i puszki zgromadzone w PETfurze trafiają następnie do profesjonalnego zakładu zajmującego się recyklingiem i trafią powtórnie do użytku. Jak zaznacza dyrektorka sklepu — sieć Carrefour jest pierwszą w naszym kraju, która odkupuje od klientów butelki i puszki.

Procedura wkładania butelek i otrzymywania bonów jest prosta i intuicyjna. Niezgniecione i czyste opakowanie z kodem kreskowym wkładamy dnem do dołu do butelkomatu i to wszystko. Następnie maszyna wykonuje całą procedurę i nalicza sumę, jaką uzyskamy za dostarczone butelki lub puszki. Dla przykładu, jeżeli włożymy 3 butelki, to zostanie nam naliczone 45 groszy, które dostaniemy w formie bonu do wykorzystania tego samego dnia w sklepie na Osiedlu Stałym. Jeżeli butelka zostanie odrzucona, to należy spróbować włożyć ją jeszcze raz.

Mieszkańcom Jaworzna taka inicjatywa się podoba. Uznają ją za świetną rzecz, która powinna w Polsce tak jak i w Niemczech, cieszyć się dużym zainteresowaniem. Pierwszy butelkomat, który na razie jest w fazie testów, pojawił się już w mieście i jaworznianie mogą rozpocząć na nowo dbanie o środowisko i zabawę w recykling.

 

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki