czwartek, 25 kwietnia, 2024

Rodzaje i zastosowanie zbiorników stalowych

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneRodzaje i zastosowanie zbiorników stalowych

Rodzaje i zastosowanie zbiorników stalowych

- Advertisement -

Konstrukcje takie, jak zbiorniki stalowe są specyficznymi wyrobami, zazwyczaj o typowo przemysłowym charakterze. Na rynku wyróżnić można kilka ich rodzajów, o specyfikacji technicznej i funkcjonalności dostosowanych do przeznaczenia. Jakie zbiorniki stalowe znajdują się w ofercie producentów i jak są wykorzystywane?

Konstrukcje takie, jak zbiorniki stalowe są specyficznymi wyrobami, zazwyczaj o typowo przemysłowym charakterze. Na rynku wyróżnić można kilka ich rodzajów, o specyfikacji technicznej i funkcjonalności dostosowanych do przeznaczenia. Jakie zbiorniki stalowe znajdują się w ofercie producentów i jak są wykorzystywane?

Czym jest zbiornik stalowy?

Zbiorniki stalowe, produkowane przemysłowo lub na zamówienie, stanowią stabilne, solidne konstrukcje metalowe. Dzięki wykonaniu z surowców wysokogatunkowych, są to pojemniki odporne na działanie zarówno czynników zewnętrznych, jak i na ewentualny wpływ substancji przechowywanych wewnątrz. Zbiorniki mogą osiągać bardzo duże gabaryty, w zależności od przyszłego przeznaczenia.

Nadrzędną cechą każdego zbiornika wykonanego ze stali jest jego szczelność – w procesie produkcji kładzie się na ten parametr ogromną uwagę, ponieważ docelowo wewnątrz pojemnika mogą znajdować się substancje różnego rodzaju, w tym potencjalnie niebezpieczne dla środowiska.

Klasyfikacja zbiorników stalowych ze względu na konstrukcję

Jednym z najważniejszych kryteriów podziału zbiorników stalowych na rodzaje jest ich konstrukcja. Podstawowymi typami będą w takim przypadku zbiorniki pionowe oraz zbiorniki poziome. Taka budowa ma związek z funkcjonalnością pojemników. Modele pionowe są chętnie i popularnie stosowane w przemyśle rolniczym i spożywczym, gdzie konieczne jest prawidłowe przechowywanie wyrobów sypkich – na przykład ziaren zbóż.

W przypadku produktów płynnych, takich jak oleje, paliwa, nawóz czy podobne ciecze stosowane są już zbiorniki poziome, zapewniające tego rodzaju materiałom prawidłowe ułożenie, a więc i magazynowanie w optymalnych warunkach.

Analizując rodzaje takich elementów względem tego, jak skonstruował je producent zbiorników stalowych, można również oprzeć się o sposób ich wykonania, a mówiąc dokładniej – określając grubość czy też budowę ścianek. Jedna „warstwa” określana jest mianem płaszcza, stąd można wyróżnić zbiorniki jednopłaszczowe czy dwupłaszczowe. Ponadto, wewnątrz jednego zbiornika, może znajdować się kilka komór lub jedna, pojedyncza, zajmująca de facto całą przestrzeń.

Rodzaje zbiorników ze względu na miejsce montażu

Zbiorniki stalowe rozróżnić można nie tylko ze względu na ich konstrukcję, ale też pod kątem tego, w jaki sposób zostaną zamontowane – a może dokładniej mówiąc – gdzie zostaną zamontowane. Kierując się takim wskazaniem wymienić należy stalowe zbiorniki naziemne i zbiorniki podziemne.

Z pewnością łatwiejsze w montażu i konserwacji są obiekty naziemne, do których użytkownik ma dostęp w dowolnym momencie. Bez trudu zbiorniki stalowe montowane w ramach infrastruktury naziemnej mogą być naprawiane i modernizowane, a także stosunkowo łatwo przenoszone. Są jednak bardziej narażone na działanie czynników atmosferycznych, stąd zachodzi konieczność zastosowania w ich przypadku dodatkowej formy fizycznej ochrony.

Zbiorniki stalowe podziemne, zgodnie z nazwą, lokowane są w gruncie, na głębokości uzależnionej od wymogów technicznych danej instalacji czy warunków zabudowy. W przypadku konstrukcji podziemnych należy zwrócić uwagę na znacznie ograniczony dostęp do zbiornika już po jego montażu – w razie awarii czy konieczności wymiany. Ten rodzaj zbiorników stalowych ma jednak także znaczną przewagę nad wariantem naziemnym – doskonale sprawdza się na ograniczonej przestrzeni, także w ściślejszej zabudowie, gdzie zwyczajnie nie zabiera dodatkowo miejsca – cała jego konstrukcja i oprzyrządowanie znajdują się poniżej poziomu gruntu. W przypadku przechowywania substancji chemicznych i łatwopalnych (do czego służą na przykład podziemne zbiorniki paliwowe) taki sposób montażu staje się bezpieczniejszy. Na takie rozwiązania technologiczne często decydują się wszelkiego rodzaju przedsiębiorstwa komunalne, konsorcja petrochemiczne i podobne podmioty.

Podział zbiorników ze względu na przeznaczenie

Nie da się nie wspomnieć o rodzajach zbiorników stalowych także z podziałem według przeznaczenia. W zależności od tego, w jakim celu eksploatowane będą takie konstrukcje, należy wymienić:

  • zbiorniki stalowe bezciśnieniowe,
  • zbiorniki stalowe ciśnieniowe,
  • zbiorniki stalowe technologiczne – to jest takie, które wymagają dodatkowego, specjalistycznego osprzętu, w zależności od ostatecznego przeznaczenia.

W większości przypadków zbiorniki stalowe muszą być wyposażone w szereg akcesoriów czy wyposażenie umożliwiające prawidłową eksploatację.

Zastosowanie zbiorników stalowych – gdzie najczęściej są wykorzystywane?

Zbiorniki stalowe są wykorzystywane powszechnie – chociaż najczęściej zastosowanie znajdują w różnych gałęziach przemysłu, należy pamiętać także o stosowaniu ich przez użytkowników indywidualnych. W takim przypadku zbiorniki mogą być mniejsze pojemnościowo niż warianty użytkowane przemysłowo, jednak ich funkcjonalność pozostaje podobna.

Jednym z częściej spotykanych typów konstrukcji są stalowe zbiorniki paliwowe, także na gaz płynny (warto wymienić tutaj zarówno zbiorniki paliwowe naziemne na LPG i DME, jak i zbiorniki podziemne na LPG i DME).

Stalowe zbiorniki przemysłowe mogą ponadto służyć do magazynowania i udostępniania takich materiałów, jak olej napędowy, woda złożowa, kwasy, AdBlue (wodny roztwór mocznika) czy nawozy.

- Advertisment -

Służby interweniowały w dwóch zdarzeniach drogowych

Straż Pożarna brała udział w działaniach ratowniczych w dwóch poważnych zdarzeniach drogowych z dnia 24 kwietnia. Karetki przewiozły uczestników do szpitala. Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendy...

Europejski Tydzień Szczepień 24-30 kwietnia 2024 r.

Europejski Tydzień Szczepień to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Powstała w celu podkreślenia znaczenia szczepień. Niestety w ostatnich latach zauważa się coroczny spadek zaszczepionych...

Michał Kirker zapowiada otwarty dialog i współpracę na rzecz miasta

Michał Kirker, wybrany radnym najbliższej kadencji, zapowiada kontynuowanie działań na rzecz mieszkańców i miasta. Michał Kirker udzielił wywiadu naszej redakcji. Opowiada w nim o planach...