Categories: Bez kategorii

Czym jest list motywacyjny i dlaczego jest ważny?

Kiedy staramy się o pracę, oczywiste jest, że musimy dostarczyć pracodawcy lub rekruterowi swoje curriculum vitae. Nikogo nie dziwi więc fakt, że przychodząc na rozmowę kwalifikacyjną, zabieramy ze sobą CV. Nie każdy jednak pamięta o drugim, bardzo ważnym w procesie rekrutacji dokumencie, którym jest list motywacyjny.

Pismo to może w znaczący sposób podnieść nasze szanse na podjęcie wymarzonego stanowiska pracy. Dzięki niemu możemy wyróżnić się pośród tłumu kandydatów i zostać lepiej zapamiętanymi przez rekrutera. Jak wygląda taki dokument? Kiedy należy dołączyć go do podania? Co w nim napisać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Czym jest list motywacyjny?

List motywacyjny to dokument, który składamy, gdy staramy się o posadę w firmie, podwyżkę lub awans. Najczęściej jednak dostarczamy go wraz z CV podczas rekrutacji na stanowisko. Stanowi on rozwinięcie życiorysu. Przyjmuje jednak nieco mniej ogólnikową formę, którą można wykorzystać do zaprezentowania siebie swoimi słowami. Powinien być zwięzły i konkretny, a jednocześnie ciekawy i przekonujący. Może się okazać, że to właśnie on otworzy nam drzwi do dalszych kroków rekrutacji.

Najważniejszym celem tego pisma jest dobre uargumentowanie swojej kandydatury na konkretne stanowisko oraz przedstawienie powodów, dla których staramy się o pracę w danej firmie. Ważną funkcją listu motywacyjnego jest również zaprezentowanie siebie w pozytywnym świetle.

Jak napisać dobry list motywacyjny?

Aby nasz list motywacyjny był skuteczny i zainteresował rekrutera, musimy pamiętać o dwóch najważniejszych zasadach:

    1. Wykażmy się wiedzą o firmie i stanowisku, o które się ubiegamy.
    2. Zaprezentujmy swoją osobę najlepiej, jak umiemy.

W CV znajdują się konkretne informacje na temat naszego życiorysu. List motywacyjny to jego rozwinięcie w nieco luźniejszej formie. Tutaj mamy szansę swoimi słowami pokazać pracodawcy, że jesteśmy poważnie zainteresowani posadą w jego firmie. Udowodnijmy to, wykazując się wiedzą o tym miejscu pracy. Podkreślmy zatem związek naszych poprzednich doświadczeń życiowych z wymaganiami dotyczącymi stanowiska, na które aplikujemy. Uzasadnijmy, dlaczego chcemy zajmować się właśnie tym i jakie korzyści wynikną z naszego zatrudnienia. Możemy również wspomnieć o zasadach i wartościach firmy, zaznaczając, że je podzielamy.

List motywacyjny musi być dopasowany do konkretnego stanowiska, dzięki czemu pracodawca będzie miał poczucie, że napisaliśmy go specjalnie dla niego. Korzystanie z ogólników może sprawić, że list będzie wyglądał, jakby został raz napisany i rozesłany hurtem do wielu miejsc pracy.

Drugim krokiem jest opisanie swojej osoby. Warto traktować to jako przestrzeń do autoprezentacji. Rozwińmy umiejętności, które zawarliśmy w CV i zaznaczmy, w jaki sposób przydadzą się one na konkretnym stanowisku. Wymieńmy swoje osiągnięcia oraz zalety, które posiadamy. Uzasadnijmy, dlaczego warto zatrudnić właśnie nas. To forma pierwszego kontaktu z pracodawcą – dajmy się więc poznać z jak najlepszej strony.

Struktura listu motywacyjnego

Wiemy już, jaką treść powinien posiadać interesujący list motywacyjny. Teraz należy skupić się na jego prawidłowej formie.

Mimo że pisząc list motywacyjny, można w nieco bardziej swobodny sposób przedstawić swoją osobę, dalej pozostaje on dokumentem formalnym. Dlatego należy pamiętać o prawidłowej strukturze tego typu pisma.

Najważniejsze elementy listu motywacyjnego:

  • data i miejscowość;
  • imię i nazwisko oraz dane kontaktowe aplikującego;
  • imię i nazwisko adresata, nazwa i siedziba firmy;
  • zwrot grzecznościowy;
  • wstęp, który zawiera informację, na jakie stanowisko aplikujemy;
  • krótki opis wykształcenia i doświadczenia;
  • argumenty potwierdzające, dlaczego jesteśmy idealnymi kandydatami na to stanowisko;
  • powody wyjaśniające, dlaczego zależy nam akurat na tej pracy;
  • krótki opis umiejętności z uwzględnieniem zalet;
  • zakończenie zawierające potwierdzenie dyspozycyjności oraz gotowości do spotkania i osobistego przedstawienia swojej osoby;
  • zwrot grzecznościowy i własnoręczny podpis.

Pisanie listu motywacyjnego dla niedoświadczonej osoby może wydać się trudne i skomplikowane. Najważniejsze, aby wiedzieć, jakie informacje chcemy tam zawrzeć, a w zachowaniu odpowiedniej struktury i ujednoliceniu wiadomości pomogą nam szablony listów motywacyjnych. Dzięki tym narzędziom napisanie listu stanie się o wiele prostsze i mniej czasochłonne.

Nie zapominajmy, że strona wizualna dokumentów także stanowi kluczowe kryterium wyboru. Jeśli pismo będzie napisane niestarannie i nieczytelne, możliwe, że rekruter nawet nie zacznie go czytać. Zazwyczaj kandydatów na to samo stanowisko jest wielu, dlatego dosłownie każdy szczegół ma znaczenie i może zaważyć na decyzji pracodawcy.

Czy list motywacyjny należy zawsze dołączyć do CV?

List motywacyjny nie zawsze jest obowiązkowy. Istnieje jednak kilka sytuacji, w których warto dołączyć ten dokument:

    1. Pracodawca wyraźnie wymaga dostarczenia listu motywacyjnego. Jeśli w ogłoszeniu o pracę znajduje się informacja, że warunkiem zgłoszenia jest dołączenie takiego dokumentu, należy go dostarczyć. W przeciwnym razie może okazać się, że mimo iż jesteśmy idealnymi kandydatami na stanowisko – nie zostaniemy uwzględnieni w procesie rekrutacji.
    2. List motywacyjny składa się także w momencie, gdy odpowiadamy na ofertę pracy z ogłoszenia. W sytuacji, gdy sami, bez powołanego procesu rekrutacji, chcemy zaaplikować – należy dostarczyć podanie o pracę.
    3. Warto dołączyć list motywacyjny, jeżeli staramy się o stanowisko, na które zostaliśmy przez kogoś poleceni.

O ile w ogłoszeniu nie ma konkretnego wymogu dostarczenia listu motywacyjnego, nie jest on obowiązkowy. Mimo to warto pokusić się o dołączenie tego dokumentu. Tym sposobem dajemy pracodawcy szansę na lepsze poznanie nie tylko faktów dotyczących naszej ścieżki zawodowej, ale także naszej osoby. Procesy rekrutacji bywają bardzo złożone i pracochłonne, dlatego nie zawsze pracodawca ma czas i zasoby, aby zapoznać się z aplikowanymi dodatkowo dokumentami, jeśli ich nie wymagał. Mimo wszystko zdecydowanie warto dołączyć do CV rozwinięcie swojego życiorysu, jakim jest list motywacyjny. Stworzenie takiego pisma świadczy o zaangażowaniu. Nawet jeśli nie zostanie ono przeczytane, sama jego obecność może postawić nas w lepszym świetle.

Podsumowanie

Jak widać, list motywacyjny jest niezwykle ważnym dokumentem. Podczas pisania CV przedstawiamy tak zwane suche fakty związane z naszą ścieżką zawodową, natomiast w liście motywacyjnym mamy szansę dać się lepiej poznać.

Opowiedzmy o sobie, zaprezentujmy się i pokażmy, że to właśnie nas szukają. Podkreślmy, dlaczego idealnie wpisujemy się w wymogi dotyczące stanowiska. Okażmy pracodawcy zainteresowanie i wiedzę na temat jego firmy.

Zachowanie tych zasad sprawi, że nasz list motywacyjny wyróżni się na tle setek innych wniosków, a nasza osoba zostanie lepiej zapamiętana.

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

Recent Posts

Bluzy z własnym nadrukiem – znajdź swój styl!

Bluzy z własnym nadrukiem to nie tylko modny dodatek do garderoby, ale również wyjątkowy sposób…

8 godzin ago

Kategorie przejazdów kolejowych – klasyfikacja

Skrzyżowania dróg z torami kolejowymi stanowią miejsca wymagające szczególnej uwagi i ostrożności ze strony kierowców…

8 godzin ago

Spotkania Networkingowe – Czas na Twój Sukces

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, umiejętność nawiązywania nowych relacji biznesowych i pielęgnowania istniejących stała się…

8 godzin ago

Jak wybrać rower dla 10-latka?

Jazda na rowerze to wyjątkowa aktywność, którą mogą cieszyć się nawet najmłodsi. Jeśli chcesz zarazić…

8 godzin ago

Zakosztuj w smakach wyjątkowej kawy i herbaty i poznaj różnorodne aromaty

Kawa jest napojem, który nie tylko dodaje energii, ale też obłędnie smakuje, podobnie zresztą jak…

8 godzin ago

Romantyczne wakacje w górach: Noclegi dla par w Zakopanem, Kościelisku, Kluszkowcach i Bukowinie Tatrzańskiej

Tatry to miejsce pełne magii, gdzie przyroda łączy się z kulturą, tworząc idealną scenerię na…

8 godzin ago