REKLAMA

Hodujesz kilka kur przy gospodarstwie domowym? Niestety, jeśli masz jedną kurę, kaczkę lub gęś, musisz zarejestrować ją w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Termin na zgłoszenie upływa 6 kwietnia br.

REKLAMA

Nowa ustawa z 4 listopada 2022 r. dotycząca identyfikacji i rejestracji zwierząt wymaga, aby każdy właściciel drobiu, nawet w przypadku posiadania tylko jednej kury, zarejestrował tzw. zakład drobiu w ARiMR. Termin na zgłoszenie drobiu upływa już wkrótce, czyli 6 kwietnia 2023.

Wynika z tego, że obowiązek rejestracji dotyczy każdego gospodarza, który hoduje drób na własny użytek, nawet jeśli posiada tylko jedno takie zwierzę. Jaja z własnej hodowli mają zazwyczaj bogatszy smak niż te kupione w sklepie. Można to przypisać lepszej diecie kur oraz możliwości poruszania się na wolnym powietrzu. Istnieje obawa, że takie obostrzenia zniechęcą wiele osób do prowadzenia chowu na własnym podwórku. Wprowadzenie tych wymagań opłaci się oczywiście dużym zakładom hodowlanym, bo osoby, które zrezygnują z przydomowego chowu, zaczną zaopatrywać się w jaja i mięso w sklepach.

Krajowa Rada Izb Rolniczych zaprotestowała przeciwko tej regulacji. Prezes Wiktor Szumielewicz zwrócił się do wicepremiera i ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka o interwencję, sugerując, że osoby utrzymujące drób przy zagrodzie powinny być zwolnione z obowiązku rejestracji zakładu drobiu w ARiMR. Według rozporządzenia (UE) 2016/429, które wymaga rejestracji zakładów, w których utrzymywane są zwierzęta lądowe, w tym drobiu, odstępstwa od tego obowiązku są możliwe w przypadku zakładów stwarzających niewielkie ryzyko dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego.

Tak jest w przypadku osób utrzymujących drób na własne potrzeby – ryzyko dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego praktycznie nie istnieje, powinny być więc zwolnione z tego zapisu.

źródło wrzesnia.info.pl

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki