Witamina K dla noworodków – dlaczego jest ważna i jak ją stosować?

Witamina K wspiera krzepliwość krwi, a jej brak może mieć poważne konsekwencje. Z tego artykułu dowiesz się, jak przebiega prawidłowa suplementacja i czym skutkują jej znaczne niedobory. Aby uniknąć problemów, czytaj dalej.

Witamina K dla maluchów jest bardzo ważna, ponieważ wspiera krzepnięcie krwi. Niedobór witaminy może mieć poważne skutki dla niemowlęcia np. w postaci krwotoku niemowlęcego. Chociaż mleko mamy jest najlepszym pokarmem dla dziecka, jest ubogie we wspomnianą witaminę. Dlatego suplementacja witaminy K w organizmie jest tak ważna.

Witamina K dla dzieci – dlaczego daje się ją po urodzeniu?

Pierwszą dawkę witaminy dzieci otrzymują zazwyczaj w pierwszej dobie życia, w formie doustnej lub zastrzyku domięśniowego.

Podstawowe funkcje podania witaminy k:

  • witamina K odgrywa ważną rolę w homeostazie;
  • dzięki niej krew nie wylewa się z naczyń krwionośnych;
  • braki witaminy k prowadzą do zaburzeń krzepnięcia;
  • mała ilość witaminy może skutkować powstawaniem krwotoków.

Czemu daje się witaminę k niemowlakom?

Witamina K dla nowonarodzonych dzieci jest tak istotna, ponieważ dzieci rodzą się już z jej niedoborem. Jak to możliwe? U dorosłych wątroba magazynuje witaminy, u dzieci jest podobnie, ale jej zasób jest dużo niższy.

W wątrobie niemowlęcia jest zaledwie 1/5 prawidłowych wartości witaminy k. Co więcej, w pierwszych dobach życia deficyt witaminy k się zwiększa. Czemu tak się dzieje? I jakie znaczenie ma karmienie?

 

Witamina K a dzieci karmione piersią

Dzieci karmione piersią mają utrzymujące się braki witaminy k. Reguluje się on dopiero po wprowadzeniu regularnych posiłków i zbilansowanej diety. Zwykle około 4-6 miesiąca życia. Sytuacja dzieci, spożywających mleko modyfikowane wygląda zupełnie inaczej.

Witamina K jest szczególnie ważna dla dzieci żywiących się mlekiem matki. Niemowlęta na mieszankach mogą mieć nawet 100-krotnie wyższy poziom wspomnianej witaminy niż te karmione piersią.

Przed czym witamina K ochroni Twoją pociechę?

Niedobory witaminy mogą skutkować również pojawieniem się wielu chorób, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Witamina K chroni przed:

  • groźnymi krwotokami u nowo narodzonych dzieci do 6 godzin po narodzeniu;
  • zaburzeniami krzepliwości krwi;
  • groźnymi wylewami.

Jak suplementować witaminę k dla noworodków?

Witamina ta jest najczęściej podawana w szpitalu, w pierwszej dniu życia. Trafia do organizmu dziecka drogą doustną lub domięśniową (zastrzyk, czyli szybkie ukłucie w piętę). Zanim zdecydujesz się na samodzielną suplementację, koniecznie skonsultuj się z pediatrą.

Nie każdy niemowlak będzie miał takie samo zapotrzebowanie na witaminy. Jeśli Twoje dziecko otrzymało witaminę tuż po przyjściu na świat, a później przejdziesz na mleko modyfikowane – może się okazać, że dalsza suplementacja nie jest wcale konieczna. W mlekach modyfikowanych znajduje się komplet potrzebnych witamin.

Podanie witaminy k niemowlęciu – moc korzyści

Choć podstawową funkcją witaminy k jest wspomaganie prawidłowej krzepliwości krwi, ma ona również inne zalety. Mniej znane, ale równie ważne korzyści płynące z jej przyswajania to:

  • wzmacnianie kości i ochrona przed złamaniami;
  • zapobieganie wapnieniu żył.

W czasie ząbkowania, w wyniku niedoboru witaminy k u niemowlaka może dojść do zwiększonej łamliwości kości.

 

Więcej o produktach, kocykach dzianinowych bawełnianych do spania przeczytasz na stronie https://mulinek.pl/kocyki-bawelniane.html, wejdź i poznaj ofertę producenta marki Mulinek.

 

Rola witaminy K – kropelki dla malucha

Podanie maluchowi witaminy k w domu najczęściej polega na zastosowaniu kropelek. Podaż witaminy jest łatwa dla rodzica i przyjazna dla dziecka. W przypadku stosowania witaminy w aerozolu sposób podania jest jeszcze prostszy. Wystarczy jedno psiknięcie do buzi pociechy — i gotowe.

Witaminę z łatwością znajdziesz w aptece. Jest dostępna w wielu formach, które sprzyjają suplementacji. Witaminka będzie najczęściej dostępna w kroplach, aerozolu, czy syropie. Starsze dzieci mogą sięgnąć po żelki lub kapsułki.

Choroba krwotoczna noworodków – co to jest?

Żaden z rodziców nie chce brać pod uwagę takiej możliwości, ale warto wiedzieć, czym jest choroba powodująca krwotoki u maluszków.

Niedobór witaminy k i objawy niedoboru witaminy k – przebieg choroby krwotocznej

Krwotoki u maluchów z niedoborem witaminy k mogą występować w 3 postaciach:

  • wczesnej, która ma miejsce w pierwszym dniu życia;
  • klasycznej, która daje objawy między drugą a siódmą dobą życia;
  • późnej, między drugim tygodniem a szóstym miesiącem życia.

Witamina może mieć kluczowe znaczenie dla ich życia. Każda z wymienionych postaci choroby krwotocznej jest zagrożeniem dla zdrowia i życia. Niestety odznacza się wysoką śmiertelnością.

Krwotoki w różnych wariantach – nie zawsze widocznych na pierwszy rzut oka!

Krwawienia wynikające z jej niedoboru, mogą się różnie objawiać. Nie wszystko rodzic jest w stanie zauważyć na pierwszy rzut oka. Poniższe objawy nie są widoczne od razu:

  • krwotoki do mózgu;
  • krwotoki do narządów wewnętrznych (płuca, przewód pokarmowy, drogi moczowe);
  • krwotoki do skóry i pępka.

Czy ta witamina na pewno jest skuteczna?

Od czasu, gdy wprowadzono w naszym kraju procedury podania witaminy, klasyczna postać vkdb (krwawienia z niedoboru) została wyeliminowana. Zmniejszyła się również liczba różnych jej postaci. Te czynniki wskazują na skuteczność i wartość podania witaminy dzieciom.

Witamina K dla noworodków jest podawana już w szpitalu. Mimo tego wciąż dochodzi do krwawień u niemowlaków w postaci późnej (bardzo groźne krwotoki śródczaszkowe). Do tego typu krwotoków dochodzi w przypadkach, w których rodzice odmówią podania witaminy. Zdarza się tak również wtedy, gdy podanie jej było jedynie doustne lub niepełne.

 

 

Przeciwwskazania do podania witaminy k w organizmie człowieka

Skoro witaminę daje się maluchom zaraz po narodzeniu, można przypuszczać, że nie ma żadnych przeciwwskazań w jej przyjmowaniu. Tak jednak nie jest. Przeciwwskazania nie dotyczą samej witaminy, a jedynie formy jej podania.

Witamina K dla niemowląt z hemofilią nie może być podana w formie zastrzyku. Jednak dzieci z hemofilią też powinny ją przyjąć, lecz w formie doustnej.

Witamina K dla maluszków – podsumowanie

Nie warto bagatelizować witaminy k. Może mieć ona kluczowe znaczenie dla życia i zdrowia Twojego malucha. Jeśli masz wątpliwości co do dawkowania albo sposobu jej podania – koniecznie skonsultuj się z pediatrą.

 

Po inne treści o temacie dzieci zapraszamy na Bloga Marki Mulinek https://mulinek.pl:

  • Kokon niemowlęcy hit czy kit?
  • Gryzaki drewniane na ząbkowanie dla niemowląt, czy warto i dlaczego?
  • Pościel lniana – czy warto ją wybrać do sypialni maluszka?

 

Treść powstała przy współpracy z marką Mulinek ❤️ Produkty dla dzieci (Materiał partnera).

facebook: https://www.facebook.com/MulinekOfficial/

instagram: https://www.instagram.com/mulinek_pl/

Made in Poland

 

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

Recent Posts

PKM Jaworzno – zmiana rozkładu jazdy 19 maja 2024

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie informuje o zmianie rozkładu jazdy autobusów przewoźnika 19 maja. Zmiana…

43 minuty ago

Jaworzno mało znane – Porzucone nagrobki

W dzisiejszym odcinku wybieramy się do zakątka niemal zupełnie nieznanego, ukrytego pomiędzy Długoszynem i Dąbrową…

1 godzinę ago

Zmiana organizacji ruchu na ul. Podwale 18 maja

18 maja na ul. Podwale, w okolicy skrzyżowania z ul. św. Wojciecha, będą prowadzone gwarancyjne…

12 godzin ago

Niedziele handlowe w 2024 roku. Czy 19 maja to niedziela handlowa?

W 2024 roku, podobnie jak w latach ubiegłych, przypada 7 niedziel handlowych. W które niedziele…

12 godzin ago

Książka – mocne wsparcie. Nowy projekt biblioteki

,,KSIĄŻKA- MOCNE WSPARCIE” to nowy projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie skierowany do dzieci i…

20 godzin ago

Zapowiedź Koncertu Orkiestry Muzyki Nowej w NOSPR: Pełen Kontrastów i Symboliki

Już niedługo, w nadchodzącą niedzielę, 19 maja, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (NOSPR) będzie gościć…

21 godzin ago