REKLAMA
REKLAMA

Aminokwasy egzogenne stanowią grupę dziewięciu aminokwasów, których organizm nie jest w stanie samodzielnie syntetyzować. Oznacza to, że muszą być mu dostarczane wraz z pokarmami. W grupie tej na szczególną uwagę zasługują trzy aminokwasy rozgałęzione, które od wielu lat znajdują się w kręgu zainteresowań osób aktywnych fizycznie, a wynika to z korzyści, jakie niesie ze sobą ich suplementacja.

Co to jest BCAA i jakie właściwości wykazuje?

BCAA, czyli wspomniane powyżej aminokwasy rozgałęzione, to grupa trzech niezbędnych dla człowieka aminokwasów, do których zaliczane są:

  •         Walina,
  •         Leucyna,
  •         Izoleucyna.

Stanowią one ponad połowę niezbędnych w pożywieniu aminokwasów i ponad jedną trzecią całkowitej zawartości aminokwasów egzogennych, znajdujących się w białkach mięśni szkieletowych. BCAA ulegają rozpadowi przede wszystkim w mięśniach szkieletowych i wykazują szerokie spektrum aktywności biologicznej w ludzkim organizmie. Np. leucyna uczestniczy w procesie syntezy białek mięśniowych, natomiast izoleucyna, potęguje wychwyt glukozy przez komórki mięśniowe.

Kiedy warto stosować BCAA?

Suplementy diety, w składzie których znajdują się BCAA, są powszechnie stosowane przez wyczynowych sportowców, a także osoby będące stałymi bywalcami siłowni. Celem ich zażywania, jest zwiększenie masy oraz siły mięśniowej. Jak wynika z przeprowadzonych badań, aminokwasy BCAA powodują submaksymalną stymulację tempa syntezy białek mięśniowych. Ich suplementacja może zmniejszać uczucie zmęczenia psychicznego i fizycznego w trakcie długotrwałych treningów, a także przyspieszać proces regeneracji powysiłkowej. Przeprowadzone badania dowiodły również, że BCAA mogą wykazywać pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu odpornościowego, szczególnie w okresach wzmożonych treningów.

Jak stosować BCAA?

Suplementy diety z BCAA należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami producenta, umieszczonymi na opakowaniu danego preparatu. Sugerowana dzienna dawka wynosi najczęściej od 10g do 20g BCAA w przypadku produktów z najbardziej zrównoważoną proporcją waliny, leucyny i izoleucyny. W związku z faktem, że dostępne na rynku produkty mogą różnić się składem i zawierać dodatkowe substancje, zalecenia producentów co do ich przyjmowania również są odmienne. Na przykład BCAA z glutaminą firmy MLO Nutrition to produkt, który należy przyjmować po 1 porcji zarówno przed, jak i po treningu, przy czym porcja specyfiku wynosi 10g. Producent wskazuje ponadto, że w dni nietreningowe, powinno się spożywać 1 porcję suplementu po przebudzeniu.

Jakie suplementy z BCAA warto przyjmować?

Jak wspomnieliśmy w poprzedniej części artykułu, suplementy diety z BCAA dostępne są w wielu wariantach. Producenci nierzadko wzbogacają je o dodatkowe składniki, w tym również witaminy i minerały. Bardzo popularnym połączeniem są aminokwasy z glutaminą, którą organizm wykorzystuje do prawidłowego funkcjonowania. Poszukując idealnego preparatu dla siebie, warto sprawdzić BCAA w sklepie MLO Nutrition. Znajdują się tam najwyższej jakości produkty, będące doskonałym uzupełnieniem codziennej diety osób aktywnych fizycznie, jak i tych, które chcą należycie zatroszczyć się o swoje zdrowie.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki