Dąbrowianki to cudowne panie tworzące Zespół Śpiewaczy. Ty też możesz zostać dąbrowianką

REKLAMA

Dąbrowianki to Zespół Śpiewaczy złożony z mieszkanek i mieszkańców Dąbrowy Narodowej w Jaworznie. Cechuje ich wspólna pasja do gotowania, śpiewania i haftowania, a także kultywowania tradycji ludowych w naszym mieście.

REKLAMA

Zespół Śpiewaczy Dąbrowianki to grupa 12 osób, które kultywują tradycje ludowe w Jaworznie od przeszło 18 lat. Na początku ich drogi było ich raptem 6, ale grupa cały czas się rozrasta. Panie i nie tylko one, spotykają się, aby wspólnie pracować nad piosenkami oraz aby miło razem spędzać czas. Ponadto, oprócz wspólnego śpiewania, także gotują, a nawet haftują.

Za część artystyczną, czyli m.in. dobór repertuaru odpowiada pani Wiesława, która stara się tak dobierać utwory, aby były one odpowiednie zarówno dla starszych członków zespołu, jak i tych młodszych, bowiem zespół zasilili bardzo młodzi mieszkańcy Dąbrowy. Oni także czerpią wiele radość z obcowania z kulturą tradycyjną.

Utwory, jak i stroje utrzymane są w konwencji ludowej Krakowiaków Zachodnich, czyli tych, którzy dawniej zamieszkiwali Jaworzno i tereny nam bliskie. Podobnie jest z repertuarem muzycznym. Zdarzają się jednak wyjątki, w momentach, gdy dostosowują się do folkowych klimatów. Panie mogą zawsze liczyć także na wsparcie akompaniamentu w postaci akordeonisty i skrzypaczki. Dąbrowianki mają także mnóstwo fanów wśród mieszkańców Dąbrowy Narodowej, którzy chętnie odwiedzają ich podczas różnych występów.

Czego im wobec tego życzyć? Głowa całego przedsięwzięcia pani Kazimiera mówi wprost — wytrwałości, spójności i zdrowia, gdyż zaczyna się niebezpieczny wiek w ich metryczce. Ponadto brakuje mężczyzn, którzy by chętnie dołączyli i wsparli w działaniach, zostając przy okazji częścią Zespołu Śpiewaczego Dąbrowianki.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki