niedziela, 19 maja, 2024

Jakie działania podejmuje miasto w sprawie dzików?

Strona głównaZwierzętaJakie działania podejmuje miasto w sprawie dzików?

Jakie działania podejmuje miasto w sprawie dzików?

- Advertisement -

Urząd Miejski w Jaworznie poinformował o podpisaniu umowy na kolejny rok z Kołem Łowieckim „Słonka”. Ta zakłada odstrzał 50 zwierząt. Dodatkowo, jeśli zajdzie taka potrzeba, liczba ta może zostać zwiększona.

Sytuacja z odławianiem dzików np. za pomocą klatek czy środków usypiających od dłuższego czasu nie jest możliwe. Tego typu działania skomplikowały przepisy i wytyczne dot. Afrykańskiego Pomoru Świń – zgodnie z tym m.in. nie można: usypiać, wyłapywać i przemieszczać dzików z terenów miejskich na inne leśne. Są to działania zabronione pod rygorem sankcji karnych – mówi Bartosz Nowak z Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Obecnie odstrzał dzików jest bardziej utrudniony przez fakt włączenia obszaru Jaworzna do strefy zapowietrzania ASF. Koła Łowieckie zostały zobowiązane wytycznymi Powiatowego Lekarza Weterynarii z s. w Tychach do szczególnej ostrożności oraz stosowania zasad bioasekuracji przez myśliwych w czasie polowań oraz w czasie pobierania próbek od dzików do badań laboratoryjnych – dodaje Nowak.

Przy okazji magistrat poinformował, że odstrzał na terenie osiedli mieszkaniowych nie będzie prowadzony.

Dodatkowo urząd przypomina, żeby pod żadnym pozorem nie dokarmiać dzików, a w przypadku spotkania zwierzęcia, w spokoju obserwować je jedynie z oddali, nie wykonywać w jego kierunku gwałtownych ruchów i nie próbować przepędzać.

Dziki nieprowokowane nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców, jedynie w sytuacji zagrożenia, wystraszone,  zwłaszcza locha z młodymi lub gdy zwierzę jest ranne, mogą zaatakować człowieka.

źródło: UM Jaworzno

[vc_facebook]

 

- Advertisment -

Ministerstwo Infrastruktury o planach związanych a autostradą A4. Od 2027 roku przejazdy mają być darmowe

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, iż nie zamierza przedłużać umowy z obecnym zarządcą odcinka autostrady A4 Kraków - Katowice, Stalexportem. Po wygaśnięciu umowy koncesyjnej, autostrada przejdzie...

Motoserce biło na Rynku

XVI Edycja Motoserca odbyła się w sobotę 18 maja na jaworznickim Rynku. Motoserce to wydarzenie, które ugruntowało swoją pozycję w kalendarzu imprez w naszym mieście....

„Rolkuj po nadzieję”, czyli pasjonaci rolkowania w akcji

"Rolkuj po nadzieję", czyli akcja zorganizowana przez jaworznickie Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta odbyła się w sobotę 18 maja na Sosinie. „Rolkuj po nadzieję”...