czwartek, 25 kwietnia, 2024

Janusz Maciążek o akwareli: … nie jest do końca przewidywalna

Strona głównaKulturaJanusz Maciążek o akwareli: … nie jest do końca przewidywalna

Janusz Maciążek o akwareli: … nie jest do końca przewidywalna

- Advertisement -

Jaworznianin Janusz Maciążek jest autorem udanych, ciekawych akwarel. Były one z początkiem marca prezentowane w Galerii ExLibris jaworznickiej Miejskiej Biblioteki Publicznej. Pan Janusz brał udział w licznych plenerach malarskich m.in. w Szwajcarii, we Włoszech,  Francji, Monaco i Austrii. Ma na swoim koncie kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych.

Ostatnia jaworznicka wystawa pana Janusza nosiła tytuł „Z teki akwarelisty”. Była świetną okazją do rozmowy o tej niełatwej technice.

Janusz Maciążek

Ela Bigas: Dla przeciętnego śmiertelnika malowanie z natury ma same walory – słoneczko, radosne ptaszki w okolicy, jednym słowem sielanka. Czy z punku widzenia samego pejzażysty sprawa nie jest tak jednoznaczna, może wiec ma jakieś wady?
Janusz Maciążek: Ma przede wszystkim zalety, a jedyną wadą jakiej doświadczyłem to ujemne temperatury w zimie, bo wówczas woda zamarza i malowanie akwareli staje się niemożliwe. W takiej sytuacji pozostaje tylko sfotografować pejzaż i malować w temperaturze pokojowej.

Akwarela pana Janusza, tytuł pracy – W stronę Dobrej

Akwarela nie jest techniką łatwą, jeden nieudolny ruch i praca wędruje do kosza. Co Pana w tej technice zachwyca?
Najbardziej w tej technice zachwyca mnie to, że nie jest do końca przewidywalna, nie jest możliwe namalowanie tą technika dwóch identycznych obrazów. Jest ciągłą improwizacją niczym jazz w muzyce.

Akwarela pana Janusza, praca bez tytułu

O akwarelach Juliana Fałata mawiano, że to „brawurowe użycie farb wodnych”. Czy ceni Pan tego malarza? Czy widział Pan jego prace w muzeach, jakie wywarły na Panu wrażenie?
Moim ulubionym artystą jest wybitny akwarelista Julian Fałat. Bardzo cenię jego prace i z przyjemnością odwiedzam muzeum w Bystrej Śląskiej, gdzie artysta mieszkał i pracował. Znajduje się ono w gruncie rzeczy blisko Jaworzna.

Akwarela pana Janusza, tytuł pracy – Sołek, letni sad

Prace jakiego akwarelisty wydają się Panu szczególnie ciekawe i z jakiego powodu? Może coś, ktoś Pana  szczególnie zachwycił?
Jeżeli miałbym wymieniać akwarelistów, których prace budzą mój zachwyt są nimi William Turner, Eugeniusz Delacroix (prekursorzy impresjonizmu), a z polskich malarzy, oprócz wspomnianego wyżej Fałata, Teodora Axentowicza, Rafała Malczewskiego. Z artystów współczesnych najbardziej cenię Kazimierza Twardowskiego za jego niezwykle „pewną rękę”.

Akwarela pana Janusza, praca bez tytułu

Pana ulubione plenery to…
Nie potrafię wymienić jakichś szczególnych plenerów, a decyzja o wyborze pleneru jest wypadkową nastroju, kolorów, światła i być może jeszcze innych czynników, które podpowiada intuicja.

Akwarela pana Janusza, włoskie Cefalu

Co w najbliższych artystycznych planach? 
W najbliższym czasie planuję wyjazd do Rzymu i sądzę , że architektura i sztuka tego miasta będą inspiracją wielu prac, bo Rzym to temat rzeka.

Bardzo dziękuję za rozmowę Ela Bigas

Pan Janusz o sobie: W kręgu moich zainteresowań znajduje się malarstwo, głównie akwarelowe, architektura, uprawiam też czynnie sport: narciarstwo, jazda na rowerze, wycieczki górskie, pływanie. Zainteresowanie sztuką zaczęło się już w liceum, miałem wspaniałego nauczyciela wychowania plastycznego – pana Józefa Wolnego – i w zasadzie jemu zawdzięczam wszystko.
W ciągu minionych lat brałem udział w wystawach zbiorowych i byłem zapraszany do indywidualnej prezentacji swoich prac. Dorobek w tym zakresie wygląda następująco:
– Biblioteka Miejska Galeria Ex Libris w Jaworznie 2023 wystawa Z teki akwarelisty – luty/marzec
– Kozienicki Dom Kultury Centrum Kulturalno – Artystyczne w Kozienicach wystawa Pamiętnik Inspiracji – luty/marzec 2022
– Biblioteka Miejska Galeria Ex Libris w Jaworznie wystawa Moja galeria luty/marzec 2021
– StrefArt Tychy wystawa Sycylia- kultura śródziemnomorska w soczewce – lipiec – wrzesień 2020
– Miejski Dom Kultury Katowice-Ligota wystawa zatytułowana Sycylia klucz do śródziemnomorskiego świata – listopad/grudzień 2019
– Biblioteka Miejska w Jaworznie wystawa pt. Pejzaże z bliska i z daleka – lipiec 2019
– Miejski Dom Kultury w Mikołowie  wystawa Między architekturą a pejzażem – kwiecień 2018
– Miejskie Centrum Kultury w Zawierciu, wystawa Między architekturą a pejzażem – grudzień 2017/styczeń 2018
– Oświęcimskie Centrum Kultury w Oświęcimiu wystawa indywidualna zatytułowana Między architekturą a pejzażem – październik 2017
– Galeria Beskidzka w Szczyrku wspólnie z artystką malarką Moniką Ślusarczyk – czerwiec – wrzesień 2015
– Dom Kultury w Łaziskach Górnych wystawa indywidualna zatytułowana Świat wodą malowany – kwiecień 2014
– Galeria Grabskich w Kazimierzu nad Wisłą wystawa Mistrzowie akwareli z udziałem
wybitnych akwarelistów polskich: Michała Adamczyka, Krzysztofa Ludwina i Jerzego
Gnatowskiego któremu była dedykowana – marzec 2014
– Muzeum Miasta Jaworzna Roma barocca – lipiec 2012
– Biblioteka Śląska w Katowicach udział w wystawie Roma barocca poświęconej
barokowi rzymskiemu zorganizowanej przez Societa’ Dante Alighieri we współpracy z Biblioteką Śląską, Politechniką Śląską i Muzeum Miasta Jaworzna – marzec 2012
– Biblioteka Miejska w Jaworznie wystawa zbiorowa z okazji 110 rocznicy istnienia miasta Jaworzna – wrzesień 2011

Brałem udział w plenerach malarskich im. Sylwestra Maizla organizowanych przez  MDK w Łaziskach Górnych w latach 2014 w Wejherowie, 2016 w Szwajcarii, 2017 we Włoszech,  Francji i Monaco, a w 2018 roku w Austrii oraz w wystawach poplenerowych odbywających się w Miejskim Domu Kultury w Łaziskach Górnych., Wystawy i obrazy o tematyce sycylijskiej i greckiej powstały w wyniku indywidualnych wyjazdów do Włoch i Grecji.

[vc_facebook]

- Advertisment -

Służby interweniowały w dwóch zdarzeniach drogowych

Straż Pożarna brała udział w działaniach ratowniczych w dwóch poważnych zdarzeniach drogowych z dnia 24 kwietnia. Karetki przewiozły uczestników do szpitala. Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendy...

Europejski Tydzień Szczepień 24-30 kwietnia 2024 r.

Europejski Tydzień Szczepień to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Powstała w celu podkreślenia znaczenia szczepień. Niestety w ostatnich latach zauważa się coroczny spadek zaszczepionych...

Michał Kirker zapowiada otwarty dialog i współpracę na rzecz miasta

Michał Kirker, wybrany radnym najbliższej kadencji, zapowiada kontynuowanie działań na rzecz mieszkańców i miasta. Michał Kirker udzielił wywiadu naszej redakcji. Opowiada w nim o planach...