REKLAMA
REKLAMA

Opieka nad zwierzęciem egzotycznym nie jest wcale taka trudna, jeśli się do niej odpowiednio przygotujesz. Musisz nie tylko stworzyć dla niego odpowiednie lokum do życia w postaci terrarium, ale także zadbać o odpowiedni pokarm. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Karmienie – co powinieneś wiedzieć?

Przede wszystkim najważniejszą kwestią jest jaki gatunek jaszczurki posiadasz. Nawet wybierając popularnego gekona, musisz zwrócić uwagę czy jest to gekon lamparci, czy orzęsiony. Gekon lamparci jest drapieżnikiem. Nie będzie jadł roślin oraz owoców, inaczej będzie w przypadku gekona orzęsionego. Wiedza na temat danego gatunku jaszczurki, której wejdziesz w posiadanie, jest niezbędna do odpowiedniej opieki. Oczywiście wybierając jaszczurkę, która jest drapieżnikiem, nie możesz jej podawać przypadkowych robaków, jakie znajdziesz w mieszkaniu czy w swoim ogrodzie. Musisz zaopatrzyć się w owady w sklepie terrarystycznym. Jednym z takich miejsc jest sklep terrarystyczny lesmantes.pl, gdzie kupisz owady, które są zdrowe i nie zaszkodzą twojemu pupilowi.

Jak karmić jaszczurkę – na co zwrócić uwagę?

Bardzo ważny jest nie tylko odpowiedni i jakościowy pokarm. Musisz zwrócić uwagę na potrzeby konkretnego osobnika. Będą się one różniły nie tylko w zależności od gatunku, ale także wieku osobnika i jego wielkości. Przykładowo, larwy mącznika młynarka, warto podawać słabszym oraz młodszym gadom, gdy ich chitynowy pancerz nie jest jeszcze twardy, czyli tuż po wylince. Dorosłe i silne jaszczurki nie będą miały z tym problemu. Pamiętaj, że im bardziej urozmaicona dieta, tym lepiej. Dobrym pomysłem jest także odpowiednia suplementacja, np. wapniem w proszku. Raz w tygodniu, możesz także wzmacniać żywienie różnymi preparatami witaminowymi ze sprawdzonych źródeł. Ważny jest także stały dostęp do świeżej wody.

Owady karmowe – jakie wybrać?

Wybierając owady karmowe dla swojej drapieżnej jaszczurki, musisz przede wszystkim zadbać, by były one zdrowe i żywe. Twój pupil musi mieć okazję do polowania, dlatego staraj się nie podawać mu zabitych osobników. Na jakie owady hodowlane się zdecydować? Będzie to zależało od gatunku gada. W przypadku gekonów bardzo popularne są np. larwy mączników i jedwabników czy świerszcze. Larwy są bardzo bogate w białko, natomiast świerszcze w tłuszcz. Tworząc urozmaiconą dietę, zapewnisz swojej jaszczurce wszystkie niezbędne elementy, jakie potrzebuje do odpowiedniego rozwoju. Bardzo odżywcze, zwłaszcza dla samic w ciąży, są mysie oseski. Wybierając owady, które są bardzo ruchliwe, zapewnisz także dawkę ruchu swojemu gadowi, co nie jest bez znaczenia. Dzięki temu będziesz mógł także zaspokoić jego rządzę polowania. Popularną przekąską dla jaszczurek są larwy mola woskowego oraz drewnojady, jednak nie podawaj ich zbyt często. Są one tłuste i w nadmiarze mogą doprowadzić do problemów z układem trawiennym, np. zaczopowania, czego byś nie chciał. Odpowiednie karmienie nie musi być trudne. Wystarczy zaopatrzyć się w wiedzę na temat gatunku danego osobnika, a także pokarm z pewnego źródła.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki