Różnice i podobieństwa ładowarek teleskopowych i obrotowych

Do najczęściej używanych ładowarek należą maszyny teleskopowe i obrotowe. Ich celem jest podnoszenie i przenoszenie różnych materiałów, co bardzo ułatwia pracę. Oba rodzaje maszyn różnią się od siebie budową i zastosowaniem. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poniższym tekście.

Ładowarki teleskopowe i obrotowe – różnice i podobieństwa w budowie

Kabina operatora i teleskop w ładowarce teleskopowej są sztywno połączone z modułem jazdy, co sprawia, że nie mogą się przemieszczać w poziomie. W ładowarce obrotowej są obrotnice, dzięki czemu kabina operatora może się obracać razem teleskopem nawet o 360 stopni. Jest to pierwsza podstawowa różnica między tymi maszynami.

Dodatkowo ładowarki teleskopowe w zależności od modelu mają jedną parę podpór albo nie mają ich w ogóle. Wtedy podnoszenie materiałów odbywa się jedynie na kołach. Ładowarki obrotowe mają podpory w przedniej i tylnej części maszyny. Jest to związane z prawami fizyki, gdyż taka ładowarka się obraca, co za tym idzie, ciężar ładunku raz będzie obciążać przód maszyny, a raz tył.

Obie ładowarki różnią się też sposobem sterowania, bo ponieważ w ładowarce obrotowej dochodzi obrót kabiny. Kolejna różnica to wielkość. Z reguły ładowarki obrotowe są wyższe od ładowarek teleskopowych. Obydwa typy maszyn posiadają mocne silniki, duże koła, a także oś wahliwą, dzięki czemu operator może poruszać się po trudnych terenach.

Ładowarki teleskopowe i obrotowe – różnice w zastosowaniu

Ładowarki teleskopowe i obrotowe w zakresie podstawowym są wykorzystywane do tych samych celów, a mianowicie do podnoszenia różnego rodzaju materiałów i przenoszenie ich w konkretne miejsce. Oba typy maszyn sprawdzają się w branży budowlanej, rolniczej, przemyśle czy też podczas wycinki drzew.

Jednak zastosowanie danej ładowarki zależy od powierzchni, na której ma się poruszać. Ładowarki teleskopowe potrzebują dużo miejsca, ponieważ podjeżdżają do załadunku lub do podania materiałów jedynie od przodu.  W momencie, gdy operator źle ustawi maszynę, musi schować teleskop i podpory oraz zmienić miejsce na takie, które pozwoli mu sięgnąć z ładunkiem. Jest to bardzo czasochłonne, w związku z czym ładowarki teleskopowe najlepiej sprawdzą się w miejscu, gdzie praca odbywa się na niezbyt wielkim obszarze.

Ładowarka obrotowa, dzięki możliwości obracania kabiny i teleskopu, pozwala na łatwiejszą korektę rozładunku maszyny. Potrzebuje mniej miejsca, a praca z jej wykorzystaniem jest mniej czasochłonna i bardziej efektywna.

Zarówno ładowarka teleskopowa, jak i obrotowa znajdują swoje zastosowanie w branży budowlanej, rolnictwie, przemyśle, leśnictwie i ogrodnictwie. Przed wynajmem lub zakupem tego typu sprzętu, trzeba jednak wiedzieć, jakie są różnice między tymi dwoma rodzajami ładowarek, by dobrać odpowiednią do wykonania planowanej pracy.

agencja

Recent Posts

5. kolejka Jaworznickiej Ligi Szóstek Salos 2024

Za nami 5. seria zmagań w ramach rozgrywek JLS Salos 2024, co oznacza, że znajdujemy…

9 godzin ago

5 korzyści z dostaw kawy ziarnistej do biura

Współczesne biuro to nie tylko miejsce pracy, to przestrzeń, która zapewnia komfort i motywację do…

12 godzin ago

Co położyć zamiast płytek w kuchni na ścianę nad zlewem?

Ściana nad zlewem w kuchni jest dość newralgicznym miejscem. Obszar ten narażony jest na działanie…

12 godzin ago

Powerbanki reklamowe: Jak nowoczesne gadżety wpływają na wizerunek firmy?

Zwiększ rozpoznawalność dzięki nowoczesnym gadżetom reklamowym. Powerbanki z logo firmy to nie tylko praktyczne gadżety,…

12 godzin ago

Jak znaleźć i zatrudnić większą grupę pracowników na produkcję?

W dobie rosnącej konkurencji na globalnym rynku zdolność do szybkiego i efektywnego zwiększania zasobów ludzkich…

12 godzin ago

Pilates – w zdrowym ciele zdrowy duch

Aktywność fizyczna stała się w dzisiejszych czasach niezwykle popularna. Wynika to z faktu, że mamy…

12 godzin ago