Tytoń oskrzydlony

REKLAMA

Rok 2023 jest kolejną okazją do świętowania. Otóż dziesięć lat temu, znaczy się w 2013 roku, otrzymałem jako członek Polskiego Towarzystwa Botanicznego branżowy medal im. Bolesława Hryniewieckiego za popularyzację botaniki. To znakomity powód, aby zgodnie z zapowiedzią na zakończenie cyklu „Sto filmów na stulecie Polskiego Towarzystwa Botanicznego” kontynuować filmową misję edukacyjną. Szlachectwo zobowiązuje. Na zakończenie wspomnę, że sto lat temu ukazał się pierwszy numer branżowego czasopisma – Acta Societatis Botanicorum Poloniae. A poza tym wchodzimy w sto pierwszy rok działalności.

REKLAMA

W siedemnastym epizodzie tego cyklu poznamy tytoń oskrzydlony z rodziny psiankowatych-Solanaceae. Oto kolejna szczypta egzotyki, ozdobna roślina zielna z ciepłych krajów. Bohatera tego filmu spotkałem w Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu. Przyjrzyjmy mu się od ogółu do szczegółu.

Jest on rodzimy dla flory Ameryki Południowej. Z natury pojawia się w Paragwaju, Urugwaju oraz niektórych rejonach Brazylii i Argentyny. Czasami za ojczyznę gatunku podaje się Brazylię. W swoim środowisku naturalnym uchodzi za krótkowieczną bylinę. U nas to jednoroczna roślina o ile uprawiamy ją na otwartej przestrzeni.

Szczególną ozdobą gatunku są promieniste kwiaty. Przeważają tutaj barwy biała, różowa, czerwona. W porze kwitnienia wydzielają bardzo mocny zapach. Być może dlatego czasami nasz bohater bywa nazywany tytoniem jaśminowym.

Zazwyczaj wymaga gleby żyznej, próchniczej, zasadowej. Pełnię urody pokazuje w miejscach nasłonecznionych. W warunkach optymalnych osiąga metr wzrostu.

Na zakończenie pokażę roślinę, która u mnie w chrzanowskim mieszkaniu rośnie nieprzerwanie od 2017 roku. Jest sublokatorem u kordyliny. Co roku kwitnie i zasadniczo przeczy tezie, iż jest krótkotrwałą byliną. Zatem można tę roślinę mieć na krótko w ogrodzie lub na długo w mieszkaniu.

Piotr Grzegorzek

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki