Co obejmuje kredyt na remont mieszkania?

Remont mieszkania może wiązać się z szeregiem nieoczekiwanych wydatków, np. tych związanych z podwyżkami cen materiałów. W przypadku braku funduszy na pokrycie kosztów prac jednym z rozwiązań jest zaciągnięcie kredytu. Jaki produkt finansowy wybrać i co wchodzi w zakres kredytu na remont nieruchomości?

Jaki kredyt można zaciągnąć na remont mieszkania?

Decyzja o kredycie na remont mieszkania może być motywowana wieloma czynnikami. Jednym z nich jest ogólny wzrost ceny wykonania takiej usługi, związany m.in. ze wzrostem kosztów paliwa czy prowadzenia działalności gospodarczej. Nawet jeśli dana osoba zdecydowała się podjąć remontu samodzielnie, przeszkodą może być wzrost cen niezbędnych materiałów.

Postanowienie zaciągnięcia zobowiązania w celu remontu nie może być pochopne i należy je dokładnie przemyśleć. Dobrze wziąć pod uwagę takie kwestie jak charakter i cel remontu. Istotne jest, aby ustalić, czy prace muszą zostać wykonane w najbliższym czasie. Jeśli tak nie jest, być może warto poczekać z remontem do momentu możliwości całkowitego pokrycia jego kosztów samodzielnie.

W zależności od tego, czy dana osoba zdecyduje się na prace o charakterze generalnym, czy ma w planach stosunkowo niewielkie zmiany, powinna rozważyć inny produkt finansowy. Najpowszechniejszymi i najbardziej uzasadnionymi opcjami są w takiej sytuacji kredyt gotówkowy oraz kredyt hipoteczny.

Kredyt gotówkowy na remont mieszkania

Kredyt gotówkowy to zobowiązanie konsumpcyjne, za pośrednictwem którego można pokryć dowolny wydatek. Oznacza to, że cel przeznaczenia tego kredytu nie jest uwzględniony w umowie dłużnika z wierzycielem (bankiem).

Kiedy kredyt gotówkowy na remont mieszkania jest dobrym pomysłem?

Proces ubiegania się o kredyt gotówkowy jest stosunkowo szybki i prosty, wobec czego wiele osób decyduje się zaciągnąć go po to, aby pokryć koszty remontu nieruchomości.

Maksymalną kwotę takiego zobowiązania określają przepisy, zgodnie z którymi może ono wynosić nie więcej niż 255 550 zł (jednak w ofertach banków zazwyczaj można znaleźć oferty kredytów do średnio 200 000 zł).

Takie rozwiązanie może być dobrą opcją w przypadku stosunkowo niewielkiej skali prac, a więc kosztów rzędu kilku-kilkunastu tysięcy zł. Sprawdzi się w momencie nagłych, dodatkowych kosztów, na które dana osoba nie była przygotowana (ze względu na szybki proces przyznawania i wąski zakres formalności).

Ponadto kredytobiorca nie musi przekazywać wierzycielowi faktur ani dokumentacji prac remontowych. Oznacza to, że jeśli pozyskane fundusze przewyższą koszt remontu, bez problemu może on przeznaczyć pieniądze na inny cel lub nadpłacić nimi zobowiązanie.

Należy również mieć na uwadze, że zaciągnięcie kredytu gotówkowego zazwyczaj wiąże się z wysoką prowizją i odsetkami (w porównaniu do zobowiązania hipotecznego). Krótszy jest również okres kredytowania, który wynosi wówczas maksymalnie 10 lat.

Jak uzyskać kredyt gotówkowy na remont mieszkania?

Proces ubiegania się o kredyt gotówkowy na remont należy rozpocząć od wybrania najkorzystniejszej oferty. W tym celu warto wesprzeć się rankingami oraz porównywarkami online.

Zobacz na Bankier SMART, gdzie znajdziesz oferty produktów bankowych tego typu, które możesz porównać pod kątem m.in. RRSO, okresu kredytowania i maksymalnej kwoty zobowiązania (oczywiście zależy ona również od zdolności kredytowej danej osoby).

Następnie klient wypełnia udostępniony przez wybrany bank wniosek. Obecnie można to zrobić nie tylko stacjonarnie, ale i przez telefon oraz online. Wierzyciel może poprosić wnioskującego o okazanie dokumentów potwierdzających jego zdolność kredytową, np. umowy o pracę.

Na rynku dostępne są także tzw. kredyty na wyciąg z konta. Jak wskazuje sama ich nazwa, formalności w tym przypadku ograniczają się do przedstawienia bankowi wpływów i wydatków uwzględnionych w rachunku potencjalnego kredytobiorcy.

Jeśli historia kredytowa oraz wiarygodność kredytobiorcy potwierdzają, że będzie on w stanie płacić raty z odsetkami w ustalonym terminie, bank wydaje decyzję pozytywną. Wówczas klient podpisuje z wierzycielem odpowiednią umowę, która określa kwotę pożyczki, okres kredytowania i wszelkie inne warunki tej transakcji.

Jednocześnie dokument stanowi dla klienta zobowiązanie do uregulowania zaległości wraz z należnymi bankowi odsetkami i innymi dodatkowymi opłatami, jeśli zostały uwzględnione w umowie (np. ubezpieczenie). Na końcu bank wypłaca klientowi środki w formie gotówki lub przelewu, a ten może przeznaczyć je na dowolny cel, nie informując o tym wierzyciela.

Kredyt hipoteczny na remont mieszkania

Z kolei kredyt hipoteczny należy do zobowiązań celowych. Oznacza to, że klient ma obowiązek poinformować bank o jego konkretnym przeznaczeniu, w tym przypadku remoncie mieszkania czy domu. Wiążę się to m.in. z koniecznością sporządzenia kosztorysu działań i przedstawienia go wierzycielowi.

Kredyt hipoteczny na remont – kiedy się sprawdzi?

Kredyt hipoteczny może być odpowiednim rozwiązaniem w przypadku generalnego remontu, a co za tym idzie – kosztownych prac (rzędu kilkudziesięciu-kilkuset tysięcy zł). Pozyskane pieniądze najczęściej są wypłacane w transzach, po zakończeniu i udokumentowaniu poszczególnych etapów remontu.

Zważywszy na zabezpieczenie zobowiązania w postaci hipoteki, odsetki są niższe (w porównaniu do kredytu gotówkowego). Wiąże się to jednak z obligatoryjnym posiadaniem księgi wieczystej remontowanej nieruchomości, ubezpieczeniem mieszkania oraz sporządzeniem operatu szacunkowego.

Taki kredyt może zostać rozłożony na większą ilość rat (maksymalny okres kredytowania wynosi 35 lat). Proces ubiegania się o pożyczkę jest o wiele bardziej skomplikowany i dłuższy. Ponadto banki określają minimalną kwotę celu remontowego, a więc zobowiązanie nie będzie odpowiednie w przypadku niewielkich prac.

Kredyt można zaciągnąć również w celu remontu nowo nabywanego mieszkania. Środki pozyskane za jego pośrednictwem z założenia można przeznaczyć wyłącznie na prace remontowe, lecz niektóre banki uwzględniają także m.in. zakup sprzętu AGD w zabudowie oraz mebli.

Alternatywą dla kredytu hipotecznego jest pożyczka hipoteczna. W jej przypadku nie jest konieczne sporządzanie kosztorysu.

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

Recent Posts

Noc w Muzeum w Jaworznie

Noc w Muzeum Miasta Jaworzna można było spędzić w sobotę 18 maja. Muzeum Miasta Jaworzna…

17 minut ago

Słowo na niedzielę: Wierzę w Ducha Świętego

Wierzę i dzisiaj kolejny raz stawiam sobie pytania, jak tę moją wiarę pogłębić i jak…

5 godzin ago

Z perspektywy: Kim jesteś, prezydencie?

Świadomość obywatelska naszego społeczeństwa niestety nie jest w najlepszej kondycji. Niby jesteśmy już 20 lat…

5 godzin ago

Oczywista Nieoczywistość – Wojny o grody…

Przenieść się wypada do epoki średniowiecza; do jej mroków i tajemnic oraz niedopowiedzeń. To właśnie…

5 godzin ago

Ministerstwo Infrastruktury o planach związanych a autostradą A4. Od 2027 roku przejazdy mają być darmowe

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, iż nie zamierza przedłużać umowy z obecnym zarządcą odcinka autostrady A4 Kraków…

20 godzin ago

Motoserce biło na Rynku

XVI Edycja Motoserca odbyła się w sobotę 18 maja na jaworznickim Rynku. [gallery size="full" columns="1"…

23 godziny ago