Czy w Jeleniu powstanie spalarnia odpadów? Mieszkańcy się martwią i interweniują

REKLAMA

Mieszkańcy Jelenia martwią się, że w ich dzielnicy może powstać spalarnia śmieci. Dlatego chcą zabrać głos podczas najbliższej Sesji Rady Miejskiej w Jaworznie, aby rozwiać swoje obawy.

REKLAMA

Do mieszkańców dzielnicy Jeleń w Jaworznie dotarła informacja, że Miasto Jaworzno sprzedało działkę gminną firmie, która zajmuje się m.in. przetwarzaniem odpadów. W związku z tym mieszkańcy są pełni obaw, że przy ich domach może powstać spalarnia odpadów lub wysypisko i podejmują działania mające na celu zapobiegnięcie takiej inwestycji.

mieszkańcy maja dużo obaw – mówi radna Renata Chmielewska

Z informacji zdobytych w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Jaworzna można dowiedzieć się, że działka gminna nr 4034/36 przy ulicy Inwestycyjnej w obrębie geodezyjnym Jeleń została sprzedana. Cena wywoławcza nieruchomości wyniosła prawie 3,4 mln złotych, a nabywcą jest firma BMD Spółka Jawna.

Jak udało nam się ustalić, firma zajmuje się m.in. produkcją wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, handlem hurtowym, naprawą, konserwacją i instalowaniem maszyn i urządzeń, ale także zbieraniem, przetwarzaniem, unieszkodliwianiem odpadów oraz odzyskiem surowców. Ta ostatnia część najbardziej martwi mieszkańców Jelenia.

 nie chcemy spalarni, gruzowiska, czy produkcji płyt – mówią mieszkańcy Jelenia

Jak dodaje radna Chmielewskamieszkańcy boją się, gdyż jest to ponad 4 hektary terenu, który nie tylko przylega do terenów inwestycyjnych, ale także do boiska i ich własnych domów. Obawy o tyle są duże, że dzielnica podczas zimy boryka się z dużą ilością smogu ze względu na swoje położenie, a ponadto mieści się już na jej terenie oczyszczalnia ścieków która, pomimo że jest ekologiczna to i tak wydziela czasami nieprzyjemne zapachy.

Mieszkańcom nie podoba się także fakt, że informacja o sprzedaży działki gminnej firmie, która prowadzi taką działalność, pojawiła się przypadkowo i że nikt z nimi wcześniej nie prowadził konsultacji.

Dlatego jednym z rozwiązań jest spotkanie się z Prezydentem Miasta Jaworzno oraz z przedstawicielem firmy, aby rozwiać wszelkie wątpliwości co do zamiarów inwestycyjnych w Jeleniu.

Pomysł zorganizowania spotkania i rozmowy popiera zarówno Radna Renata Chmielewska, jak i Radny Janusz Papuga.

domysły rodzą obawy – mówi Radny Janusz Papuga

Mieszkańcy zebrali odpowiednią ilość podpisów i na najbliższej Sesji Rady Miejskiej wezmą głos, aby uzyskać informacje w tej sprawie i przedstawią swoje obawy. 

To z pewnością nie ostatni raz, gdy podejmujemy ten temat. Mieszkańcy zapewniają, że jeżeli ich obawy się potwierdzą, to będą protestować do skutku i zrobią wszystko, aby zablokować inwestycję polegającą na budowie spalarni śmieci w ich dzielnicy.

 

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki