REKLAMA

Chór jaworznickiej Państwowej Szkoły Muzycznej I st. tworzą nad wyraz mili, inteligentni i utalentowani uczniowie z wielką pasją do śpiewania. Nic więc dziwnego, że bardzo udanie zaprezentowali się na I Festiwalu Chórów Szkół Muzycznych I stopnia w Zabrzu.

REKLAMA

W programie chóru znalazł się m.in. „Leń” Brzechwy z uroczą muzyką Anny Chazowej, kompozytorki pochodzącej ze wschodniej Ukrainy. Losy tego utworu są nadzwyczaj ciekawe.

Elżbieta Kapel, Anna Chazowa, Alicja Molitorys

Alicja Molitorys z jaworznickiej szkoły muzycznej opowiada niezwykłą historię utalentowanej kompozytorki – W 2004 roku, Anna Chazowa studiowała na Akademii Muzycznej w Katowicach, dzięki stypendium Gaude Polonia. Choć wtedy jeszcze się nie poznałyśmy, miałam okazję zagrać prawykonanie jej utworu z Orkiestrą Muzyki Nowej na koncercie w Warszawie. Ten konkretny utwór, zatytułowany „Leń” do słów Jana Brzechwy, został napisany dla szkoły muzycznej w Bytomiu. Został on zlecony przez Adama Wesołowskiego, obecnego dyrektora Filharmonii Śląskiej, który w tamtym czasie prowadził orkiestrę szkolną w Bytomiu. Niestety, mimo zaangażowania i wysiłku, prawykonanie utworu nie doszło wtedy do skutku. „Leń” przez wiele lat pozostawał zapomniany, zalegając gdzieś w zakamarkach czasu.

Młodzi chórzyści z panią kompozytorką

Ciąg dalszy losów utworu dopisała Elżbieta Kapel prowadząca chór jaworznickiej szkoły muzycznej. – Spotkałam panią Annę w katowickim Mieście Ogrodów – opowiada pani Elżbieta. Mój mąż nawiązał znajomość z ukraińską rodziną, więc postanowiliśmy ich odwiedzić. To właśnie tam miałam okazję spotkać niezwykłą kompozytorkę. Pani Anna dowiedziała się, że prowadzę chór w szkole muzycznej i entuzjastycznie powiedziała: „Mam taki utwór!” Oczywiście poprosiłam ją, aby mi go pokazała. Utwór był na dość obszerny skład, napisany na orkiestrę i chór. Pani Anna obiecała przearanżować go na fortepian. Bardzo szybko otrzymałam partyturę. Utwór był przepiękny i od razu przypadł mi do gustu. Pokazałam go dzieciom i razem zabraliśmy się do pracy. W końcu nadszedł czas, aby zaprezentować nasze wykonanie na I Festiwalu Chórów Szkół Muzycznych I stopnia w Zabrzu. To była prapremiera tego utworu.

Chórzyści z Elżbietą Kapel

Kompozytorka Anna Chazowa odwiedziła jaworznicką szkołę muzyczną w poniedziałek 22 maja. – Zawsze komponuję do jakichś tekstów, jeżeli tekst bardzo mi się podoba – powiedziała nam pani Anna. – Jeżeli zaczynam czytać wiersz i on mi brzmi w głowie muzyka, mogę to od razu zaśpiewać to mogę od razu szybko napisać ten utwór. „Leń” to bardzo ładny i śmieszny tekst. To było zamówienie z polskiej szkoły, więc szukałam wierszy polskich poetów. Dal mnie było to odkrycie tekstów Jana Brzechwy, to świetne utwory i świetny poeta. Byłam zachwycona tym tekstem, codziennie widzimy dziecko, które nie chce czegoś robić, coś specjalnie wymyśla. To był bardzo fajny tekst, żeby napisać ciekawą i wesoła muzykę. Dziecięcej muzyki potrzebują i w Ukrainie i w Polsce. Poznałam w Polsce dziewczynę, która pracuje w teatrze lalkowym w Katowicach i pisze wierszyki dla dzieci. Już napisałam kilka utworów do tych tekstów, będą wystawione.

Zaproszono tę niezwykle miłą osobę na próbę chóru, z prośbą o uwagi do wykonania wiadomego „Lenia”. Kompozytorka zaproponowała dodać do wykonania nieco emocji. – Jeżeli tekst jest taki śmieszny, to trzeba pokazać, żeby było to widoczne na twarzach, że nie chce się czegoś robić – tłumaczyła młodym wykonawcom.

A ponieważ, co już zaznaczyliśmy, chórzyści to zdolni otwarci młodzi muzycy, to z pewnością te uwagi wezmą sobie do serca i wszystko pójdzie łatwo, o czym się przekonamy podczas koncertu zamykającego rok szkolny. Wtedy też usłyszymy „Lenia” w bardzo udanej interpretacji, w co oczywista nie wątpimy.

eb

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki