czwartek, 25 kwietnia, 2024

Matura 2023: Jak sobie poradzili maturzyści z tematami z Języka Polskiego

Strona głównaEdukacjaMatura 2023: Jak sobie poradzili maturzyści z tematami z Języka Polskiego

Matura 2023: Jak sobie poradzili maturzyści z tematami z Języka Polskiego

- Advertisement -

Uczniowie zmierzyli się dzisiaj z maturą z języka polskiego. Jakie były tematy na maturze i co było dla nich największym problemem?

4 maja 2023 r. odbyły się egzaminy maturalne z języka polskiego. Jest to niemałe wyzwanie, które dla wielu otworzy nowa drogę na przyszłość. Co było najtrudniejsze? Jakie były tematy? Zapytaliśmy uczniów jednej ze szkół w Jaworznie.

Egzaminy maturalne w tym roku odbywają się od 4 do 23 maja, z czego część ustna odbywa się od 10 do 23 maja, z wyjątkiem 14 i 21 maja.

Znane są tematy wypracowań maturalnych z formuły 2015:

  1. Jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie człowieka? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Pana Tadeusza”, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury.
  2. Czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego oraz do wybranych tekstów kultury.

Jak potwierdzają maturzyści, w formule 2023 tematy wypracowań brzmią następująco:

1. Człowiek — istota pełna sprzeczności. W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej — utworu epickiego albo dramatycznego; innego utworu literackiego — może to być utwór poetycki; wybranych kontekstów.

2. Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem? W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej — utworu epickiego albo dramatycznego; innego utworu literackiego — może to być utwór poetycki; wybranych kontekstów.

Część pisemna z języka polskiego trwała 240 minut. Dyrektor CKE ustalił godzinę rozpoczęcia egzaminu na 9:00.

Dla osób, które z udokumentowanych przyczyn zdrowotnych lub losowych nie mogły przystąpić do egzaminu w maju, po otrzymaniu zgody dyrektora OKE, mogą przystąpić do egzaminu w czerwcu. Część ustna będzie odbywała się od 5 do 7 czerwca, a pisemna od 1 do 19 czerwca.

W 2023 r. absolwenci przystępują obowiązkowo do dwóch egzaminów w części ustnej oraz w części pisemnej. W części ustnej jest to język polski oraz język obcy nowożytni na nieokreślonym poziomie, natomiast w części pisemnej jest to język polski, matematyka, język obcy nowożytni na poziomie podstawowym oraz jeden wybrany przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym.

Uczniowie muszą przystąpić do egzaminów i zdobyć 30% z języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego oraz dodatkowego rozszerzenia, by otrzymać świadectwo maturalne.

Wyniki matur zostaną ogłoszone 7 lipca 2023 roku.

CKE opublikowało oficjalne arkusze maturalne z języka polskiego w formule 2015 oraz 2023. Można je znaleźć na stronie https://www.cke.gov.pl/

 

- Advertisment -

Służby interweniowały w dwóch zdarzeniach drogowych

Straż Pożarna brała udział w działaniach ratowniczych w dwóch poważnych zdarzeniach drogowych z dnia 24 kwietnia. Karetki przewiozły uczestników do szpitala. Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendy...

Europejski Tydzień Szczepień 24-30 kwietnia 2024 r.

Europejski Tydzień Szczepień to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Powstała w celu podkreślenia znaczenia szczepień. Niestety w ostatnich latach zauważa się coroczny spadek zaszczepionych...

Michał Kirker zapowiada otwarty dialog i współpracę na rzecz miasta

Michał Kirker, wybrany radnym najbliższej kadencji, zapowiada kontynuowanie działań na rzecz mieszkańców i miasta. Michał Kirker udzielił wywiadu naszej redakcji. Opowiada w nim o planach...