czwartek, 28 marca, 2024

Santo subito! Echa historycznego święta katolickiej Polski – beatyfikacja Jana Pawła II, 1 maja 2011 (cz.1)

Strona głównaFelietonSanto subito! Echa historycznego święta katolickiej Polski - beatyfikacja Jana Pawła II,...

Santo subito! Echa historycznego święta katolickiej Polski – beatyfikacja Jana Pawła II, 1 maja 2011 (cz.1)

- Advertisement -

Do dziejów polityki międzynarodowej mogą należeć historyczne wydarzenia nawet w najmniejszym państwie świata (44 ha) o nazwie Watykan (wł. Vaticano), który jest ulokowany wspólnie ze Stolicą Apostolską – międzynarodową siedzibą Kościoła katolickiego – na wzgórzu Monte Vaticano w płn.-zach. części Rzymu, stolicy Republiki Włoskiej od 1870 roku. Wówczas to podczas jednoczenia kraju państwo włoskie na podstawie układów laterańskich (1929) uznało władzę świecką papieża nad państwem miasta Watykan (stato della citta del Vaticano).

Takim ważnym wydarzeniem w stosunkach międzynarodowych była uroczysta beatyfikacja Jana Pawła II na placu św. Piotra, placu miejskim, który należy do stolicy państwa o ustroju demokracji liberalnej, gdzie niemal całą ludność stanowią katolicy (87,6 %), lecz niewielu tylko regularnie praktykuje. Państwo włoskie jest państwem świeckim, tolerancyjnym, żyje w symbiozie z państwem kościelnym, teokratyczną monarchią absolutną, w której władzę ustawodawczą, władzę wykonawczą i władzę sądowniczą sprawuje papież, suweren państwa Watykan, rzecz jasna, sprawuje ją przy pomocy hierarchii, czyli wyższego duchowieństwa, Kościoła katolickiego.

Santo subito, (. „Święty natychmiast”); umierał w glorii świętości. A po śmierci słowa Santo subito, które nawiązują do tradycji religijnej kościoła zachodniego: vox populi (vox Dei) łac. głos ludu, (to głos Boga), stały się zawołaniem tysięcznych rzesz oddanych mu wiernych, którzy gromadzili się na placu św. Piotra i wznosili transparenty z napisem „Santo subito!” W końcu wielu z nich już za życia głosiło jego świętość, nawet stawiano mu pomniki, zresztą wbrew jego woli. Nie dziw zatem, że w dniu śmierci papież 2 kwietnia 2005 roku włoski watykanista V. Messori w dzienniku „Corriere della Sera” pisał: – „Już nazywany świętym”, zatem jednym z pierwszych zadań nowego papieża „będzie rozpoczęcie procedury beatyfikacji Karola Wojtyły, polskiego księdza o imieniu Jan Paweł II.

Rzeczywiście, Benedykt XVI, jego następca na czele kolegium Apostolskiego, skorzystał z przysługującego mu prawa i przyspieszył beatyfikację, uchylając regułę 5 lat, które muszą upłynąć aż do jej rozpoczęcia. Beatyfikacja (łac. beatifico czynić szczęśliwym) to akt z mocy którego papież przyznaje danej osobie tytuł błogosławionego (błogosławionej), zatwierdzając jej kult publiczny oraz możność eksponowanie jej wizerunków i relikwii.

Aby rozpocząć proces beatyfikacyjny, konieczne jest stwierdzenie cnót1 w stopniu heroicznym u kandydata. Jednym z dowodów są cuda2. Wśród cudów są uzdrowienia, dokonywane przez osobę wyjątkowej religijności albo świętą3. Uzdrowienia stanowią niezbity dowód świętości.

Pierwszy, diecezjalny etap procesu beatyfikacji, badania na szczeblu lokalnym, rozpoczął się w praktyce już 9 maja 2005, kiedy papież Benedykt XVI ogłosił, że nie widzi przeszkód, aby proces beatyfikacji rozpocząć natychmiast. Natomiast formalnie rozpoczął się 28 czerwca 2005 a zamknięty został 2 kwietnia 2007 roku. Rozpoczął się z chwilą, gdy zaprzysiężeni zostali członkowie Trybunału Kanonicznego Diecezji Rzymskiej, organu władzy sądowniczej, uprawnionej do sądzenia i rozstrzygania sporów i wątpliwości procesowych. A zamknięty został kiedy dokumentacja na temat życia i heroiczności cnót papieża Polaka oraz cudu przypisywanego jego wstawiennictwu u Boga została przekazana do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Po dwóch latach prac, w maju 2009 roku, komisja teologów wydała pozytywna opinię w sprawie heroicznych cnót Jana Pawła II. Na tej podstawie Benedykt XVI podpisał i ogłosił stosowny dekret4 19 grudnia 2009 roku. Z kolei kiedy watykańskie komisje: lekarska i teologiczna uznały cudowne uzdrowienie francuskiej zakonnicy Marie-Simone Pierre z choroby Parkinsona za fakt, i kiedy Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych wydała pozytywną opinie o cudzie, wtedy papież Benedykt 14 stycznia 2011 roku ogłosił dekret o cudzie dokonanym za wstawiennictwem Jana Pawła II. Droga do kanonizacji została otwarta.

Uroczysta, imponująca rozmachem beatyfikacja, odbyła się 1maja 2011 roku. Mszę świętą na placu św. Piotra w Rzymie celebrował papież, Benedykt XVI, koncelebrowało parę tysięcy wyższych duchownych Kościoła katolickiego: – kardynałowie, arcybiskupi, biskupi w tym również Polacy Stanisław Dziwisz, Franciszek Macharski i Józef Glemp. Uczestniczyło 61 delegacji państwowych z 54 krajów, w tym 19 głów państw, 24 premierów i 23 ministrów. Między innymi z Ameryki Łacińskiej przedstawiciele Meksyku, Hondurasu, Salwadora, Wenezueli, Ekwadoru, Paragwaju i Argentyny, ze Stanów Zjednoczonych – ambasador, z Azji przedstawiciele Libanu i Tajwanu. Z Europy: król Belgii, król Hiszpanii, wielki książę Luksemburga, z Francji premier i były premier. Minister spraw zagranicznych Ukrainy, prezydent i premier Bułgarii, prezydent Bośni i Hercegowiny i delegacja UE. Były też delegacje Kościołów: anglikańskiego i prawosławnego; przedstawiciele społeczności islamskiej i żydowskiej z USA, Izraela, Włoch, również rabin Polski i dwaj rabini z Argentyny.

Licznie reprezentowana była Polska: prezydent Bronisław Komorowski z małżonką, premier Donald Tusk, Lech Wałęsa z małżonką i Aleksander Kwaśniewski z małżonką, marszałek Sejmu Ewa Kopacz i marszałek Senatu Bogdan Borysewicz. Według szacunkowych danych w uroczystości na placu św. Piotra wzięło udział 800 tys. wiernych; w tym ok. 30 tys. rodaków. Nie były potrzebne wejściówki. Zaś miliony ludzi oglądało telewizyjne transmisje.

Niespełna dwa lata potem – a tydzień po szokującej wiadomości o dobrowolnej rezygnacji papieża Benedykta XVI z urzędu głowy Kościoła katolickiego 28 lutego2013 – na posiedzeniu polskiego Sejmu przeprowadzone zostało głosowanie nad „Uchwałą z dnia 9 marca 2023 r. w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II”. Przygotowana przez posłów Prawa i Sprawiedliwości potępiała „haniebną nagonkę”, jakiej obiektem jest „święty Jan Paweł II”. Istotna treść tej uchwały zawierała się w zdaniu: „Jego słowa i czyny demonstrowały i budziły miłość do ojczyzny, wspierając czynnie naród polski w dążeniach do odzyskania wolności i niepodległego bytu państwowego”.

Jak wiadomo, polski Sejm liczy 460 posłów, obecnych na sali było ok. 450 posłów. Za przyjęciem uchwały głosowało 271 osób, przeciw było 43, a 4 wstrzymały się od głosowania. Według posła PiS (R. Fogla), posłowie Platformy Obywatelskiej wyciągnęli karty do głosowania z czytników, aby nie głosować ani za, ani przeciw.

Nie ma potrzeby przekonywać, że treść uchwały była par excellence (fr. wym. parekselans) polityczna, a nie – religijna, nie dotyczyła teologicznych cnót heroicznych kandydata na świętego ani też cudu wyproszonego przezeń u Boga. Przechodząc do porządku nad kluczowymi problemami moralnymi uchwała partyjna rozmyślnie położyła mocny nacisk jedynie na zasługi patriotyczne, niepodległościowe papieża Polaka. Chodziło o efekt propagandowy, aby w myśl znanego hasła: „Polak – katolik” móc oskarżyć opozycję o walkę z patriotyzmem i religią.

prof. dr hab. Marian Bębenek

1Cnoty – przeciwieństwo wad. Wg nauczania kościoła jest 7 cnót: 3 dotyczą Boga: wiara, nadzieja, miłość a 4 moralności: roztropność, sprawiedliwość, umiarkowanie, męstwo. Ich przeciwstawieniem jest 7 grzechów głównych: pycha, chciwość, nieczystość, zazdrość, nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu, gniew, lenistwo.

2Cud – wydarzenie nadzwyczajne, przypisywane interwencji Boga

3Święty, święci – termin w chrześcijaństwie ma sens moralny, oznacza osobę uważaną za bliską Bogu, która obcując na tamtym świecie, jest w stanie wyprosić u niego łaskę dla żyjących i okazywać im pomoc. Kult świętych zrodził się z kultu męczenników w II wieku i przybrał wielkie rozmiary w średniowieczu. Sobór trydencki potwierdził w 1563, że katolicy mogą bez przeszkód oddawać cześć świętym. Nawiasem mówiąc, protestanci odrzucają kult świętych.

4Dekret – akt prawny z mocą ustawy – akt prawny wydany przez najwyższy organ władzy państwowej

prof. dr hab. Marian Bębenek 
- Advertisment -

Wielkanoc w Kościele Zielonoświątkowym

Podobnie jak wierni kościoła rzymskokatolickiego wierni Kościoła Zielonoświątkowego świętować będą Wielki Piątek 29 marca i Wielkanoc 31 marca. - W Kościele Zielonoświątkowym wierzymy, że Pismo...

Nowy parking przy Grunwaldzkiej 219

Dla mieszkańców Spółdzielni Mieszkaniowej ,,Górnik" przy ulicy Grunwaldzkiej na Leopoldzie powstanie nowy parking. Będzie mieścił 48 miejsc parkingowych, w tym 4 dla osób niepełnosprawnych. Przy...

Nowa odsłona salonu Sinsay w Jaworznie

Już 30 marca w Galerii Galena przy ul. Grunwaldzkiej 59 zostanie oficjalnie otwarty zupełnie nowy i większy salon Sinsay w Jaworznie. Liczący 770 m2...