czwartek, 25 kwietnia, 2024

Darmowy CMS – wady i zalety tworzenia stron internetowych przy użyciu darmowych systemów

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneDarmowy CMS – wady i zalety tworzenia stron internetowych przy użyciu darmowych...

Darmowy CMS – wady i zalety tworzenia stron internetowych przy użyciu darmowych systemów

- Advertisement -

Strona internetowa może być statyczna, co oznacza, że zmiany na niej wprowadza się poprzez bezpośrednią edycję kodu witryny lub opiera się na systemie zarządzania treścią, czyli CMS. Modyfikacje wprowadza się wówczas przez panel administracyjny witryny, bez konieczności pobierania plików z serwera. Systemy CMS dzielą się na płatne i darmowe. Jakie są wady i zalety rozwiązań dostępnych bez opłat?

Rodzaje systemów CMS

Coraz rzadziej zlecający stworzenie strony oczekują witryny statycznej. Serwisy oparte na systemie CMS są wygodne pod względem zarządzania. Wprowadzanie w nich zmian nie wymaga wiedzy eksperckiej. Dzięki udostępnionym w sieci materiałom nawet wymagające modyfikacje da się przeważnie wdrożyć bez pomocy programisty. Dostępne są różne rodzaje systemów, z których zdecydowanie najpopularniejszymi są rozwiązania open source. Są darmowe i można z nich korzystać zarówno w przypadku stron hobbistycznych, jak i komercyjnych.

Kolejnym rozwiązaniem są systemy zapewniane w ramach usługi SaaS. W tym przypadku korzysta się z danego CMS-a w zamian za opłatę abonamentową. Usługa obejmuje nie tylko sam system CMS, ale także usługę hostingową i wsparcie.

Trzecim rodzajem są systemy, które powstają specjalnie dla danego projektu. Zapewniają wszystko, co zlecił klient – odpowiednie funkcje i rozwiązania. Mają wiele plusów, ale też bardzo istotny minus – wiążą się z wysokimi kosztami realizacji.

Zdecydowanie najpopularniejszym CMS-em w Polsce jest jeden z darmowych systemów, czyli WordPress. Według w3techs.com korzysta z niego ponad 43% wszystkich serwisów, bądź 63,3%, jeśli weźmiemy pod uwagę wyłącznie witryny wykorzystujące taki system. Te dane pochodzą z początku kwietnia 2023 roku. Darmowy CMS ma zalety i wady. Sporo na ten temat można się dowiedzieć tutaj: https://responsywnie.pl/tworzenie-strony-internetowej-z-darmowym-cms/. Przyjrzyjmy się, jakie plusy i minusy ma wybór takiego systemu.

Zalety darmowych systemów CMS

Wybór bezpłatnego rozwiązania ma wiele plusów. To nie przypadek, że większość serwisów w sieci bazuje właśnie na takich systemach. Do największych zalet darmowych CMS-ów zaliczamy:

  • Brak opłat za korzystanie z oprogramowania – co istotne, za darmo można go używać zarówno do projektów hobbystycznych, jak i komercyjnych.
    Nieustanny rozwój bez inwestycji – darmowe systemy CMS najczęściej są budowane przez dużą społeczność. To rozwiązania wciąż rozwijane, eliminowane są w nich błędy i wprowadzane nowe funkcje, dzięki czemu pozostają nieustannie na czasie. Zadaniem korzystającego jest tylko aktualizowanie oprogramowania, co przeważnie wymaga dosłownie kilku kliknięć co jakiś czas.
  • Darmowe wtyczki i motywy – w bazie systemu WordPress znajduje się około 60 tys. pluginów. Dzięki nim łatwo można uzyskać oczekiwane funkcje, a nawet założyć sklep WWW. Nie zawsze za darmo dostępne są wszystkie możliwości danej wtyczki, ale przeważnie da się znaleźć plugin, który spełnia oczekiwania.
  • Dostęp do kodu źródłowego systemu – dzięki temu można wprowadzać zmiany zarówno w wyglądzie budowanej strony, jak i rozwijać jej funkcje.

Wady darmowych systemów CMS

Poza wieloma plusami, nie można zapominać, że takie rozwiązania mają również minusy. Zaliczamy do nich:

  • Większe ryzyko zhakowania serwisu – popularne systemy CMS są częstym celem ataków hakerskich. Jeśli w danej wtyczce czy motywie zostanie wykryty błąd, szybko może dojść do włamania do tysięcy stron WWW, zanim pojawi się aktualizacja, która usunie problem.
  • Brak wsparcia technicznego – jeśli potrzebujemy pomocy w korzystaniu z systemu, to musimy znaleźć specjalistę, który się tym zajmie.

Czy warto sięgać po darmowy CMS? Zdecydowanie tak, o ile tylko okazuje się odpowiedni do danego projektu. Tę kwestię należy skonsultować ze specjalistą, który odpowiada za budowanie witryny. Teoretycznie stronę można założyć samodzielnie, ale jeśli ma wyglądać profesjonalnie i być dobrze skonfigurowana, to trudno się obyć bez wsparcia ekspertów.

- Advertisment -

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych – jaworznickie szkoły opublikowały regulaminy naboru

Jaworznickie szkoły ponadpodstawowe udostępniły na swoich stronach internetowych regulaminy rekrutacji na kolejny rok szkolny. Rekrutacja rozpocznie się już w maju. Proces rekrutacyjny rozpocznie się 13...

Uśmiechnięty Sebastian Kuś oddelegowany na badania psychiatryczne

Przed Sądem Rejonowym w Chrzanowie odbyła się 24 kwietnia 2024 roku kolejna rozprawa Sebastiana Kusia, która wedle wcześniejszych zapowiedzi sądu miała zakończyć jego 5-letni...

Majówka 2024 w GEOsferze

Z okazji zbliżającej się majówki Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie przygotował liczne atrakcje na dni od 1 do 3 maja. Wydarzenia zaplanowane prze GEOsferę...