wtorek, 5 grudnia, 2023

14. emerytura stała się faktem. Zostanie wypłacona zaraz przed wyborami

Strona głównaŻycie miasta14. emerytura stała się faktem. Zostanie wypłacona zaraz przed wyborami

14. emerytura stała się faktem. Zostanie wypłacona zaraz przed wyborami

- Advertisement -

14. emerytura zostanie wypłacona. Rząd wykorzysta przewidziane w ustawie o „czternastkach” uprawnienia, aby ustawić ich wartość na poziomie przekraczającym minimalną emeryturę. Środki te zostaną przekazane wraz z emeryturami wrześniowymi tuż przed wyborami parlamentarnymi.

Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego, „czternastkę” emeryci, renciści i wszyscy inni uprawnieni do niej, otrzymają we wrześniu 2023 wraz ze świadczeniem głównym, czyli mniej więcej na miesiąc przed wyborami parlamentarnymi.

Ile wyniesie 14. emerytura? Prezes PiS, Jarosław Kaczyński, zadeklarował, że czternasta emerytura w 2023 roku osiągnie sumę około 2 200 zł netto i okazuje się, że tak dokładnie będzie. Taka kwota sugeruje, że będzie to wyższa suma niż minimalna emerytura, która na dzień 1 marca 2023 roku wynosi 1 588,44 zł.

Według art. 2 ustawy z 26 maja 2023 roku, dotyczącej dodatkowego rocznego świadczenia dla emerytów i rencistów, wielkość czternastej emerytury jest kalkulowana na podstawie głównego świadczenia, jakim jest emerytura, czy renta:

  • Osoby otrzymujące świadczenie główne do 2 900 zł, przed odjęciem wszelkich potrąceń, otrzymają czternastkę w wysokości minimalnej emerytury obowiązującej od 1 marca roku wypłaty dodatkowego świadczenia.
  • Jeśli świadczenie główne przekracza 2 900 zł, czternastka będzie wynosić kwotę minimalnej emerytury pomniejszoną o różnicę między świadczeniem głównym a kwotą 2 900 zł (zasada „złotówka za złotówkę”).
  • W sytuacji, gdy osoba otrzymująca emeryturę czy rentę powyżej 2 900 zł miałaby otrzymać dodatkowe świadczenie mniejsze niż 50 zł, takie świadczenie nie będzie przyznawane

Daty wypłat dodatkowej 14. emerytury: 

  • Piątek 1 września,
  • Wtorek 5 września,
  • Środa 6 września,
  • Niedziela 10 września więc emerytura i czternastka zostanie przelana na konto lub wysłana pocztą w piątek 8 września,
  • Wtorek 15 września,
  • Środa 20 września,
  • Poniedziałek 25 września.

[vc_facebook]

- Advertisment -

Zawyły syreny. Policjanci oddali hołd kolegom

Policjanci w Jaworznie oddali hołd kolegom. Policjantki i Policjanci, pracownicy Policji, zaprzyjaźnione służby, wspierający Policję, którym na sercu leży porządek i bezpieczeństwo. W pędzącym pełnym...

IV edycja Strażackiej Paczki

Ruszyła kolejna, już IV edycja Strażackiej Paczki. Strażacy z OSP Osiedle Stałe zorganizowali zbiórkę charytatywną dla potrzebujących rodzin z Jaworzna. Tegoroczna edycja Strażackiej Paczki ruszyła...

Spadła z siedzenia w autobusie i uderzyła głową w metalową rurkę

Pasażerka autobusu na skutek jego zderzenia z samochodem osobowym spadła z siedzenia i uderzyła głową w metalową rurkę znajdującą się w pojeździe. Do kolizji autobusu...