Rok 2023 jest kolejną okazją do świętowania. Otóż dziesięć lat temu, znaczy się w 2013 roku, otrzymałem jako członek Polskiego Towarzystwa Botanicznego branżowy medal im. Bolesława Hryniewieckiego za popularyzację botaniki. To znakomity powód, aby zgodnie z zapowiedzią na zakończenie cyklu „Sto filmów na stulecie Polskiego Towarzystwa Botanicznego” kontynuować filmową misję edukacyjną. Szlachectwo zobowiązuje. Na zakończenie wspomnę, że sto lat temu ukazał się pierwszy numer branżowego czasopisma – Acta Societatis Botanicorum Poloniae. A poza tym wchodzimy w sto pierwszy rok działalności

W trzydziestym czwartym epizodzie tego cyklu poznamy knieć błotną – Caltha palustris z rodziny jaskrowatych – Ranunculaceae. To osiemnasta roślina zielna w tym cyklu. Bohaterka tego filmu ma w sobie coś męskiego, albowiem potocznie zwie się ją kaczeńcem lub kaczyńcem.Na tle kwitnących roślin sfilmowanych w okolicy Skawiny wysłuchajmy kilku ważnych informacji. Zacznijmy od tego, że w zasięgu naszych mediów także bywa spotykana przede wszystkim na terenach podmokłych. Jedynym zagrożeniem dla niej jest nader częsta praktyka z kategorii bagno, zasypię, dom postawię.Roślinę trzeba przede wszystkim traktować jako jedną z pierwszych wiosennych ozdób takich terenów. Jako ozdoba może także trafiać do przydomowych oczek wodnych.Zasadniczo nasza bohaterka jest rośliną trującą o ostrzegawczym gorzkim piekącym smaku. Odradza się samodzielne stosowanie preparatów z knieci wewnętrznie. Warto wiedzieć, że preparaty z niej mają zastosowanie w homeopatii. Niestety nie natrafiłem na informację o kręgu leczonych tym sposobem chorób.Nasza bohaterka posiada miejscowe działanie drażniące. Zewnętrznie pomaga przy oparzeniach. Można ją także zaliczyć do grupy gatunków z kategorii do rany, przyłóż.I to by z mojej strony było na tyle. Jednakże na zakończenie pojawi się mantra, która kończyła filmy ubiegłorocznego cyklu. Co do reszty szukajcie, a znajdziecie. W gruncie rzeczy najważniejsze jest wiedzieć, jak ta roślina wygląda, bo nigdy nie wiadomo kiedy taka wiedza może się przydać.

Piotr Grzegorzek

[vc_facebook]

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

Recent Posts

Jaworzno mało znane – Wojny o grody

W dzisiejszym odcinku historyk Jarosław Sawiak zabierze Państwa do epoki średniowiecza. Opowie jednocześnie o tym,…

4 godziny ago

Motywacja – Klaudia Pietrzyk

W artykule rozwinięto szerokie spektrum podejścia do zagadnienia motywacji. Jest to dziedzina, która wymaga jeszcze…

5 godzin ago

Niedziele handlowe w 2024 roku. Czy 12 maja to niedziela handlowa?

W 2024 roku, podobnie jak w latach ubiegłych przypada 7 niedziel handlowych. W które niedziele…

6 godzin ago

Profesjonalne usługi firmy sprzątającej

Profesjonalne usługi firmy sprzątającej Wstęp: W dzisiejszym świecie, utrzymanie czystości w miejscu pracy jest nie…

16 godzin ago

Nieoficjalne wyniki badania zanieczyszczenia powietrza w Jaworznie po pożarze składowiska chemikaliów

Jednostka Straży Pożarnej z Krakowa badała powietrze w Jaworznie. Są już nieoficjalne wyniki pomiaru jakości…

24 godziny ago

Izera dostała pozwolenie na budowę fabryki w Jaworznie

Prezydent Jaworzna wydał pozwolenie na budowę fabryki samochodów elektrycznych marki Izera w Jaworznie. Co oznacza,…

1 dzień ago