wtorek, 5 grudnia, 2023

„… można powiedzieć, że są dwa Jacki… „ – jubileusz pracy twórczej Jacka Maliszczaka

Strona głównaKultura„... można powiedzieć, że są dwa Jacki… „ - jubileusz pracy twórczej...

„… można powiedzieć, że są dwa Jacki… „ – jubileusz pracy twórczej Jacka Maliszczaka

- Advertisement -

Jacek Maliszczak – jaworznianin jak się patrzy, poeta, muzyk zespołów A Jednak Ty i Ballabard. Na dokładkę lubiany prezes Stowarzyszenia Twórców Kultury oddział w Jaworznie. W środę 20 września świętował w Jazz Clubie Muzeum 40-lecie pary twórczej.

Pożeniono tę uroczystość z pierwszym Jaworowym Spotkaniem Artystycznym, cyklem który obmyśliła Renata Batko z jaworznickiego STK. Cóż to było za świętowanie? Przybyli wyłącznie przyjaciele i dobrzy znajomi. Bo jak tu nie lubić pana Jacka? To świętowanie było dobrą okazją do zadania paru pytań paru miłym osobom. Zaczęliśmy oczywista od szanownego jubilata.

Pierwsze Jaworowe Spotkanie Artystyczne prowadziła Renata Batko, szanowny jubilat odpowiadał na pytania – zanim odpowiedział to przemyślał (fot. Ryszard Batko)

Ela Bigas: Jak to jest być artystą?
Jacek Maliszczak: Ojejku, ależ mnie pani zaskoczyła tym pytaniem. Może tak powiem – ja się nie czuję artystą, po prostu robię to, co czuję. A że można to tym sformułowaniem określić, to się bardzo z tego cieszę. Taki jestem, tak czuję, tak przekazuję swoje emocje, swoje uczucia i się tym cieszę.

Co w tych 40 latach wydarzyło się dla Pana istotnego i co przyniosło Panu szczególną radość?
To że spotkałem kapitalnych ludzi, raz że mnie osobiście prywatnie bardzo pomogli przejść w życiu różne turbulencje życiowe, a dwa że są ze mną i teraz mogę się z nimi realizować, być, dzielić i poszerzać grono przyjaciół.

Ikona stylu Jacka Maliszczaka to …
Powiedziałbym tak – tekst. To jak ktoś zinterpretuje tekst, jego rzecz. Jak w muzyce zaśpiewają artyści, jak zagrają to jest ich interpretacja, ale same słowa są moje i to jest ten fragment życia, który gdzieś tam we mnie był, jest, który próbowałem wydobyć, przekazać a inni go interpretują.

Co w planach?
Trwać w tym, w czym do tej pory działam i myślę, że każdy powinien mieć swój cel i to jest moja droga wypracowana przez lata i cieszę się, że udało mi się wytrwać idąc w tym kierunku.

Zespół A Jednak Ty – Mateusz Motyka, Renata Batko (organizator wydarzenia, nie muzykuje z zespołem), Mirek Graczek, Konstancja Krasoń, Marek Moskała
Na scenie zespół A Jednak Ty (fot. Ryszard Batko)

Mirek Graczek z zespołu A Jednak Ty na pytanie jakim artystą jest Jacek Maliszczak odpowiedział: Dla mnie jest niesamowita różnica w powierzchowności Jacka i jego wnętrzu. Ta głębia jest tak tajemnicza, jak się w to wpada, to to jest zupełnie inny świat, można powiedzieć, że są dwa Jacki.

Życzenia w imieniu zespołu A Jednak Ty złożył Mateusz Motyka – Drogi Jacku, kolego, przyjacielu w imieniu zespołu i całej grupy ludzi wolnych, którzy sobie muzykują, bawią się tym, wsłuchując się w twoją poezję, twoje teksty, które nierzadko są bardzo osobiste, są dzieleniem się cząstką swojego życia z nami, życzę wszystkiego dobrego.

Pan Jacek odbiera życzenia i prezenty od przyjaciół z jaworznickiego STK (fot. Ryszard Batko)

W prezencie od STK Jubilat otrzymał słodki upominek „aby życie Prezesowi osłodzić”. Do niego dołączono figurkę – zegar z grawerem: Udanych początków i zakończeń wszelkich podejmowanych inicjatyw z okazji 40-lecia pracy twórczej życzą przyjaciele ze Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jaworznie.

Rzeczony zegar z grawerem

Wyłącznie dobre zdanie o panu Jacku ma też Eugeniusz Puchalski. Mówi: angażuje się w różne przedsięwzięcia, pisze teksty, m.in. ja z nim grałem, jest bardzo aktywny, to fantastyczny facet.

Zespół Ballabard: Mariusz Stadler, Kinga Jędrzejek, Mateusz Adamczyk, Marek Długopolski
Na scenie Ballabard, pan Jacek dziwnie zadumany (fot. Ryszard Batko)

Na pytanie o to jakim artystą jest Jacek Maliszczak odpowiedział też Marek Długopolski z zespołu Ballabard. – Jest artystą bardzo wrażliwym – usłyszeliśmy od pana Marka – bardzo spokojnym, grzecznym, bardzo dobrze słucha, zanim odpowie to przemyśli.
– Jest bardzo twórczy i bardzo improwizujący – dodał Mateusz Adamczyk kolega pana Jacka z zespołu Ballabrd.
Na zakończenie miłe życzenia dla pana Jacka od zespołu Ballabard: życzymy, żeby długo długo żył i tworzył, żeby był zadowolony i był zdrowy.

Serdecznie się do tych życzeń dołączmy.

[vc_facebook]

 

- Advertisment -

Zawyły syreny. Policjanci oddali hołd kolegom

Policjanci w Jaworznie oddali hołd kolegom. Policjantki i Policjanci, pracownicy Policji, zaprzyjaźnione służby, wspierający Policję, którym na sercu leży porządek i bezpieczeństwo. W pędzącym pełnym...

IV edycja Strażackiej Paczki

Ruszyła kolejna, już IV edycja Strażackiej Paczki. Strażacy z OSP Osiedle Stałe zorganizowali zbiórkę charytatywną dla potrzebujących rodzin z Jaworzna. Tegoroczna edycja Strażackiej Paczki ruszyła...

Spadła z siedzenia w autobusie i uderzyła głową w metalową rurkę

Pasażerka autobusu na skutek jego zderzenia z samochodem osobowym spadła z siedzenia i uderzyła głową w metalową rurkę znajdującą się w pojeździe. Do kolizji autobusu...