REKLAMA
REKLAMA

Rynki walutowe i kursy poszczególnych walut są podatne na spore wahania. Dlatego też tak istotne jest, żeby w razie utraty wartości jednej z nich i wzrostu innej móc szybko wymienić swoje pieniądze, tak, by nie być stratnym, albo nawet zarobić na całej transakcji. Sprawdź nasz artykuł i poznaj powody, dla których warto wybrać kantor online w 2024 roku.

Kurs wymiany – co to jest?

To, ile otrzymamy za wymienianą walutę zalety od wielu czynników. Notowania poszczególnych walut przeliczane są parami, a międzynarodowy rynek walutowy obejmuje ponad 180 par walutowych. Wartość waluty oparta jest na jej kursie, który z kolei jest zależny od jej podaży i popyt. Wahania kursów walut na międzynarodowym rynku walutowym FOREX wpływają na ceny ich kupna i sprzedaży w bankach i kantorach. Te z kolei zależą od takich czynników, jak:

  • Stopy procentowe – wyższe stopy oznaczają wzrost wartości waluty, natomiast niższe spadek.
  • Inflacja lub deflacja – wpływają one na tempo wzrostu PKB. Wyższy wzrost oznacza silniejszą walutę, natomiast niższy – słabszą.
  • Wartość importu i eksportu – bilans handlowy państwa również przekłada się na wartość waluty. Dodatni bilans oznacza większy popyt, a tym samym wzrost wartości waluty. Odwrotna sytuacja występuje przy bilansie ujemnym.
  • Prognozy analityków – agencje ratingowe dokonują na bieżąco oceny sytuacji gospodarczej w poszczególnych krajach. W zależności od przewidywań, ma to wpływ na wzrost lub spadek wartości pieniądza.

Kurs euro w Polsce w 2024 roku

Decydujące znacznie dla wartości kursu euro w 2024 roku będzie miał poziom inflacji w Polsce. Obniżka stóp procentowych w III kwartale 2023 roku sprawiła, że wartość euro drastycznie wzrosła w krótkim czasie. Jeśli w 2024 roku NBP dalej będzie dążył do obniżania stóp, złotówka dalej może tracić do europejskiej waluty. Przy nieprawidłowo prowadzonej polityce pieniężnej naszego rządu, kurs euro może zbliżyć się nawet do 5,00 PLN. Wydaje się, że to dość mało realny scenariusz, jednak warto być przygotowanym na taką ewentualność.

Kurs dolara w Polsce w 2024 roku

Dolar był na początku 2023 roku bardzo mocny, jednak z biegiem czasu zaczął tracić w stosunku do złotówki i euro. To właśnie spadek wartość USD względem EUR wpływa pozytywnie na wartość polskiej waluty. Analitycy przewidują, że kurs euro wobec dolara będzie rósł, co ma wynikać z obniżenia awersji globalnych inwestorów do podejmowania ryzyka. Stąd też, przy wysokim poziomie zadłużenia amerykańskiej gospodarki, można skłaniać się ku temu, że PLN umocni się względem USD w 2024 roku.

Wymiana walut online w 2024 – który kantor wybrać?

Czasy, w których w celu wymiany pieniędzy na inną walutę, trzeba było udać się do stacjonarnego kantoru już dawno minęły. Obecnie, transakcje wymiany walut można przeprowadzić online, za pomocą kilku kliknięć. Kantory internetowe od ponad dekady cieszą się stale rosnącą popularnością. Wynika to w dużej mierze ze zmian w ustawie o prawie bankowym, które weszły w życie w 2011 roku. Należy spodziewać się, że w 2024 roku dynamika rozwoju kantorów online zostanie utrzymana.

W Polsce działa obecnie kilkadziesiąt przedsiębiorstw tego typu, a liczba ta stale rośnie. Żeby pozostać na bieżąco z informacjami na temat kantorów online, potrzebna jest więc dobra porównywarka, taka jak https://kantor.live.

Szybki rozwój tej gałęzi finansów sprawił, że kantory online są prowadzone zarówno przez prywatnych przedsiębiorców, jak i przez pełnoprawne banki. Impulsem do rozwoju rynku wymiany walut online w ostatnich latach jest w ostatnim czasie błyskawiczny rozwój technologii płatności. Warto więc trzymać rękę na pulsie w temacie ofert poszczególnych kantorów online.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki