wtorek, 5 grudnia, 2023

Czy można „przegiąć” z dezynfekcją?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneCzy można "przegiąć" z dezynfekcją?

Czy można „przegiąć” z dezynfekcją?

- Advertisement -

Dezynfekcja to proces, którego celem jest redukcja drobnoustrojów obecnych na danej powierzchni. Nie polega ona jednak na usuwaniu wszystkich mikroorganizmów. Podczas dezynfekcji ogranicza się taką ilość szkodliwych bakterii, by nie stanowiły zagrożenia dla zdrowia. Dzięki odpowiednim środkom możliwa jest likwidacja grzybów, bakterii, wirusów i pasożytów obecnych zarówno na skórze, jak i na przedmiotach.

Ten proces stał się nieodłącznym elementem naszego codziennego życia, zwłaszcza w czasie pandemii COVID-19. Chociaż odkażanie jest kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa, istnieją pewne aspekty, które warto wziąć pod uwagę.

Czy dezynfekcja może być szkodliwa?

Na początek należy zaznaczyć, że nie wszystkie środki dezynfekujące są bezpieczne dla skóry. Choć odkażanie pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania, częste stosowanie preparatów, zwłaszcza na bazie alkoholu, może być szkodliwe. Alkohol etylowy w nadmiernych ilościach powoduje podrażnienia, suchość i inne problemy skórne. Poza tym w niektórych środkach mogą znajdować się składniki drażniące drogi oddechowe. Stosując bardzo silne preparaty w dużych ilościach, istnieje nawet ryzyko poparzenia.

Oczywiście dostępne są alternatywne środki, które nie zawierają alkoholu i są mniej szkodliwe dla skóry. Sprawdźmy zatem skład, zwłaszcza jeśli nasze dłonie są dość wrażliwe i delikatne.

Co jeszcze warto wiedzieć o odkażaniu?

Trzeba pamiętać również o tym, że zbyt częsta dezynfekcja może doprowadzić do uodpornienia się bakterii na substancje aktywne. To przekłada się na ryzyko powstania nowego, dużo groźniejszego szczepu. Oznacza to, że środki powinny być używane tylko wtedy, gdy faktycznie jest to niezbędne.

Podsumowując, nadmierne stosowanie dezynfekcji, zwłaszcza bez odpowiedniej wiedzy i środków, może prowadzić do niepożądanych skutków. Grożą nam nie tylko podrażnienia skóry, ale również uodpornienie się bakterii na takie preparaty. Ważne jest zatem, aby przeprowadzać odkażanie w sposób odpowiedzialny i zgodny z zaleceniami.

- Advertisment -

Rafako otrzyma 8,5 mln zł z ubezpieczenia za uszkodzenie kotła w Elektrowni Jaworzno

W ramach ugodowego rozstrzygnięcia długotrwałego sporu, Rafako, renomowany producent kotłów i urządzeń ochrony środowiska dla energetyki, ogłosił zawarcie ugody z Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń oraz...

MIKOŁAJ Z WYPIEKAMI W GALERII GALENA! SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM I WARSZTATY PIECZENIA PIERNIKÓW

Ho, ho ho!  W najbliższą środę, 6 grudnia Galerię Galena odwiedzi Święty Mikołaj! W godz. 14:00-19:00 na gości galerii czekać będzie mnóstwo atrakcji: Wyjątkowe spotkanie ze Świętym Mikołajem i...

Zawyły syreny. Policjanci oddali hołd kolegom

Policjanci w Jaworznie oddali hołd kolegom. Policjantki i Policjanci, pracownicy Policji, zaprzyjaźnione służby, wspierający Policję, którym na sercu leży porządek i bezpieczeństwo. W pędzącym pełnym...