sobota, 24 lutego, 2024

Prezydent Andrzej Duda w ZG Sobieski w Jaworznie wyraził solidarność z rodzinami górników

Strona głównaNewsPrezydent Andrzej Duda w ZG Sobieski w Jaworznie wyraził solidarność z rodzinami...

Prezydent Andrzej Duda w ZG Sobieski w Jaworznie wyraził solidarność z rodzinami górników

- Advertisement -

 

Prezydent RP, Andrzej Duda, odwiedził Zakład Górniczy Sobieski w Jaworznie, aby spotkać się z zarządem spółki, kierownictwem kopalni oraz zespołami ratownictwa górniczego. Ta wizyta miała miejsce w cieniu niedawnego tragicznego wypadku, w którym życie straciło czterech górników, co jest najpoważniejszym tego typu zdarzeniem w polskim górnictwie w bieżącym roku.

Prezydent wspomniał o smutnej i szczególnej atmosferze panującej w Jaworznie po tragicznym wypadku, który miał miejsce tydzień temu. W 2023 roku, w wyniku wypadków w przemyśle wydobywczym, życie straciło łącznie 15 górników. Prezydent Duda wyraził głębokie współczucie i solidarność z rodzinami ofiar, podkreślając, że jest to czas żałoby dla społeczności górniczej.

Andrzej Duda podkreślił swoje osobiste związki z kopalnią, wspominając, że w Zakładzie Górniczym Sobieski pracował jego chrzestny oraz brat jego mamy. Prezydent zaznaczył, że czuje się częścią tej społeczności, która teraz przechodzi przez trudny czas.

Prezydent wyraził wdzięczność zarządowi kopalni oraz pracownikom za otoczenie rodzin ofiar opieką, zarówno pod względem psychologicznym, jak i finansowym. Podkreślił, że obecnie najważniejszym zadaniem jest wsparcie dla rodzin, które straciły swoich bliskich.

Prezydent Duda zwrócił uwagę na specyfikę pracy górniczej, która jest niebezpieczna i wymagająca szczególnych kwalifikacji oraz umiejętności. Podkreślił, że wypadki śmiertelne są niestety częścią tej trudnej profesji.

W kontekście Święta Świętej Barbary, patronki górników, Andrzej Duda złożył życzenia całej społeczności górniczej. Wyraził nadzieję, że Święta Barbara będzie miała wszystkich górników w swojej opiece, zarówno podczas pracy, jak i w życiu rodzinnym.

Wizyta Prezydenta Dudy w Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie była momentem refleksji nad trudną i niebezpieczną pracą górników oraz wyrazem solidarności z rodzinami, które poniosły niepowetowane straty.


Treść wypowiedzi.

Dzień dobry Państwu!

Proszę Państwa, jesteśmy w Stacji Ratownictwa Górniczego kopalni Sobieski, czyli Zakładu Górniczego „Sobieski”, części spółki Tauron Wydobycie. Spotykam się tutaj z Zarządem spółki, kierownictwem kopalni oraz zastępami ratownictwa górniczego, które biorą udział w akcji ratunkowej.

Jak Państwo wiecie, niecały tydzień temu – sześć dni temu – doszło tutaj do wypadku, w którym, niestety, zginęło czterech górników z tej kopalni. To największy w tym roku zbiorowy wypadek śmiertelny w polskim górnictwie. W pozostałych wypadkach, w których brały udział pojedyncze osoby, do tej pory w kopalniach zginęło w Polsce w tym roku 11 osób. No niestety, tutaj czterech górników. Więc w sumie w tym roku jest to 15 górników, którzy zginęli w wypadkach w naszym przemyśle wydobywczym.

Jest to zatem tutaj, w Jaworznie, bardzo szczególna i smutna Barbórka. Bo dzisiaj 4 grudnia i w związku z tym przybyłem tutaj, żeby być z ratownikami, żeby być ze społecznością górniczą tej kopalni, tego miasta, właśnie ze względu na to, że musieli przejść przez ten tak straszny moment. Od lat, od wielu, wielu dziesięcioleci – można powiedzieć – nie było tutaj tak poważnego wypadku jak ten.

Kierownictwo kopalni, Zarząd spółki, górnicy odwołali właściwie wszystkie uroczystości, zwłaszcza te o charakterze radosnym, które tutaj były zaplanowane w związku z Barbórką. Są tylko msze święte, no i – niestety – pogrzeby kolegów, którzy zginęli. Więc jest to taki bardzo trudny czas – czas żałoby tutaj, w kopalni. Ale jestem z całą społecznością kopalni Sobieski, z całą społecznością spółki i Jaworzna. Łączę się duchowo.

Jest to też dla mnie osobiście takie szczególne miejsce, bo w tej kopalni pracował kiedyś mój chrzestny ojciec, który jest już w tej chwili na emeryturze, brat mojej mamy. Tu pracowali koledzy mojej mamy ze szkoły, moja mama wychowała się w Jaworznie. Więc – można powiedzieć – w jakimś sensie czuję się też częścią tej społeczności. Dlatego jest to tutaj taki szczególnie smutny czas.

Ale praca w górnictwie, zwłaszcza praca w górnictwie węgla kamiennego, wszyscy wiedzą, ma – niestety – tę specyfikę, że tu wypadki śmiertelne się zdarzają. To jest trudna praca, niebezpieczna praca, wymagająca szczególnych kwalifikacji i szczególnych umiejętności, ale też szczególnych predyspozycji osobistych. Nie każdy może tę pracę wykonywać, zwłaszcza w tej części, w której dzieje się ona – jak to górnicy mówią – na dole. Tam właśnie, na dole, stał się ten wypadek. I jest to taki smutny czas refleksji.

Ale z drugiej strony – dzisiaj przede wszystkim trzeba zadbać o najbliższych, o dzieci, które pozostały osierocone po śmierci ojców, o te rodziny. I to się tutaj dzieje. Jestem wdzięczny władzom spółki, władzom kopalni, górnikom, pracownikom kopalni za to, że otoczyli te rodziny opieką, za to, że nikt w tym czasie nie zostaje sam z tą straszną tragedią, w jakiej rodzina się znalazła. Oczywiście opieka pod każdym względem – opieka psychologiczna, opieka także i finansowa. To jest bardzo ważny element.

Pytałem o to i nie mam żadnych wątpliwości, że wszystkie te kwestie zostaną tutaj dopilnowane. I każdy, komu ta pomoc będzie potrzebna, tę pomoc w ramach firmy będzie miał. Tak że dziękuję też za to i władzom spółki, i władzom kopalni, i wszystkim, którzy tej pomocy udzielają. Bo nic więcej dzisiaj już nie możemy zrobić poza – oczywiście – badaniem okoliczności tego wypadku, ustaleniem jego przyczyn, pomocy tym, którzy zostali poszkodowani, by mogli wrócić do zdrowia, by mogli też wrócić do pracy, mogli wrócić do domu. Ale poza tym najważniejsze jest wsparcie dla tych, którzy pozostali.

To także ma swoje znaczenie w ten dzisiejszy dzień św. Barbary – patronki górników i ludzi ciężkiej pracy – aby właśnie widomy znak tej solidarności, bycia tą wielką wspólnotą górniczą, ludzi kopalni był także i w tym aspekcie, że rodziny tych, którzy odeszli na wieczną szychtę, nie pozostają same i nie pozostają bez pomocy. Tak że ogromnie dziękuję za to wsparcie całej społeczności górniczej – nie tylko tej społeczności górniczej tutejszej kopalni – ale w ogóle całej polskiej społeczności górniczej. Bo z różnych kopalń przyszły tutaj wyrazy nie tylko współczucia i przyjaźni, ale przyszły też słowa gotowości do wsparcia, do przysłania zastępów ratowniczych, do pomocy. Tak że dziękuję za to z całego serca.

Wszystkim górnikom w Polsce i ich rodzinom w tę Barbórkę, w to święto św. Barbary, składam najserdeczniejsze życzenia. Żebyście zawsze wracali z szychty do domu. Żeby św. Barbara zawsze miała Was w swojej opiece: nie tylko wtedy, kiedy jesteście w pracy, nie tylko wtedy, kiedy pełnicie służbę – czy to górniczą, czy to ratowniczą – ale także wtedy, kiedy odpoczywacie, kiedy jesteście razem z rodzinami. Żeby całe Wasze rodziny były zaopiekowane. Tego Wam z całego serca życzę w tę Barbórkę, w to święto św. Barbary.

Wszystkiego dobrego! Szczęść Boże!

- Advertisment -

Jaworzno mało znane – Kto czy co?

W  odcinku "Jaworzno mało znane - Kto czy co?" po raz kolejny wybieramy się do jaworznickiej Szczakowej i jeszcze raz pochylamy się nad kwestią...

Narciarskie Mistrzostwa Szkół Miasta Jaworzna w Slalomie Gigancie

Narciarskie Mistrzostwa Szkół Miasta Jaworzna w Istebnej odbyły się 21 lutego. Wydarzenie to zgromadziło uczniów i nauczycieli jaworznickich szkół, którzy rywalizowali w konkurencji SLALOM...

Adela Niciarz nominowana w plebiscycie Najpopularniejszy Sportowiec Roku 2023 w Jaworznie

Trwa głosowanie na Najpopularniejszego Sportowca Roku w Jaworznie. Adela Niciarz to kolejna nominowana do tytułu za rok 2023. Jeżeli to Adela Niciarz ma zostać najpopularniejszym sportowcem...