sobota, 20 kwietnia, 2024

Dziecięcy Koncert Noworoczny jaworznickiej szkoły muzycznej

Strona głównaKulturaDziecięcy Koncert Noworoczny jaworznickiej szkoły muzycznej

Dziecięcy Koncert Noworoczny jaworznickiej szkoły muzycznej

- Advertisement -

Czas karnawałowego muzykowania trwa w najlepsze. W tym doborowym muzykującym towarzystwie nie mogło zabraknąć uczniów jaworznickiej Państwowej Szkoły Muzycznej I st. Na Dziecięcy Koncert Noworoczny zaproszono do Miejskiej Biblioteki Publicznej w wtorek 23 stycznia. Program koncertu zaproponowano bardzo różnorodny.

W 15 utworach zaprezentowali się uczniowie klas skrzypiec, gitary, klarnetu, akordeonu, fletu, saksofonu i pianina. Ten Koncert był koncertem wyjątkowym, powiedziała nam Anna Sieczkowska dyr. jaworznickiej PSM, powrócono po przerwie do Biblioteki. Był to Koncert Noworoczny, w repertuarze którego znalazła się muzyka klasyczna, ale też popularne i lubiane kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne. Usłyszeliśmy solistów oraz duety.

Miejska Biblioteka Publiczna zaproponowała pomiędzy muzycznymi fragmentami koncertu interesującą prelekcję o Wiedeńskich Koncertach Noworocznych, odwołano się do ich historii i współczesności. Naszym zdaniem jedyną ewidentną wadą tych Koncertów jest to, że zostały zapoczątkowane w 1939 r. przez Goebbelsa, ministra propagandy i oświecenia publicznego III Rzeszy po anschlusie Austrii.

Podczas karnawałowego muzykowania wszystko jest możliwe, można puścić wodze fantazji i nawymyślać dowoli. Tak więc pytamy młodych artystów, gdzie chętnie zagraliby Koncert Noworoczny i co by się na ów koncert złożyło.

Franciszek Sieczkowski z klasy fortepianu chętnie zabrałby w Wiedniu utwory Bacha lub Haydna, Ignacy Sieczkowski również z klasy fortepianu, dla odmiany zagrałby w NOSPR, Adam Barański z klasy akordeonu także marzy o sali koncertowej NOSPR, Julia Raj z klasy skrzypiec zagrałaby Vivaldiego w Paryżu.

Jeszcze tylko poinformujemy, że najdroższe bilety na Wiedeński Koncert Noworoczny kosztują 1200 euro, a ze względu na koncertu owego popularność bilety są losowane. To może lepiej kupić DVD z koncertem, ten z 2024 r. już za 60 złotych.

- Advertisment -

Sądowa epopeja Sebastian Kusia. Wyrok coraz bliżej. Może zapaść 24. kwietnia

Przed Sądem Rejonowym w Chrzanowie od prawie 5 lat trwa proces Sebastiana Kusia, podejrzanego o przyjmowanie łapówek, kiedy to pracował na stanowisku naczelnika biura...

Piątkowe pikniki cieszyły się sporym zainteresowaniem

Pomimo chłodu, aż dwa pikniki odbyły się w tym samym czasie w Jaworznie. Jeden zorganizowany jako „Dzień ziemi” pod płaszczką, drugi piknik na Osiedlu...

Fabryka hejtu na finale kampanii. Przekroczono granice kultury

Kampania wyborcza w Jaworznie weszła w decydującą fazę. Kandydaci na urząd prezydenta dwoją się i troją, żeby przekonać do siebie niezdecydowanych wyborców. Ich działania...