sobota, 24 lutego, 2024

Nowoczesne nagrobki z kompozytu – czym wyróżniają się na tle innych?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneNowoczesne nagrobki z kompozytu – czym wyróżniają się na tle innych?

Nowoczesne nagrobki z kompozytu – czym wyróżniają się na tle innych?

- Advertisement -

Miejsce pochówku jest wyrazem pamięci o zmarłym, dlatego wiele osób chce, aby było ono wyjątkowe. W ostatnim czasie coraz bardziej popularne są więc nowoczesne pomniki, które wyróżniają się na tle klasycznych, monumentalnych nagrobków. W branży funeralnej też mamy do czynienia ze zmieniającymi się trendami. Jak zatem mogą wyglądać nagrobki nowoczesne? Jakie są ich cechy? Dlaczego warto postawić właśnie na nie? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule!

Miejsce pochówku jest wyrazem pamięci o zmarłym, dlatego wiele osób chce, aby było ono wyjątkowe. W ostatnim czasie coraz bardziej popularne są więc nowoczesne pomniki, które wyróżniają się na tle klasycznych, monumentalnych nagrobków. W branży funeralnej też mamy do czynienia ze zmieniającymi się trendami. Jak zatem mogą wyglądać nagrobki nowoczesne? Jakie są ich cechy? Dlaczego warto postawić właśnie na nie? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule!

W artykule poruszone zostały następujące tematy:

  1. Nowoczesne pomniki – co to właściwie znaczy?
  1. Czym różnią się nowoczesne nagrobki od tradycyjnych?
  1. Nagrobki nowoczesne z kompozytu – dlaczego ten materiał?
  1. Ile kosztują nowoczesne nagrobki z kompozytu?
  1. Czy warto wybierać nowoczesne pomniki?

Nowoczesne pomniki – co to właściwie znaczy?

Nowoczesne nagrobki to te, których stylistyka nawiązuje do współczesnych trendów. Mają zatem minimalistyczną formę i niebanalne elementy wzornicze. Często wykonuje się je na podstawie indywidualnie opracowanych projektów. Ponadto, nowoczesne pomniki są przede wszystkim bardzo trwałe, dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii produkcyjnych.

Czym różnią się nowoczesne nagrobki od tradycyjnych?

Tradycyjne nagrobki zazwyczaj są do siebie podobne. Mają najczęściej ciemny kolor (czarny lub szary) i regularne kształty. Zupełnie inaczej jest w przypadku nowoczesnych pomników. Każdy może być inny. Można wybrać kolor, który nada płycie oryginalności (nawet łączone na zasadzie kontrastu barwy). Nagrobki nowoczesne mogą też posiadać asymetryczne elementy. Ich wybór jest zatem gwarancją niepowtarzalności. To ważne, jeśli zależy nam na stworzeniu miejsca, które będzie kojarzyć się z bliską osobą.

Nagrobki nowoczesne z kompozytu – dlaczego ten materiał?

Pomniki utrzymywane we współczesnej stylistyce najczęściej wykonywane są z kompozytu. Dlaczego? Przede wszystkim kompozyt sam w sobie jest dość nowoczesnym materiałem. Wytwarzany jest z co najmniej dwóch materiałów sztucznie wytwarzanych przez człowieka, takich jak żywica syntetycznaszklane włókna czy aluminiowe płyty. Bardzo często te składniki wzbogaca się o dodatki, które wzmacniają uzyskany materiał. Dzięki temu kompozyt jest niezwykle wytrzymały. A jak wiadomo, to istotny aspekt w branży funeralnej.

Ponadto, nowoczesne pomniki z kompozytu dobrze radzą sobie z warunkami panującymi na cmentarzu. Nie wymagają szczególnej pielęgnacji – do zachowania czystości wystarczy jedynie ściereczka i woda. Kompozytowe nagrobki mogą służyć przez bardzo wiele lat. Są przy tym estetyczne i stosunkowo tanie w produkcji. Zwłaszcza, gdy porównamy je z pomnikami z naturalnych kamieni.

Ile kosztują nowoczesne nagrobki z kompozytu?

Nowoczesne nagrobki z kompozytu dokonały pewnego rodzaju rewolucji – w głównej mierze ze względu na cenę. Materiał ten pozwolił otrzymać wysokiej jakości pomniki, które są dużo tańsze od tradycyjnych nagrobków z kamienia. Dokładny koszt zależy od rozmiaru nagrobka, wykończenia czy zastosowanych dodatków. Cena pomnika z kompozytu może więc oscylować w okolicach 3000 zł (w tym płyta, tablica, krzyż, zdjęcie i grawer). Dla porównania, nagrobek z granitu to wydatek nawet 8000 zł. Różnica jest zatem spora.

Czy warto wybierać nowoczesne pomniki?

Jeśli zależy nam na personalizacji pomnika, to nagrobki nowoczesne zdecydowanie będą dobrą opcją. To rozwiązanie skierowane przede wszystkim do osób, które nie boją się oryginalnych połączeń i innowacyjnych sposobów upamiętnienia zmarłego (choć oczywiście z kompozytu stworzyć można też pomnik o klasycznej, minimalistycznej stylistyce). Nagrobki z kompozytu dają bardzo wiele możliwości – na przykład dodanie oryginalnego grawerunku czy zamieszczenie interaktywnej biografii.

Podsumowując, nagrobek wcale nie musi mieć klasycznej formy i czarnego koloru. Dzisiejsze możliwości technologiczne umożliwiają stworzenie nietypowych projektów z kompozytu. Decyzję należy jednak dokładnie przemyśleć, jest to wybór na wiele lat.

- Advertisment -

Jaworzno mało znane – Kto czy co?

W  odcinku "Jaworzno mało znane - Kto czy co?" po raz kolejny wybieramy się do jaworznickiej Szczakowej i jeszcze raz pochylamy się nad kwestią...

Narciarskie Mistrzostwa Szkół Miasta Jaworzna w Slalomie Gigancie

Narciarskie Mistrzostwa Szkół Miasta Jaworzna w Istebnej odbyły się 21 lutego. Wydarzenie to zgromadziło uczniów i nauczycieli jaworznickich szkół, którzy rywalizowali w konkurencji SLALOM...

Adela Niciarz nominowana w plebiscycie Najpopularniejszy Sportowiec Roku 2023 w Jaworznie

Trwa głosowanie na Najpopularniejszego Sportowca Roku w Jaworznie. Adela Niciarz to kolejna nominowana do tytułu za rok 2023. Jeżeli to Adela Niciarz ma zostać najpopularniejszym sportowcem...