Palniki acetylenowo-tlenowe do cięcia i spawania: przegląd, funkcje, parametry

Palnik acetylenowo-tlenowy jest jednym z urządzeń wykorzystywanych w różnych gałęziach przemysłu. Urządzenie pozwala na precyzyjne cięcie i spawanie metali. Jak działa palnik acetylenowo-tlenowy, gdzie jest wykorzystywany i jakie funkcje pełni? Na jakie parametry należy zwrócić uwagę przed zakupem odpowiedniego urządzenia?

Palnik acetylenowo-tlenowy – jak działa?

Spawanie i cięcie metali przy pomocy palnika możliwe jest dzięki wysokiej temperaturze. W procesie tym acetylen i tlen są uwalniane z dysz palnika, a mieszanina ulega spalaniu. Każdy z gazów przechowywany jest w odrębnej butli. Ze względu na fakt, że w pojemnikach panuje wysokie ciśnienie, przy każdej z butli przymocowany jest odpowiedni reduktor, który pozwala regulować poziom ciśnienia, z jakim gaz jest uwalniany do dyszy palnika. W czasie spalania gazów i cięcia osiągnąć można temperaturę rzędu 2000-3000 stopni Celsjusza, co pozwala skutecznie podgrzać materiał i poddać go odpowiedniej obróbce.

Pod wpływem temperatury dochodzi do utleniania tlenków metali i rozdzielania powierzchni. Dużym atutem palników acetylenowo-tlenowych jest efektywność działania oraz mobilność. Urządzenia mogą być skutecznie transportowane do miejsca wykonania zlecenia. Dodatkowo konstrukcja palnika pozwala na wykonanie prac pod różnymi kątami. Palniki acetylenowo-tlenowe gwarantują wysoką precyzję i skuteczność działania. Ważne jest natomiast właściwe dopasowanie gabarytów palnika do wykonywanych prac. Małe palniki cechują się mniejszym płomieniem i większą dokładnością.

Zastosowanie palników acetylenowo-tlenowych

Palniki są z powodzeniem stosowane w różnych dziedzinach przemysłu. Metoda ta sprawdzi się wszędzie tam, gdzie konieczne jest zapewnienie precyzyjnej i dokładnej obróbki stopów metali, w szczególności w budownictwie, przemyśle samochodowym, a nawet artystycznym. Palniki znajdują zastosowanie zarówno w procesie produkcji, jak i napraw w branży metalurgicznej czy w przemyśle stoczniowym. Przy pomocy palników wykonuje się cięcie oraz spawanie kadłubów statków.

Funkcje palników acetylenowo-tlenowych

W zależności od charakteru wykonywanych prac, palniki acetylenowo-tlenowe pozwalają wykonywać prace związane z:

  • cięciem – w trybie tym pod wpływem wysokiej temperatury oraz ciśnienia metal jest podgrzewany, aż do momentu zmiany stanu skupienia, co pozwala wykonać precyzyjne cięcie,
  • spawaniem – w tym wariancie niezbędny jest też odpowiedni drut spawalniczy, jest on wraz z obrabianą powierzchnią podgrzewany i topiony, co następnie pozwala łączyć ze sobą poszczególne elementy;
  • lutowaniem – pozwala na zespolenie materiałów przy pomocy specjalnego materiału lutowniczego, którym najczęściej jest ołów i cyna, co pozwala wypełnić szczeliny pomiędzy elementami.

Modele palników wybiera się w zależności od indywidualnych potrzeb. W sprzedaży dostępne są zarówno specjalistyczne rozwiązania, jak i uniwersalne, pozwalające dzięki właściwie dopasowanemu osprzętowi ciąć, spawać lub lutować wybrane elementy.

Parametry urządzeń – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Szukając odpowiedniego palnika, warto zwrócić uwagę na specyficzne parametry dostępnych w sprzedaży modeli. W asortymencie firmy Pomet Wronki znaleźć można specjalistyczne propozycje, dostosowane do potrzeb profesjonalistów. Przed zakupem warto zwrócić szczególną uwagę na specyfikację, aby urządzenie spełniało oczekiwania i pozwalało na wykonywanie przewidzianych prac. Wśród najważniejszych parametrów uwagę należy zwrócić m.in. na moc i długość palnika. Moc określa maksymalną ilość ciepła, jaka generowana jest przez wybrany model palnika w określonej jednostce czasu, to od niej zależeć będzie czy urządzenie działać będzie skutecznie w określonych warunkach. Z kolei od długości palnika zależy, czy dane zlecenie zostanie zrealizowane. Zdarza się bowiem, że zbyt mała długość będzie niewystarczająca, aby wykonać precyzyjnie każde cięcie lub spawanie.

Proces cięcia oraz spawania palnikiem nie mógłby się odbyć bez odpowiednio przygotowanej mieszanki gazów. Tlen i acetylen muszą być dozowane w odpowiednich proporcjach, ze ściśle określonym ciśnieniem. Parametry te mogą być modyfikowane. Warto pamiętać, że odpowiednio dopasowane wpływają nie tylko na efektywne wykonanie powierzonego zadania, ale również bezpieczeństwo. Prawidłowo ciśnienie acetylenu powinno być wyższe niż tlenu. Możliwość kontroli przepływu gazów jest szczególnie ważna w palnikach uniwersalnych, umożliwiających spawanie, cięcie oraz lutowanie.

Przed zakupem należy zwrócić również uwagę na rodzaj dyszy. Są to elementy, które dostępne są w różnych wariantach – kształtach i rozmiarach. Dzięki temu można dopasować elementy do wymagań konkretnego projektu.

agencja

Recent Posts

Dr Iwona Brandys o jaworznickiej architekturze

W muzealnym cyklu pt. „Z Historią na Ty” 7 spotkanie, które odbyło się 8 maja,…

10 minut ago

Zaproszenie na I Biesiadę Poetycko-Muzyczną

Jaworznicka poetka Renata Batko w ramach swojego cyklu Jaworowe Artystyczne Spotkania organizuje w maju I…

2 godziny ago

Zaproszenie na wystawę psiej fotografii

MCKiS zaprasza na wystawę. Już 23 maja w Hali Widowiskowo – Sportowej w Jaworznie odbędzie…

3 godziny ago

Indeks bez matury

Paulina Pielka uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Jaworznie jeszcze przed egzaminami maturalnymi…

3 godziny ago

Wielu Polaków w razie wojny nie chce chwytać za broń. Wolą wyjechać z kraju

Najnowsze badania opinii publicznej przeprowadzone w maju przez IBRiS dla Radia ZET ujawniły, ile procent…

3 godziny ago

Jaworznickie sobótki już dziś. Niestety jedną podpalono dzień wcześniej

Jaworznickie sobótki odbędą się już dzisiaj, czyli 20 maja. Niestety jedną z nich nieznani sprawcy…

4 godziny ago