piątek, 12 kwietnia, 2024

Wybory samorządowe 2024: Kirker czy Silbert, kto wygra wybory w Jaworznie?

Strona głównaŻycie miastaWybory samorządowe 2024: Kirker czy Silbert, kto wygra wybory w Jaworznie?

Wybory samorządowe 2024: Kirker czy Silbert, kto wygra wybory w Jaworznie?

- Advertisement -

Na podstawie przeprowadzonej analizy danych z ankiety, w której wzięło udział 433 respondentów, możemy przedstawić ciekawe wnioski, dotyczące preferencji wyborczych oraz demograficznych charakterystyk uczestników. Głosowanie rozkładało się na czterech kandydatów, dwóch z nich znacząco wyprzedziło konkurencję.

Badanie ankietowe było prowadzone przez siedem dni. Cztery dni w centrum Jaworzna, na Rynku, na ulicy Sienkiewicza i przed Galeną. Jeden dzień na Pechniku, jeden dzień na Osiedlu Stałym oraz jeden dzień na Janie Kantym. Osoby proszone o wypełnienie anonimowej ankiety, dostawały kartkę z nazwiskami kandydatów wraz z komitetem wyborczym, który ich zgłaszał.

W wyborach samorządowych w 2018 roku oddano 36.391 głosów, tak więc próba 433 ankiet reprezentuje ponad 1 proc. wyborców.

Wygrywa Michał Kirker

Michał Kirker — z największym poparciem — zgromadził 188 głosów, co stanowi największą grupę poparcia wśród kandydatów. Paweł Silbert — z niewiele mniejszym poparciem — otrzymał 180 głosów. Wyraźnie mniejsze poparcie otrzymali Wojciech Siński i Dariusz Kozakiewicz, którzy zdobyli odpowiednio 18 i 7 głosów. Wyniki te wskazują na wyraźnego lidera oraz silnego konkurenta, a także pokazują, że pozostali dwaj kandydaci stanowili mniej popularne opcje wśród respondentów. 40 osób zaznaczyło odpowiedź, że jeszcze nie wie, na kogo zagłosuje.

Procentowo wyniki przedstawiają się następująco:
Michał Kirker: 43,4 %
Paweł Silbert: 41,6 %
Wojciech Siński: 4,2 %
Dariusz Kozakiewicz: 1,6 %
Nie mam zdania: 9,2 %

Wśród ankietowanych 58 proc. stanowiły kobiety, a 42 proc. mężczyźni.

Wyniki ankiety pokazują, że walka w wyborach prezydenckich jest bardzo wyrównana. Różnica w ilości głosów jest niewielka i mieści się w granicach błędu statystycznego. Stosunkowo niskie poparcie pozostałych kandydatów może być niedoszacowane.

Ostatnie głosy poparcia

Ciekawe są ostatnie dni, jeśli chodzi o poparcie kandydatów. Dla kandydatury Michała Kirkera odnotowano poparcie od Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050, Lewicy i PSL-u. Wydaje się to naturalne poparcie od koalicji, która zawiązała się po wyborach parlamentarnych. Ciekawym jest jednak brak oficjalnego poparcia Pawła Silberta przez Prawo i Sprawiedliwość. Pierwszy raz w historii o oficjalnym poparciu jego kandydatury działacze PiS-u milczą. Czy to poparcie odbyło się tylko w nieoficjalny sposób. Pamiętamy kampanię „Silbert = PiS”, możeliwe że to ona spowodowała, że Silbert chce się oficjalnie od PiSu odcinać.

 

Zdecydują niezdecydowani

Wyniki wskazują na to, że to osoby, które do tej pory są niezdecydowane, wybiorą przyszłego prezydenta Jaworzna. Na wynik wyborów oczywiście będzie miała również wpływ frekwencja. Im wyższa frekwencja, tym silniejszy mandat do sprawowania urzędu prezydenta. To my mieszkańcy wybierzemy nowego włodarza miasta.

 

- Advertisment -

Czy nawierzchnia na ulicy Kalinowej na pewno jest naprawiona?

Na ulicy Kalinowej parę dni temu zapadła się nawierzchnia i powstała dość głęboka dziura. Mimo że została już zasypana, to jeden z mieszkańców zwraca...

Inicjatywy na ostatniej prostej kampanii wyborczej

Kampania wyborcza staje się coraz bardziej intensywna, do II tury wyborów o urząd prezydenta miasta pozostał trochę ponad tydzień. Dwóch kandydatów wychodzi z różnymi...

Problemy z cenami ogrzewania w Spółdzielni Mieszkaniowej „Górnik”

Mieszkańcy lokali pod nadzorem Spółdzielni Mieszkaniowej „Górnik” dostają rozliczenia z dużymi sumami niedopłaty za ogrzewanie. Jak w praktyce wygląda cała sprawa? Do lokatorów dotarły rozliczenia...